Parkinson Hastalığı Belirtileri

0

Parkinson nasıl bir hastalıktır? Parkinson hastalığı belirtileri, tedavisi hakkında bilgi.

parkinsonParkinson Hastalığı; titreme, kaslarda sertlik, istemli hareketlerde azalma biçimnde ortaya çıkan sinir sistemi hastalığıdır. Hastalığın kesin nedeni henüz bilinmemektedir.

Advertisement

Belirtileri: Genellikle 50-60 yaşlar arasında sinsi bir biçimde ortaya çıkar. Beliren ilk yakınmalar, tüm vücuda yayılma özelliği gösteren ağrılardır. Ancak bu ağrılar romatizmayla karıştırılabilir. Birkaç ay ya da yıl sonra el hareketlerinde beceriksizlikler ortaya çıkar. Daha sonraları Parkinson sendromu için özgün bir belirti olan el titremeleri başlar. Bu titremeler heyecan durumlarında artar, uykuda ortadan kalkar. Titreme yalnız ellerde değil, baş, dudak ve ayaklarda da olabilir. Hastalığın başka bir belirtisi de rigor adı verilen kasların anormal bir katılık kazanmasıdır. Rigora bağlı olarak hastalar sandalye ya da yataktan kalkmakta, yatak içinde dönmekte ve yürümeye başlamakta güçlük çekerler. Rigor arttıkça hastaların hemen hemen tüm eklemlerinde normal duruş açısı kapanı. Bunun sonucunda da vücut parkinson hastalığı için oldukça özgün olan bir biçim kazanır. Vücut belden öne doğru hafifçe bükülmüş, kollar dirsekten, bacaklar dizden kırılmıştır. Bu görünümüyle vücut, maymunların duruşuna benzer. Rigor daha da çoğaldığında hasta birçok kas hareketini yapamaz. Yemek yeme, yıkanma, giyinme gibi basit ve günlük hareketlerde bile başkalarının yardımına gereksinme duyar.

Parkinson hastalığındaki bir başka belirti grubu da bradikinezi adını alır. Bradikiznezinin ilk belirtisi, yüz mimiklerinin kaybolmasıdır. Bu durumda hastanın yüzü anlamsız bir donukluk kazanır. Bradikinezi daha sonra kollarda görülür, hasta yürürken kollarını sallamaz. Zamanla hastalarda yutma güçlüğü, dudak kenarlarından salya akması, sesin zayıflaması gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Hastalarda ruhsal depresyon, bellek azalması, hesap güçlüğü gibi olumsuz belirtiler de gelişebilir.

Tedavisi: Hastalığın tek ve etkili bir tedavisi yoktur. İlaç tedavisinde önemli başarılar elde edilmiştir. İlaç özellikle bradikinezi ve rigor üzerinde etkilidir. Fakat ilaçlar bulantı ve garip istemsiz hareketlere yol açtığından ve zihinsel dengeyi bozduğundan her vakada kullanılmamaktadır. Talamusta yapılan ameliyatlardan çok olumlu sonuçlar alınmaktaysa da her vaka ameliyat edilememektedir.

Advertisement


Leave A Reply