Porgy and Bess Operası Konusu Özeti ve Karakterler, George Gershwin

0
Advertisement

Porgy and Bess Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Porgy and Bess Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

PORGY AND BESS

Üç perdelik operadır.

Metin: Dubose Heyward ve İra Gershwin.
Bestecisi: George Gershwin
İlk oynanış: 1935 Boston.
Türkiye’de ilk oynanış: 1968 Ankara

Başlıca kişiler:

Clara (Soprano), Robins (Tenor), Jake (Bariton), Porgy (Bariton), Crown (Bariton), Bess (Soprano), Serena (Soprano), Sportin Life (Tenor)

Konunun geçtiği çağ ve yer: Çağımızda Birleşik Amerika’nın Güney Carolina eyaletinde Charliston kentinin eski zenginler bölgesi, daha sonra zenci mahallesi Catfish Row.

Advertisement

Konusu:

Sıcak bir yaz gecesi Catfish Row’da kumar oynanmaktadır. Çıkan kavga esnasında pamuk işçisi Crown genç Robins’i öldürür, karısı Bess’den para alarak kaçar. Robins’in karısı Serena kocasının cesedi üzerine kapanmış hıçkırmakta, eroin satıcısı Sportin Life yalnız kalan Bess’e New York’a gitmeyi önermektedir. Bess, kendisine âşık dilenci Porgy’nin evine yönelir. Sevgililer beraber oturmaya koyulmuşlar, avukat, Bess’e Crown’dan ayrıldığını belirten bir belge vermiş, resmen birbirlerinin olmuşlardır.

Bess, Kittiwah adasındaki pikniğe gider. Piknik sona erince karşısına adada saklanan Crown çıkar, kadını sürükleyerek götürür. Kadın bir süre sonra kaçmış, bitkin bir durumda Catfish Row’a ulaşmıştır. Kendisine ancak iki günde gelir, olanları Porgy’ ye anlatır. Başgösteren korkunç kasırgada Crown’ın ölmüş olabileceğine inanırlar. Fakat kapı açılır, kaatil pamuk işçisi girmiştir. Bess’e, kendisini almaya geleceğini söyleyerek çıkar gider. Bir gün Bess odasında çocuğuna ninni söylerken yavaşça Crown girer, aynı anda iri bir kol, Porgy’nin kolu, koca bir bıçakla Crown’in sırtına iner. Porgy’nin karşı koymaları yarar sağlamaz, polisler dilenciyi tutuklarlar. Bess bir süre yakınır, sonra Sportin Life’a dönerek kendisini hâlâ New York’a götürmeyi isteyip istemediğini sorar, evet götürecektir. Bir hafta geçmiş, Porgy mutlu bir yüzle dönmüştür. Bess’i sorar, eroin satıcısıyla New York’a gittiğini öğrenir, keçinin çektiği arabasını alarak kadım aramak amacıyla koca kente yollanır.

Zenci folkloruyla caz’a özgü ritm ve ezgilerden yararlanılarak bestelenen yapıt önceleri yersiz eleştirilere hedef olmuş, 1943 yılında tüm zenci bir kadroyla tekrar sahnelendiğinde ne kadar kalıcı ve olumlu bir müzikle işlendiği, ne türlü insancıl anlam taşıdığı görülmüştür.

Tanınmış bölümler:

«Summertime» (Clara), «I got plenty or nuttin» (Porgy), «Bess, you is my woman now» (Porgy – Bess), «It ain’t necessarily so» (Sportin Life), «My man’s gone now» (Bess).


Leave A Reply