Pentatlon ve Modern Pentatlon Nedir?

0

Pentatlon nedir? Modern pentatlon ne demek? Pentatlon hangi yarışmaları içeriri ve genel anlamda pentatlon hakkında bilgiler.

Pentatlon LogoPentatlon atletizmde beş yarıştan bir araya gelme bir yarışmadır. Önceleri yalnız erkekler arasında yapılan cirit atma, disk atma, uzun atlama, 200 metre, 1500 metre pentatlon yarışmaları sonradan sadece kadınlara mahsus bir spor haline gelmiştir. Kadınlar arasındaki pentatlonda yer alan müsabakalar şunlardır: 200 metre, 100 metre, 80 metre engelli, gülle atma, yüksek atlama.

Advertisement

Bugün Olimpiyat programında yer alan modern pentatlon denen bir yarışma daha vardır. Ayrıca, her yıl ordulararası yapılan askerî pentatlon yarışmaları da vardır. Modern pentatlonda şu yarışmalar bulunur:

1 — 4000 metrelik kros kantri koşusu,

2 — 5000 metrelik 30 engelli atlı kros kantri,

3 — 300 metre serbest yüzme yarışması,

Advertisement

4 — Eskrim,

5 — Tabanca atışı.

Bunun mânası bir sporcunun sırası ile koşarak, atlayarak, yüzerek, düşmana vurarak, hedefine ulaşarak görevini yerine getirmesidir. Bu yarışmaya katılan sporcular öteki yarışmalarda tek başlarına koşar, atlar, yüzer, tabancayla ateş eder ve derecesine göre puan alır; karşılıklı olarak sadece eskrim (epe) yapar.

Modern pentatlon M. Ö. 708 yılında 13. Olimpiyatların programında da vardı. Fakat sadece asker sporcular arasında yapılırdı. Programda yer alan sporlar ise şunlardı: 1) Atlama, 2) Koşu, 3) Güreş, 4) Disk atma, 5) Cirit atma.

Modern pentatlon 1912 Stockholm Olimpiyatlarından başlayarak Olimpiyat Oyunlarının programına alındı ve genel olarak asker sporcuların katılması ile yapıldı. Amerika tarihinin en büyük askeri komutanlarından biri olan General G. Patton, 1912 Stockholm Olimpiyatlarında modern pentatlon yarışmasına katılmış, beşinci olmuştu.

Advertisement


Leave A Reply