Öyle Bir Dünya İstiyorum ki Konulu Kompozisyon, Yazı Örneği

0
Advertisement

“Öyle Bir Dünya İstiyorum ki” konusu baz alınarak yazılmış bu konuyu anlatan güzel bir yazı / kompozisyon. Öyle Bir Dünya İstiyorum ki Konulu yazı

Öyle Bir Dünya İstiyorum ki Konulu Kompozisyon

Öyle Bir Dünya İstiyorum ki

Bu dünyada geçmişte yaşamış, günümüzde yaşayan ve gelecekte de yaşayacak her insanın bu dünya ile ilgili bir hayali olmuştur. Vardır ve var olacaktır. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde insanoğlu dünyayı değiştirmek için kendisinde daha fazla güç bulmasına rağmen orta yaş üstü insanlar dünyayı değiştirme konusunda daha başarılı olabilmişlerdir.

Ben öyle bir dünya istiyorum ki her canlının sadece canlı olduğu için saygı duyduğu yaratılıştan gelen ve değiştiremeyeceğimiz farklılıkların hiç kimse için bir dert bir tasa ve bir savaş nedeni olmayacağı bir dünya istiyorum. Antik dönemlerden günümüze kadar o kadar çok devlet var olmuş ki sayılarına ve isimlerine bakınca sadece bir kaç tanesinin onlarında ciddi değişimler geçirerek günümüze kadar ulaştığını görüyorum. Yani geçmişte şu anda dünya üzerinde olmayan iki kavimin yaptığı savaşın yaptığı kavganın çekişmenin anlamsızlığı fazlası ile tarih kitapları okurken gözümün önüne geliyor.

Sadece antik çağlar mı şu anda bile sınır komşularımız dahil anlamsız bir çekişme içerisinde insanlar sürekli olarak saçma sapan şeyler için savaşıyorlar. Sebep ne peki? Kendisi gibi düşünen, kendisinin inançlarına sahip ya da kendisi ile aynı topraklarda doğmuş olan insanlara yine kendi bildiği doğrular doğrultusunda bir yaşam vaat etmek ve onların bu şekilde daha mutlu olacaklarına inanarak bir çok insanın ölümüne sebebiyet veren bu insanları gördükçe şunu düşünüyorum : İyi ki cehennem var!

Öyle bir dünya hayal ediyorum ki para hırsı yüzünden çevrenin doğanın hiç tahrip edilmediği bir dünya. O dünya içerisinde tüm bilim insanları sermaye için değil sadece insanlık için çalışsınlar. Sadece para kazanmak için değil sadece canlıların daha iyi yaşayabileceği bir dünya için çalışsınlar. Ne denizlerin ne ormanların ne akarsuların ne de dünyaya ait olan hiç bir doğal yapının ve ya dengenin bozulmadığı tüm canlıların bu konular için fikir birliği ettiği bir dünya hayal ediyorum.

Advertisement
Öyle bir dünya hayal ediyorum ki

Öyle bir dünya hayal ediyorum ki bir tarafta açlıktan ölen insanlar öte yanda obezite ile mücadele eden insanların olmadığı, adil paylaşımın temel olduğu ve mülkiyet hakkının bir suç kabul edileceği bir dünya hayal ediyorum. Paylaşmanın temel kavram olduğu ve herkesin becerileri doğrultusunda bir şeyler ürettiği yaşlıların ve engellilerin rahat yaşayabildiği bir dünya hayal ediyorum.

Hayal ettiğim dünya da kelebeklerin özgürce uçmasını ve sincapların insanlar ile dost olup omuzlarımda benden korkmadan dolaşmalarını istiyorum. Çok şey istiyorum ama günün birinde bunların olacağına inanıyorum. Değişime önce kendimizden başlayarak yavaş yavaş toplu iğne ile kuyu kazarak insanoğlunun bir gün bu düzeye geleceğine inanıyorum. O gün işte gök yüzünden ruhum bu dünyayı büyük bir keyif ile izleyecek.

C. SAĞLAM

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply