Otit Nedir? Belirtileri

0
Advertisement

Otit, kulak iltihabı nedir, neden olur? Otit belirtileri nelerdir? Otit nasıl tedavi edilir, hakkında bilgi.

Otit Nedir? Belirtileri

Otit, kulak iltihabı olarak da bilinir, mikrop bulaşması, alerji ya da travma, sıcaklık gibi fiziksel bir etken nedeniyle kulağın iltihaplanmasıdır.

Dışkulak yolunda otit genellikle aşırı terleme, alerji, denizde derine dalma ya da yinelenen travmalar sonucunda ortaya çıkar. Mikroorganizma kökenli olanlar sıklıkla bakteri ya da mantarlardan kaynaklanır. Kulak kepçesi ve dışkulak yolunu örten deri kuru, kabuklu ve kaşıntılıdır. Kötü kokulu, sulu ya da irinli akıntı, kulak ağrısı, ateş görülebileceği gibi, geçici işitme kaybı da ortaya çıkabilir.

Otit terimi genellikle çocuklarda çok sık rastlanan ortakulak iltihabı için kullanılır. Sıklıkla bakteri ya da virüs kaynaklı olan bu hastalık alerjiye bağlı olarak da oluşabilir. Mikroorganizma kulağa dışkulak yolundan ya da beyin zan, kafatası sinüsleri ya da üst solunum yolları (örn. burun boşluğu, yutak) gibi yakındaki bir organdan gelir. En sık rastlanan otit etkenleri Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Hemophilus influenza ve. A grubu β -hemolitik streptokoklardır. İlk belirti şiddetli kulak ağrısıdır. Bunun yanı sıra ateş, bulantı, kusma, ishal de görülür. Kulak zarı şişer ve kızarır; zamanla kendiliğinden delinmesiyle kanlı ve irinli bir akıntı dışarı akar. Otit tedavisi erken tanı konması ve uygun antibiyotik kullanılması koşuluyla oldukça kolaydır. İlaç tedavisinin yanı sıra kulak zarında aşırı miktarda sıvı biriktiği ve hastanın genel durumunun kötü olduğu durumlarda kulak zannın cerrahi girişimle delinmesi önerilir. İltihap ortadan kalktıktan sonra kulak zan kendiliğinden iyileşerek yenilenir. Gereken tedavinin uygulanamadığı durumlarda iltihap içkulaktaki yapılara geçebilir. Öbür komplikasyonlardan bazıları menenjit, beyin apsesi, işitme kaybı ve yüz felcidir.

Advertisement

Leave A Reply