Parayı Veren Düdüğü Çalar Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

2

Parayı veren düdüğü çalar atasözü ile ne anlatılmaktadır? Parayı veren düdüğü çalar atasözünün anlamı ve örneklerle açıklaması.

Parayı veren düdüğü çalar

Parayı veren düdüğü çalar

Atasözü : Parayı veren düdüğü çalar.
Açıklaması : Parasını ödeyen istediği şeyi alır. Karşılığını ödediğinde insan istediğini elde edebilir, anlamında kullanılan bir sözdür.

ÖDEME

Parayı harcayan insan istediğini elde eder. Parasız hiçbir şey elde edilmez, satın alınamaz.

Ödeme, satın veya ödünç alınan bir şeyin karşılığını vermektir. Her şeyin bir bedeli vardır. O ödenmeden alınamaz. Alınan şeyin bedeli ödenmezse gerektiğinde tekrar alınamaz. Daha fazla kazanmak isteyen kişi yatırımını yapıp bedelini ödemelidir. Para, hizmet, eğitim hatta içten duyulan minnettarlık, bize sağlananlara karşılık ödeme çeşitleridir.

Para yalnızca ihtiyaçları karşılamak için kullanılan bir araçtır. Emek karşılığında para ödendiği gibi, alınacak bir ihtiyaç için de para ödenir. Her ihtiyacın özelliğine göre ayrı ayrı belirlenmiş bir bedeli vardır. Belirlenen bedeli ödeyenlerin istediklerini elde etmemeleri için bir neden yoktur. Çalışıp para kazanmadan, ihtiyaçların bedelini ödemeden onları elde etmek mümkün değildir.

Atasözünün Açıklaması

Nasrettin Hoca’nın bir fıkrası vardır ve bu atasözü de oradan gelmektedir. Hoca bir gün çarşıya iniyormuş ve onun çarşıya gideceğini duyan çocuklar başlamışlar siparişler vermeye. Sadece içlerinden bir tanesi düdük siparişi vermiş ama satın alması için Hoca’ya para da vermiş. Diğer çocuklar siparişlerini alması için Hoca’ya para vermemişler. Hoca çarşıdan döndüğünde tüm çocuklar başına toplanmış ve verdikleri siparişleri beklemişler. Hoca ise sadece düdük siparişi veren çocuğun düdüğünü teslim etmiş. Diğer çocuklar ise bizim siparişlerimiz nerede diye sorduklarında, Hoca “Parayı veren, düdüğü çalar” diye karşılık vermiş.

Hayatta da aynen bu fıkrada anlatıldığı gibidir. İnsanlar isteklerini elde edebilmek için karşılığında para vermeleri gerekir. Para vermeden hiç kimseye hiç kimse bedavadan bir şey vermez. Ancak para ile satın alınabilen şeyler başkalarından diğer çocukların yaptıkları gibi bedavadan, karşılıksız beklenmemelidir. Bedelini ödedikten sonra elbetteki istediğiniz şeyi elde edebilirsiniz. Otlakçılık, bedavacılık ancak kısa süreliğine geçerlidir. Bir süre sonra herkes mal karşılığı para ister. Bu küçük bir düdük de olsa pahalı bir mücevher de aynı şekildedir. O yüzden parasını veren ancak düdüğü çalabilir.


2 yorum

Leave A Reply