Pentasa İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Pentasa ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Pentasa yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Pentasa neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Pentasa

Pentasa

Kullanımları

Bu ilaç belirli bir bağırsak hastalığını (ülseratif kolit) tedavi etmek için kullanılır. İshal, rektal kanama ve mide ağrısı gibi ülseratif kolit semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Mesalamin, aminosalisilatlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Kolondaki şişliği azaltarak çalışır.

Pentasa nasıl kullanılır?

Bu ilacı genellikle günde 4 kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacın kapsül formunu alıyorsanız, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alabilirsiniz. Bu ilacın tablet formunu alıyorsanız, yemeklerle birlikte alın.

Bu ilacı bütün olarak yutun. Ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın. Bunu yapmak ilacın kolon içine düzgün bir şekilde salınmasını önleyebilir. Kapsülü yutmada sorun yaşıyorsanız, kapsülü açıp almadan önce içeriğini elma püresi veya yoğurt üzerine serpebilirsiniz. Tüm ilaç / gıda karışımını çiğnemeden hemen yutun. Karışımı çiğnemeyin veya önceden hazırlamayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte alın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

İshal, baş ağrısı, bulantı veya kusma görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Nadiren, mesalamin ülseratif koliti kötüleştirebilir. Bu ilaca başladıktan sonra belirtileriniz kötüleşirse derhal doktorunuza bildirin (artan karın ağrısı / kramp, kanlı ishal, ateş gibi).

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), koyu idrar, sürekli bulantı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, göğüs ağrı, nefes darlığı.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Mesalamin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer aminosalisilatlara (balsalazid, olsalazin gibi); veya salisilatlara (aspirin, salsalat gibi); veya sülfasalazine; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, mide tıkanıklığı (pilorik stenoz gibi), cilt problemleri (atopik dermatit, egzama gibi) söyleyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç aspirine benzer. Çocuklar ve gençler su çiçeği, grip veya teşhis edilmemiş bir hastalığı varsa veya yakın zamanda bir aşı almışlarsa aspirin veya aspirinle ilgili ilaçlar (salisilatlar gibi) almamalıdır. Bu durumlarda, aspirin almak nadir fakat ciddi bir hastalık olan Reye sendromu riskini artırır.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bir ürün: diklorfenamid.

Mesalamin, balsalazid, olsalazin ve sulfasalazine çok benzer. Mesalamin kullanırken balsalazid, olsalazin veya sülfasalazin içeren ilaçlar kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (idrar normetanefrin seviyeleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply