Perigueux Nerededir? Perigueux Özellikleri, Gezilecek Yerler

0
Advertisement

Perigueux nerededir? Fransa’nın güneybatı kesiminde yer alan tarihi bir kent durumunda olan Perigueux kenti ile ilgili genel ve tarihi bilgiler.

Perigueux

Perigueux Nerededir?

Perigueux, Fransa’nın güneybatı kesiminde, Akitanya planlama bölgesindeki (region de programme) Dordogne ilinde (departement) kent. Bir piskoposluk bölgesidir. Önce Petrocorii adlı Galya kabilesinin yerleştiği kent, Romalıların eline geçince yöredeki Vesone kaynağından dolayı Vesuna adını aldı.

Günümüzdeki kent, önceleri çatışmakla birlikte daha sonra 1251’de birleşen Çite ve Puy-Saint-Front adlı kesimlerin gelişmesinden doğdu. Kentin güneybatısında yer alan Çite, istilalar sonucunda Civitas Petrocorium adlı küçük bir ordugâha dönüşen Vesuna’nın bulunduğu yerde kuruldu. Çite ve Perigueux adlan da Civitas Petrocorium adından türetildi. Kentin doğu kesiminde yer alan Puy-Saint-Front 5-13. yüzyıllar arasında, Perigueux’nün ilk piskoposu olan Perigordlu havari Aziz Front’un mezarının bulunduğu manastırın çevresinde gelişti. Kent günümüzde Puy-Saint-Front’un batı ve kuzeybatısına doğru yayılmaktadır.

Perigueux Haritası:

Kentteki başlıca tarihsel yapı, 1120’de yanan manastırın yıkıntıları üzerinde 12. yüzyılda inşa edilen Saint-Front Katedrali’dir. Perigord Müzesi’nde din dışı ve dinsel yapıtların yanı sıra, yöreye ait Tarih öncesi ve arkeolojik sanat ürünleri sergilenir. 12. yüzyılda yapılan ve 1669’a değin katedral olan Saint-Etienne Kilisesi de Cite’dedir.

Advertisement

Kentte büyük demiryolu onarım atölyeleri vardır. En yakın havaalanı doğudaki Bassilac’tadır. Kaz ciğeri ezmesi, mantar ve şarabıyla ünlü olan kent aynı zamanda önemli bir domuz pazarıdır. Sanayi etkinlikleri arasında madeni eşya, çatal bıçak, kimyasal madde ve deri eşya üretimiyle dokumacılık sayılabilir.


Leave A Reply