Öz Farkındalık Nedir ve Neden Önemlidir? Kendini Tanıma ve Stres

0
Advertisement

Öz farkındalık nedir ve neden önemlidir? Stresi yönetmek için öz farkındalık geliştirme yöntemleri nelerdir? Kendini tanıma ve stres ile mücadele nasıl yapılmalıdır?

Öz Farkındalık

Kaynak: pixabay.com

Öz farkındalık nedir ve neden önemlidir?

Öz-farkındalığa sahip olmak, güçlü ve zayıf yönleriniz, düşünceleriniz ve inançlarınız, duygularınız ve motivasyonlarınız dahil olmak üzere kişiliğiniz hakkında net bir anlayışa sahip olduğunuz anlamına gelir.

Öz-farkındalık, istediğinizi yaratmanın ve yaşamınızda ustalaşmanın ilk adımıdır. Düşüncelerinizin ve duygularınızın sizi nereye götürdüğünü görmenizi sağlar. Ayrıca, istediğiniz değişiklikleri yapabilmeniz için duygularınızı, davranışlarınızı ve kişiliğinizi kontrol etmenize olanak tanır.

Kendimizin ne kadar farkında olursak, hem işte hem de genel olarak yaşamda hedeflerimize ulaşma olasılığımız o kadar artar. Ayrıca sağlığımızı, esenliğimizi veya zindeliğimizi geliştirmek, korumak, sürdürmek ve iyileştirmek için öz bakım davranışlarında bulunmamız daha olasıdır.

Kendini tanıma ve stres

İşyerinde zihinsel refah konusunda uzmanız ve verdiğimiz eğitimlerin çoğu, genellikle ekiplerini proaktif olarak destekleyecek donanıma sahip olmak için bilgi, güven ve zihinsel sağlık okuryazarlığını geliştirmek isteyen yöneticilere yönelik olma eğilimindedir. Gelişen bir iş yeri için de önemli ve temel olan şey, bir organizasyon içindeki her seviyedeki personelin öz farkındalık sahibi olmasıdır. Kendi stres ya da akıl hastalığımızın uyarı işaretlerinin farkında olmak, yalnızca kendimize daha etkili bakmamızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda duygusal zekamızı da geliştirir ve başkalarına karşı daha yüksek empati kurmamızı sağlar.

Kendimize bakmıyorsak, çevremizdekileri etkili bir şekilde nasıl destekleyebiliriz?

Advertisement

İşyerinde öz farkındalık eksikliğini gösterebilecek yaygın işaretler (ve hepimizin insanız, bu nedenle bu özelliklere karşı bağışık olmadığımızı unutmayın):

  • defansif olmak
  • İnkar içinde olmak (hem çevrenizde olup biten durumlar hem de kendi duygu, düşünce, stres düzeyleriniz açısından)
  • Projeleri/insanları/durumları mikro düzeyde yönetme ihtiyacını hissetmek – bu, kendi endişelerinizi ele almak zorunda kalmadan uzun bir kontrol sağlar
  • Bahaneler üretmek veya başkalarını suçlamak

İşyerinde stresin öz farkındalığını oluşturmak için 4 adım:

    1. En iyi durumda olmanın sizin için nasıl bir his olduğunu bilin. Kendinize “nasıl hissediyorsunuz?”, “işyerinde ve evde nasıl davranıyorsunuz?” ve “başkaları sizi nasıl görüyor?” diye sorun.
    2. Uyarı işaretleriniz konusunda net olun – aşağıdaki basınç performans eğrisinin ‘kapalı’ veya ‘stresli’ alanlarına ne zaman basıyorsunuz? Stres kendini fiziksel, davranışsal, duygusal ve bilişsel olarak nasıl gösterir?
    3. Sizi iyi durumda tutan ve bu uyarı işaretlerinin ortaya çıktığını gördüğünüzde yararlanabileceğiniz bir kaynak ve destek araç seti oluşturun (bu, sizin için neyin işe yaradığına bağlıdır, bu sizin için neyin işe yaradığına bağlıdır; bu, ister dikkatli olun, ister derinlemesine düşünün, ister özel bir destek ağı olsun). , fiziksel aktivite, kendini geliştirme kursları)

Olumlu refahı sürdürmek için araç setini düzenli olarak kullanmayı unutmayın – ve bunu yapmanızı engelleyen engellere dikkat edin!

Yukarıdakiler çok basit görünüyor, ancak böylesine hızlı bir dünyada nasıl hissettiğimizle bağlantımızı kaybedebiliriz ve yönetmediğimiz işaretleri görmezden gelmek yaygındır (her zaman bilerek değil). Genellikle stresin ilk belirtileri, soğuk algınlığı, mide şikayetleri veya aşırı yorgunluk hissi ve dinlenmek için zamana ihtiyaç duyma gibi fizikseldir. Stresle ilgili uyarı işaretlerimizi bir düşünce veya duygu olduğunda erken fark etme yeteneğini geliştirebilirsek, uzun vadeli sağlık sorunları riskini en aza indirebiliriz.

Sıradaki ne?

Her gün, hem fiziksel hem de duygusal olarak nasıl hissettiğinizi düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın, böylece meydana gelen değişiklikleri fark edebilirsiniz. Ayrıca çevrenizdekileri dinlemekten korkmayın – genellikle değişiklikleri ilk onlar fark eder!

Siz veya kuruluşunuz, öz farkındalık, dayanıklılık ve bunun iş yerindeki baskıları yönetmeyle nasıl bağlantılı olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sohbet etmek için iletişime geçin veya yerel bir ağ oluşturma etkinliğinde beni yakalayın.


Leave A Reply