Otomotiv Nedir? Otomotiv İle İlgili Cümle Örnekler, Cümle İçinde Kullanımı

0

Otomotiv nedir, ne anlama gelir? Otomotiv kelimesi içeren “Otomotiv” kelimesinin kullanılmış olduğu örnek Türkçe cümleler, cümle içinde kullanımı.

Otomotiv İle İlgili Cümleler

Otomotiv Nedir?

Otomotiv, taşıt araçları endüstrisiyle ilgili bir terimdir. Genellikle bireysel ve toplu taşımacılıkta kullanılan motorlu araçların tasarımı, üretimi ve satışıyla ilgili faaliyetleri kapsar. Otomotiv endüstrisi, araçların birçok bileşeninin üretimini de içerir, bunlar arasında motorlar, şanzımanlar, fren sistemleri, süspansiyon sistemleri, yakıt sistemi, elektrik ve elektronik sistemleri bulunur.

Otomotiv endüstrisi, dünya ekonomisi için önemli bir sektördür ve birçok ülke için büyük bir istihdam kaynağıdır. Otomotiv endüstrisi, otomobil üreticileri, parça tedarikçileri, perakendeciler ve hizmet sağlayıcılarından oluşan bir dizi farklı sektörü içerir. Bu endüstriler, birçok farklı disiplinden uzmanlar gerektirir, örneğin mühendislik, tasarım, pazarlama, finans ve hukuk.

Otomotiv endüstrisi, teknolojik yenilikler ve çevresel kaygılar nedeniyle son yıllarda büyük değişimler yaşamaktadır. Araçlar daha verimli hale getiriliyor, daha az karbon salınımına yol açacak şekilde tasarlanıyor ve daha fazla elektrikli araç kullanımı teşvik ediliyor. Ayrıca, sürücüsüz araç teknolojisi gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkması, otomotiv endüstrisinde büyük bir değişimi beraberinde getiriyor.

Otomotiv Kelimesiyle Gerçek, Mecaz ve Yan Anlamların Kullanıldığı Cümleler

 1. *** Peugeot SA, Fransa’nın önde gelen otomotiv şirketidir.
 2. *** Kriz sonrası otomotiv sektörünün yapacağı hareketler ülke ekonomisi üzerinde oldukça etkili olacaktır.
 3. *** 1978-79 yıllarında ABD’nin otomotiv şirketlerinden Chrysler Corporation’ın Avrupa’da otomobil ve kamyon üreten yan şirketlerini satın alan Peugeot bu şirketlerin adını Talbot olarak değiştirdi.
 4. *** Otomotiv mühendisi olduğum için Bursa’ya yerleşmeyi ve orada iş bulmayı düşünüyorum.
 5. *** Otomotiv sanayisinin teknolojik gelişime en önemli katkısı, seri üretim yöntemini uygulamaya koyması oldu.
 6. *** 2000’li yıllarda Türkiye sanayisinde en çok gelişen sektörler; tekstil, otomotiv, beyaz eşya, ev eşyası gibi sektörler olmuştur.
 7. *** Her yıl olduğu gibi otomotiv ihracatında aslan payı Bursa’nın oldu.
 8. *** Otomotiv ve imalat sanayileri ile dokumacılık bu bölgedeki başlıca ekonomik etkinliklerdir.
 9. *** Bu tarzda depolanan enerjinin yaygın olarak kullanılabilmesi örneğin hidrojene dayalı otomotiv teknolojilerinin geliştirilmesine bağlıdır.
 10. *** Otomotiv, makine, çimento, kâğıt önemli endüstri etkinlikleridir.
 11. *** Gerçek anlamda bir otomotiv mühendisi olabilmen için en az bilfiil çalışman gerekiyor.
 12. *** Otomotiv ile yazılım birleşince işte ortaya bu şekilde teknoloji harikası otomobiller çıkıyor.
 13. *** Otomotiv teknolojisi ile uzay teknolojisi arasında bilimsel anlamda da çok büyük farklar vardır.
 14. *** Alman otomotiv devi Volkswagen ucuz iş gücü ve vergi avantajları sebebi ile Manisa’ya yatırım yapmaya karar verdi.
 15. *** Kimya sektörünün otomotiv sektörüne yapmış olduğu katkılar yadsınamaz.
 16. *** En önemli sanayi dalları Petrol arıtma, otomotiv, besin, deri, dokuma, kimya, çimento, başlıca endüstri dallarıdır.
 17. *** Tayvan’da pamuklu dokuma, şeker gibi kökleşmiş endüstri sektörlerinin yanı sıra, çelik ve otomotiv endüstrilerinde büyük bir gelişme gözlenmektedir.
 18. ***Bölümün diğer bir sanayi şehri olan İzmit’te; kağıt, boru, lastik, petro-kimya ve otomotiv gibi çok çeşitli sanayi kolları gelişmiştir.
 19. *** Genel amaçlı makine imalatında, otomotiv parça imalatında ve test laboratuarlarında makine mühendisleri çalışmaktadır.
 20. *** Otomotiv yedek parçaları imal eden bir fabrikada staj yapacağım.
 21. *** Şeker, çimento, dokuma, demir, petrol arıtma, kauçuk, lastik, otomotiv, sigara, içki, besin, temel endüstri dallarıdır.
 22. *** Otomotiv endüstrisinde; bir arabanın tasarımında ve robotlar tarafından montajında, bilgisayarlar kullanılır.

Leave A Reply