Pinakolo nedir?

0

Pinakolo nedir? Mimaride koni biçimli dikey süs olarak yapılmış yapılara verilen isim olan pinakolo ile ilgili genel bilgiler.

Pinakolo nedir?

pinakolo, mimarlıkta, payanda, kule külahı, çatı mahyası vb gibi öğelerin üstüne yerleştirilen, piramit ya da koni biçimli dikey süs. Alemden daha büyük ve karmaşık, kule külahından daha küçük ve daha az önemli bir öğedir. Bir kulenin tepesinde birkaç pinakolo birden bulunabilir.

Advertisement
Pinakolo

Milano Katedralindeki pinakololar

Romanesk kiliselerde, özellikle kare planlı kuleden çokgen planlı külaha geçiş noktalarında basit pinakololar kullanılmıştır. Gotik mimarlıkta düşeyliği vurgulamak ve keskin dış çizgileri yumuşatmak için uygulanan gelişkin bezemeler arasında ise pinakolonun çok önemli bir yeri vardır. Gotik yapıların belli başlı bütün köşelerinde ve üçgen alınlıklarının kenarlarında yer aldığı gibi, parapet ve payandaları da süsler. En güzel örnekleri uçan payandaların ayakları üstündedir. Pinakolo öncelikle bezeme amacı taşırsa da, tonozların oluşturduğu yatay yükü karşılayan payandalara ağırlık kulesi işlevi görerek destek de olur. Paris’teki Notre-Dame Katedrali’nin koroyerini çevreleyen 14. yüzyıl başlarına ait payandaların ağırlık kuleleriyle, Reims’deki Notre-Dame Katedrali’nin 24 m yüksekliğindeki görkemli pinakoloları bu türün tipik örnekleri arasındadır.


Leave A Reply