Pont-Aven Okulu Sanatçı Topluluğunda Kimler Vardı Amaçları Ne İdi?

0
Advertisement

Pont-Aven okulu nedir? Hangi sanatçılar hangi amaçlar ile bir araya gelmişler ve hangi ürünleri ortaya çıkartmışlardır? Pont-Aven Okulu resimleri.

Paul Gauguin-Pont-Aven'de Su Değirmeni isimli 1894 yılına ait bir çalışması.

Paul Gauguin-Pont-Aven’de Su Değirmeni isimli 1894 yılına ait bir çalışması.

Pont-Aven okulu, 1886 ve 1888’ın yaz aylarında Fransa’da Pont-Aven’de Paul Gauguin‘in önderliğinde toplanan ve bireşimcilik akımını geliştiren genç sanatçılar topluluğu.

En önemli temsilcileri Emile Bernard, Charles Laval, Paul Serusier Charles Filiger, Meyer de Haan, Armand Seguin ve E. Chamaillard’dı. İzlenimci ve divizyonist tekniklere karşı çıkarak bireşimci yöntemleri benimseyen ilk sanatçılar Gauguin ve Bernard oldu.

Bu sanatçılar Pont-Aven’de 1886-88 arasında, tinsel yanı ağır basan, renk yüzeyleri ve çizgilerden oluşan resimler yaptılar. Bu resimlerde genelde bir yalınlaşma olduğu, biçimlerin bozulduğu ve rengin anlatımcı bir biçimde kullanıldığı görülüyordu.

Gauguin'in Pont-Aven Okulu dönemine ait bir eseri : "Sarı İsa" (1889)

Gauguin’in Pont-Aven Okulu dönemine ait bir eseri : “Sarı İsa” (1889)

Gauguin’in Breton köylüleri gibi basit ve dindar bir yaşam sürmek için gösterdiği çabalar Pont-Aven okulunun öbür üyelerine örnek oldu ve hemen hepsi bu dönemde Breton köylülerinin gündelik yaşamına ilişkin resimler yaptılar.

Advertisement

1888 sonbaharında Paris’e döndükten sonra da düzenli olarak buluşan Pont-Aven okulu sanatçıları, başta simgecilik olmak üzere, Fransa’da yeni gelişmekte olan akımları tartıştılar. Gauguin 1889’da kendisinin ve arkadaşlarının yapıtlarının yer aldığı önemli bir izlenimci ve bireşimci sergi düzenledi. Pont-Aven okulunun ilk dönemlerinde düşünülen toplu yaşam ve çalışma biçimi, Gauguin’in Tahiti’ye gitmesi üzerine gerçekleşemedi. Pont-Aven okulunun ilk üyeleri giderek simgeci sanat kuramı ve tekniklerine ilgi duydular.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?