Pasifik’in İncisi Bora Bora Adaları: Tropikal Adaları Sevenlerin Tatil Adresi

0
Advertisement

Muhteşem bir tatil lokasyonu, Bora Bora. Bu rüya gibi tropik adarın göz kamaştırıcı kumsalları, esintili palmiyeleri ve büyüleyici mavi lagünleri vardır.

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Pasifik’in incisi, dünya üzerinde cennete en yakın yer, rüyalar adası gibi tüm bu tanımlamalar Bora Bora adasına verilmiştir. Amerikalı yazar James Michener için bu ada dünyanın en güzel adaşıdır ve Güney Pasifik Hikâyeleri’nin ve Rodgers ve Hammerstein’in 1949 tarihli Güney Pasifik adlı şarkısının da esin kaynağıdır.

Bora Bora Adaları

Bora-Bora, Fransız Polinezyası’nın tam kalbinde yer alan adalar grubuna ait rüya gibi huzurlu bir adadır. Palmiye ağaçlarıyla bezenmiş beyaz renkte parlayan kumsalları, insan eli değmemiş tepeleri ve çok sayıda parlak amber çiçekleri ile ada kristal berraklıkta bir lagün kıyısındadır. 20 derece ile 28 derece arasında değişen tropik iklimi doğudan esen rüzgârlarla ılıman bir hal alır.

Bora Bora Adaları

Advertisement

Mercan adalan halkasına sadece tek bir giriş güzergâhı vardır, bu yerel olarak “motus” diye adlandırılır, lagün aslında doğal bir limandır. Cebelitarık’ın iki katı büyüklüğündeki bir ana adayla Toopua ve Toopuaiti adlı iki küçük adadan oluşur, bunların dışındaki kara parçaları patlamış volkanik kraterlerdir. İki keskin ikiz tepe Bora Bora adasına hakimdir; bunlar 660 m’lik Pahia Dağı ve 725 m’lik Otemanu Dağı’dır.

Bora Bora Adaları

Çok sayıda antik tapınağın bulunduğu ada Polinezyalılar tarafından 1100 sene önce kolonileştirilmiştir. Bu tapınaklara bir örnek, kutsal kaplumbağalarla işlenmiş olan taş levhalı tapmaktır. Hollandalı gezgin Jacob Roggeveen, adayı ilk ziyaret eden Avrupalıdır, bu ziyaret 1722’de gerçekleşmiştir. İngiliz kaşif ve gezgin Kaptan James Cook 1769’da adayı görmüş ve 1777 Eylülünde adanın limanına demir atmıştır, Cook adanın ismini Bola Bola (ilk doğan) olarak kaydetmiştir, ancak yerli Polinezya nüfusu “b” leri veya “l’ları telaffuz edemediğinden adanın isminin Pora Pora olmasına karar verilmiştir.

Bora Bora Adaları

Adaya ilk yerleşen Avrupalı James Connor’dır. 1792 yılında “Matilda” adlı balina avcı gemisinin uğradığı kazadan sağ kurtulan Connor burada bir Polinezyalı kadınla evlenmiş ve Matilda Noktası denilen adanın güney ucundaki alana yerleşmeye karar vermiştir. Günümüzde burası Matira Noktası olarak isimlendirilmektedir. 1895’de ada Fransız Polinezyası’nın bir parçası olmuştur.

Bora Bora Adaları

Advertisement

MODERN ZAMANLAR

Bora Bora adası 20. yüzyıl içinde, 1928 -29 yıllarında Amerikan istilası sonrasında adını duyurmaya başlamıştır. Adada bir film ekibince, tabuları çiğnemiş Tahitili bir inci avcısının aşk hikâyesini konu alan “Tabu” adında bir sessiz bir film çekilmiştir. Bu film sonrasında Amerikalılar ikinci dünya savaşı boyunca adayı istila etmiş ve adayı 6000 askerin barındığı hava ve deniz üssü olarak kullanmaya başlamışlardır, “Güney Pasifik Hikâyeleri” Amerikalı askerlerin 1940’lardaki hikâyelerini konu almaktadır.

Bora Bora Adaları

İtalyan film yapımcısı Dino De Laurentis 1979 yılında adaya gelerek 1930’ların melodramı olan bir filmin modern versiyonu “Huricane” (Kasırga) adlı bir film çekmiştir.

Bora Bora Adaları

Güneşli, kumsallı ve parıldayan denizde geçirilen bir günün sonunda Bora Bora’nın tropik gün batımı sıcak ve kısadır. Gün batımı adayı palmiye ağaçlarındaki rüzgârların daha iyi solunacağı ve dalgaların resiflere çarpışlarının daha iyi duyulabileceği bir karanlığa bırakır.

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Advertisement

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları

Bora Bora Adaları


Leave A Reply