Periler Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Peri nedir, periler var mıdır? Perilerin özellikleri, periler hakkında bilgi.

periPeri; Periler sihirli güçleri olan ve çoğunlukla insana benzeyen hayal ürünü yaratıklardır.

Peri, masal cini, leprikon ve bazı cücelerin kanatları vardır. Güzel ve iyi huyludurlar, ancak bazıları tuhaf ve kötü huylu hatta tehlikeli olabilir. Örneğin küçük periler, yolcuları yollarından çıkararak korkutabilirler. Bazı çocuklar, düşen dişlerin yerine gümüş para koyan diş perilerinin olduğuna inanır. Dost canlısı perilere bile güvenmemek gerekir. Örneğin periler âlemine götürülen insanlar orada bir şey yiyip içtilerse geri dönemezler.

Cinler küçük, çirkin ve kötü huylu yaratıklardır. Cüceler de pek çok yönleriyle cinlere benzerler. Peri hikâyelerinde iyi kalpli cüceler de vardır, ancak sadece kötü huylu olanlar insanlarla ilgilenir. Cüceler ve cinler nefret ettikleri insanlarla oyun oynamayı severler. Sütü ekşitir, geceleri insanları korkutacak sesler çıkarırlar.

Leprikonlar, İrlanda’nın ayakkabı tamircisi cüceleridir. Deliklere altın sakladıkları ve bu alanlan gökkuşağıyla işaretledikleri söylenir. Bir leprikonu yakalayarak onu takip eden birinin büyük hazineye ulaşacağına dair bir peri hikâyesi vardır.

Advertisement

Leave A Reply