Peruğun Tarihçesi

0

Peruk tarihte nasıl kullanılmıştır? Tarihte peruk, peruğun tarihçesi, değişimi hakkında bilgi.

peruk-tarihiPeruğun Tarihçesi;

Advertisement

Peruk, çeşitli maksatlarla eskiden başlık gibi kullanılan takma saçtır. Peruğun çok eski bir tarihi vardır. Eski Mısırlılar saçlarını dibinden tıraş ederler, sokağa çıkarlarken güneşten korunmak için, törenlerde de saçlı görünmek için başlarına ya at kılından, ya da bazı bitkilerin liflerinden yapılmış peruklar takarlardı. Medler, Kaideliler, Asurlular da peruk kullanırlardı. Eski Roma’da erkekler çıplak başlarını göstermemek, kadınlar da süslenmiş olmak için özel biçimlerde yapılmış peruklar takarlardı.

Hemen her çağda peruk kullanılmıştır. XIV. yüzyılda Avrupa’da kadınlar alınlarının iki yanından sarkan sahte örgüler takarlardı. XVI. yüzyılda başı tamamen örten kadın perukları yapılmaya başlandı, moda olan renklerin başında sarı geliyordu. Fransız kişizadelerinden Marguerite de Valois yanında sarışın genç hizmetçi kızlar bulundurur, bunların saçları yeter derecede uzayınca kestirip kendisine peruk yaptırırdı. O devirde peruk, deriden bir astar üzerine saçlar bukleler halinde dikilerek yapılırdı.

Fransa’da XIII. Louis devrinde erkeklerin de peruk takmak âdeti yayılınca peruk yapımı da gelişti, hele XIV. Louis devrinde büyük ilerlemeler kaydetti. Geniş lüleler halinde inen saçlar omuzlara kadar dökülüyor, hattâ sırta kadar uzuyordu.

Böylece, peruk gerek kadınların, gerekse erkeklerin şehir kıyafetlerinden biri haline geldi. Asilzadelerin peruk takmaları âdeta günlük kıyafetleri gibi normal bir hal aldı. 19. yüzyılın başlarından beri peruk modası yavaş yavaş kalkmaya başladı, 20. yüzyılda da tamamen ortadan kalktı.

Advertisement


Leave A Reply