Pont Aven Okulu Sanatçı Topluluğunda Kimler Vardı Amaçları Ne İdi?

0
Advertisement

Pont-Aven okulu nedir? Hangi sanatçılar hangi amaçlar ile bir araya gelmişler ve hangi ürünleri ortaya çıkartmışlardır? Pont-Aven Okulu resimleri.

Paul Gauguin-Pont-Aven'de Su Değirmeni isimli 1894 yılına ait bir çalışması.

Paul Gauguin-Pont-Aven’de Su Değirmeni isimli 1894 yılına ait bir çalışması.

Pont-Aven okulu, 1886 ve 1888’ın yaz aylarında Fransa’da Pont-Aven’de Paul Gauguin‘in önderliğinde toplanan ve bireşimcilik akımını geliştiren genç sanatçılar topluluğu.

En önemli temsilcileri Emile Bernard, Charles Laval, Paul Serusier Charles Filiger, Meyer de Haan, Armand Seguin ve E. Chamaillard’dı. İzlenimci ve divizyonist tekniklere karşı çıkarak bireşimci yöntemleri benimseyen ilk sanatçılar Gauguin ve Bernard oldu.

Bu sanatçılar Pont-Aven’de 1886-88 arasında, tinsel yanı ağır basan, renk yüzeyleri ve çizgilerden oluşan resimler yaptılar. Bu resimlerde genelde bir yalınlaşma olduğu, biçimlerin bozulduğu ve rengin anlatımcı bir biçimde kullanıldığı görülüyordu.

Gauguin'in Pont-Aven Okulu dönemine ait bir eseri : "Sarı İsa" (1889)

Gauguin’in Pont-Aven Okulu dönemine ait bir eseri : “Sarı İsa” (1889)

Gauguin’in Breton köylüleri gibi basit ve dindar bir yaşam sürmek için gösterdiği çabalar Pont-Aven okulunun öbür üyelerine örnek oldu ve hemen hepsi bu dönemde Breton köylülerinin gündelik yaşamına ilişkin resimler yaptılar.

1888 sonbaharında Paris’e döndükten sonra da düzenli olarak buluşan Pont-Aven okulu sanatçıları, başta simgecilik olmak üzere, Fransa’da yeni gelişmekte olan akımları tartıştılar. Gauguin 1889’da kendisinin ve arkadaşlarının yapıtlarının yer aldığı önemli bir izlenimci ve bireşimci sergi düzenledi. Pont-Aven okulunun ilk dönemlerinde düşünülen toplu yaşam ve çalışma biçimi, Gauguin’in Tahiti’ye gitmesi üzerine gerçekleşemedi. Pont-Aven okulunun ilk üyeleri giderek simgeci sanat kuramı ve tekniklerine ilgi duydular.

Advertisement

Gauguin ile önce Pont-Aven’deki Pension Gloanec’te ve daha sonra Le Pouldu’daki Buvette de la Plage’da kalan diğer sanatçılar Charles Filiger, Meijer de Haan, Charles Laval, Robert Bevan, Roderic O’Conor, Émile Schuffenecker, Armand Séguin ve Władysław Ślewiński. 1891’de Tahiti’ye ilk yolculuğundan sonra Gauguin, 1894’te son kez Pont-Aven’e döndü ve bir kez daha Pension Gloanec’teki arkadaş çevresiyle birlikte kaldı.

Sentez

Pont-Aven’de Gauguin ve Bernard tarafından geliştirilen stil, Sentetizm olarak biliniyordu, çünkü görüntüleri sentezlemek veya birleştirmek için tasarlandı ve İzlenimcilikten oldukça farklı yeni bir sonuç üretti. Aslına uygun temsilden vazgeçilmesi, sanatçının konuyla ilgili hafızasına dayalı ancak resim yaparken duygularını yansıtan bir eser yaratılması, saf rengin cesur uygulanması, perspektif ve gölgelemenin olmaması, Emaye işinin koyu konturlarla ayrılmış düz formları ve gereksiz ayrıntı ve süslemelerden arınmış geometrik kompozisyon.


Leave A Reply