Proteinlerin Fazla Tüketilmesinin Zararları Nelerdir? Ne Kadar Tüketilmeli?

0
Advertisement

Proteinlerin fazla tüketilmesinin insan sağlığına etkileri nelerdir? Beslenmede fazla protein almak, yemek nelere neden olabilir?

Proteinlerin Fazla Tüketilmesinin Zararları Nelerdir?

Muhtemelen şu anda popüler olan yüksek proteinli diyetleri biliyorsunuzdur. Atkins diyeti buna bir örnektir. Yüksek proteinli diyetlerin yağ azaltmak, kilo vermek ve kas geliştirmeye yardımcı olduğu söyleniyor.

Protein sağlıklı bir beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kas, organ ve kemiklerin sağlıklı olmasına ve onarılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, önerilen miktarın aşılmaması gerekir.

protein

Kaynak: pixabay.com

Yüksek proteinli bir diyetin riskleri şunlardır:

Yüksek proteinli diyete, artan tokluk ve kas retansiyonu gibi potansiyel faydaları olsa da, risklerin farkında olmak önemlidir.

Vücuttaki fazla protein, özellikle uzun bir süre yüksek proteinli bir diyet uygulamak, birçok sağlık sorununa sebep olur.

Kilo almak

Yüksek proteinli diyetler kilo verdirebilir, ancak bu sadece kısa süreli olabilir. Fazla protein genellikle yağ olarak depolanırken, zamanla kilo almanıza neden olabilir.

Advertisement

Ağız kokusu

Çok miktarda protein alırsanız, özellikle karbonhidrat alımınızı kısıtlarsanız, ağız kokusuna yol açabilir. Çünkü vücudunuz hoş olmayan bir meyve kokusu oluşturan kimyasallar üreten ketoz adı verilen bir metabolik duruma girer.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız su alımınızı ikiye katlayabilir, dişlerinizi daha sık fırçalayabilir ve bu etkiyi azaltmak için sakız çiğneyebilirsiniz.

Kabızlık

Fazla protein alımı kabızlığa neden olabilir. Bunun nedeni, karbonhidratları kısıtlayan yüksek proteinli diyetlerin lif açısında düşük olmasıdır. Bu durumda su ve lif alımınızı artırın.

İshal

Çok fazla süt veya işlenmiş gıda tüketmek, lif eksikliğiyle birleştiğinde, ishale neden olabilir. Eğer laktoz alerjisine sahipseniz veya kızartılmış et, balık ve kümes hayvanları gibi protein kaynaklarını tüketiyorsanız bu durum özellikle geçerlidir. İshalden kaçınmak için bol su için, kafeinli içeceklerden kaçının ve lif alımınızı artırın.

Dehidrasyon

Vücudunuz aşırı azotu su ile temizler. Çok protein almak sizi susuz bırakabilir. Sporcular üzerinde yapılan küçük bir araştırma, protein alımının artmasıyla hidrasyon seviyelerinin azaldığını bulmuştur. Bu etkiyi azaltmak için su tüketiminizi artırın, özellikle de aktif bir kişiyseniz, gün boyunca bol su için.

Böbrek hasarı

Uzun süreli yüksek proteinli bir diyet, böbrek hasarı riskinizi artırabilir. Çok fazla protein yemek de zaten böbrek hastalığı olan insanları etkileyebilir. Bunun nedeni, proteinleri oluşturan amino asitlerde bulunan fazla nitrojendir.

Advertisement

Böbrekleriniz protein metabolizmasının ekstra azot ve atık ürünlerinden kurtulmak için daha fazla çalışmalıdır.

Artan kanser riski

Yüksek proteinli diyetler, muhtemelen daha fazla et tüketimine bağlı olarak kanser riskini arttırır. Daha fazla et yemek, kolon, meme ve prostat kanseri ile ilişkilidir.

Çalışmalar et yemeyen kişiler için kanser riskinde azalma olduğunu göstermiştir. Bilim adamları bunun kısmen, etlerde bulunan hormonlar, kanserojen bileşikler ve yağlara bağlı olabileceğine inanıyorlar.

Kalp hastalığı

Yüksek proteinli beslenme, kalp hastalığına neden olabilir. Bu, daha yüksek doymuş yağ ve kolesterol alımları ile ilişkili olabilir.

Kalsiyum kaybı

Protein açısından yüksek olan beslenme, kalsiyum kaybına neden olabilir. Bu da osteoporoz ve zayıf kemik sağlığı ile ilişkilidir.

2013 yılında yapılan bir çalışmada, yüksek düzeyde protein tüketimi ile zayıf kemik sağlığı arasında bir ilişki bulunmuştur.

Normal olan nedir?

Önerilen günlük protein miktarı yetişkin bir erkek için ortalama 56 gram ve kadın için 46 gramdır.

Ya da vücut ağırlığınız ile ihtiyacınız olan proteini hesaplayabilirsiniz. Bir erişkinin, vücut ağırlığının kilogram başına 0.8 gram protein almasıgerekir.

Haftanın çoğu günü bir saatten uzun süre ağırlık kaldıran veya egzersiz yapan kişiler, kilogram vücut ağırlığı başına 1.2 ila 1.7 gram’a kadar ihtiyaç duyabilirler.

Her gün vücut ağırlığının kilogramı başına 2 gramdan fazla tüketilmesi aşırı kabul edilir.

Sağlık Uyarı

Advertisement


Leave A Reply