Prozac İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Prozac ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Prozacın yan etkileri, bağımlılık yapması ve kullanım şekli nasıldır? Prozac neyi tedavi eder?

prozac

Prozac

Kullanımları

Fluoksetin, depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk, belirli bir yeme bozukluğu (bulimia) ve ciddi bir adet öncesi sendromunun (adet öncesi disforik bozukluk) tedavisinde kullanılır.

Bu ilaç ruh halinizi, uykunuzu, iştahınızı ve enerji seviyenizi iyileştirebilir ve günlük yaşama olan ilginizi geri kazanmaya yardımcı olabilir. Korku, kaygı, istenmeyen düşünceler ve panik atak sayısını azaltabilir. Ayrıca günlük yaşama müdahale eden tekrarlanan görevleri (el yıkama, sayma ve kontrol gibi zorunluluklar) gerçekleştirme dürtüsünü azaltabilir. Fluoksetin, sinirlilik, artan iştah ve depresyon gibi adet öncesi semptomları azaltabilir. Bulimiadaki binging ve tasfiye davranışlarını azaltabilir.

Prozac nasıl kullanılır?

Fluoksetin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz. Bu ilacı genellikle sabahları günde bir kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı günde iki kez alıyorsanız, doktorunuz sizi sabah ve öğle saatlerinde almaya yönlendirebilir.

Adet öncesi problemler için fluoksetin alıyorsanız, doktorunuz sizi ayın her günü veya adet döneminizden önceki 2 hafta boyunca adetinizin ilk tam gününe kadar almaya yönlendirebilir. Hatırlamanıza yardımcı olması için takviminizi işaretleyin.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve yavaş yavaş dozunuzu artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam etmek önemlidir. İlk önce doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. İlaç aniden durduğunda bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

1-2 hafta içinde bir miktar iyileşme görmelisiniz. Tam faydayı hissetmeniz 4 ila 5 hafta sürebilir. Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, uyuşukluk, baş dönmesi, anksiyete, uyku sorunu, iştahsızlık, yorgunluk, terleme veya esneme görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdaki durumlar görülürse doktorunuza mutlaka bildirin: Olağandışı veya ciddi zihinsel / ruh hali değişiklikleri (ajitasyon, olağandışı yüksek enerji / heyecan, intihar düşünceleri gibi), kolay morarma / kanama, kas zayıflığı / spazmı, titreme ( titreme), cinsiyete olan ilginin azalması, cinsel yetenekteki değişiklikler, olağandışı kilo kaybı, Kanlı / siyah / katran dışkıları, kahve telvesi gibi görünen kusma, nöbetler, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), göz ağrısı / şişme / kızarıklık, genişleyen öğrenciler, görme değişiklikleri (geceleri ışıkların etrafında gökkuşağı görmek, bulanık görme).

Diyabetiniz varsa, fluoksetin kan şekeri seviyenizi etkileyebilir.

Kan şekerinizi düzenli olarak izleyin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Fluoksetini başlattığınızda veya durdurduğunuzda doktorunuzun ilacınızı, diyetinizi ve egzersizinizi ayarlaması gerekebilir.

Bu ilaç serotonini artırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız risk artar, bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza bildirin. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş, olağandışı ajitasyon / huzursuzluk.

Nadiren, erkeklerde 4 veya daha fazla saat süren ağrılı veya uzun süreli bir ereksiyon olabilir. Bu durumda, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen tıbbi yardım alın, aksi takdirde kalıcı sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Fluoksetin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de bipolar / manik-depresif bozukluğun kişisel veya aile öyküsü, kişisel veya aile intihar girişimleri öyküsü, karaciğer problemleri, diyabet, kandaki düşük sodyum (örn. “su hapları” – diüretikler), ciddi vücut suyu kaybı (dehidrasyon), nöbetler, mide / bağırsak ülserleri, kişisel veya aile öyküsü glokom öyküsü (açı kapatma tipi) alırken ortaya çıkabilir.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Bu ilacın sıvı formu alkol içerir.

Diyabet, alkol bağımlılığı veya karaciğer hastalığınız varsa dikkatli olunması önerilir. Bazı ilaçlar (metronidazol, disülfiram gibi) alkolle birleştirildiğinde ciddi reaksiyona neden olabilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle kilo kaybına karşı daha duyarlı olabilirler. Bu ilacı alan çocuklarda kilo ve boyları izleyin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kanama ve koordinasyon kaybına karşı daha duyarlı olabilir. Koordinasyon kaybı düşme riskini artırabilir. Yaşlı yetişkinlerin, özellikle de “idrar söktürücü” (diüretikler) kullanıyorlarsa, kanda düşük sodyum gelişmesi daha olasıdır.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Ayrıca, hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren beslenme / nefes alma zorlukları, nöbetler, kas sertliği veya sürekli ağlama gibi yoksunluk belirtileri geliştirebilir. Yenidoğanda bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararlarını ve risklerini derhal doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Fluoksetin, son dozunuzdan sonra haftalarca vücudunuzda kalabilir ve diğer birçok ilaçla etkileşime girebilir. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, son 5 haftada fluoksetin alıp almadığınızı doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kanama / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen gibi NSAID’ler, warfarin gibi “kan sulandırıcı maddeler” dahil).

MAO inhibitörlerini ilacı ile birlikte almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden önce 2 hafta ve en az 5 hafta boyunca alınmamalıdır. Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında diğerleri arasında pimozid, tioridazin, vinblastin, antiaritmikler (propafenon, flekainid gibi), trisiklik antidepresanlar (desipramin, imipramin gibi) bulunur.

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir.

Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz.

Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız, serotonin sendromu / toksisite riski artar. Örnekler arasında MDMA / “ecstasy”, St.John’s wort gibi sokak ilaçları, bazı antidepresanlar (sitalopram / paroksetin gibi diğer SSRI’lar, duloksetin / venlafaksin gibi SNRI’lar dahil), triptofan ve diğerleri bulunur. Bu ilaçların dozunu başlattığınızda veya artırdığınızda serotonin sendromu / toksisite riski daha olası olabilir.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler opioid ağrı kesiciler (kodein gibi) gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan bazı tıbbi / laboratuvar testlerine (Parkinson hastalığı için beyin taraması dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply