Puffin Kuşu (Deniz Papağanı) Özellikleri Yaşam Alanları Davranışları

0
Advertisement

Deni papağanı olarak da bilinen Puffin kuşu nasıl bir hayvandır? Puffin kuşunun özellikleri, yaşam alanları, davranışları, beslenme ve üremesi.

Puffin Kuşu

Puffin Kuşu

Puffin, siyah beyaz tüyleri ve turuncu ayakları ve gagaları ile tanınan sevimli, tıknaz kuşlardır. Görünüşleri onlara “deniz papağanları” ve “deniz palyaçoları” da dahil olmak üzere çok sayıda takma ad kazandırdı. Puffinler genellikle tüyleri, yürüyüşü ve dalış kabiliyetleri nedeniyle penguenlerle karşılaştırılır, ancak iki kuş aslında birbiriyle ilişkili değildir.

Kısa Bilgiler: Puffin

  • Bilimsel Adı: Fratercula sp.
  • Yaygın isim: Puffin
  • Temel Hayvan Grubu: Kuş
  • Boyut: 30-33 cm
  • Ağırlık: Yarım ila bir kilo
  • Ömrü: 20 yıl
  • Diyet: Etçil
  • Habitat: Kuzey Atlantik Okyanusu (Atlantik Puffin); Kuzey Pasifik Okyanusu (püsküllü Puffin, boynuzlu Puffin)
  • Nüfus: Milyonlarca
  • Koruma Durumu: Atlantik Puffin (savunmasız); diğer türler (en az endişe verici)

Puffin Çeşitleri

Hangi uzmana sorduğunuza bağlı olarak, üç veya dört Puffin türü vardır. Tüm puffin türleri auk veya alcid türleridir. Atlantik veya ortak martı (Fratercula arctica), Kuzey Atlantik’e özgü tek türdür. Tepeli Puffin (Fratercula cirrhata) ve boynuzlu Puffin (Fratercula corniculata) Kuzey Pasifik’te yaşar. Gergedan aukleti (Cerorhinca monocerata) kesinlikle bir auktur ve sadece bazen bir tür Puffin olarak kabul edilir. Tüylü ve boynuzlu Puffin gibi, Kuzey Pasifik boyunca uzanır.

Puffin Kuşu

Açıklama

Puffin tüyleri türe göre değişir, ancak kuşlar genellikle kahverengimsi-siyah veya siyah-beyazdır, siyah başlıklı ve beyaz yüzlüdür. Puffinler tıknazdır, kısa kuyrukları ve kanatları, turuncu perdeli ayakları ve büyük gagaları vardır. Üreme mevsimi boyunca gaganın dış kısımları parlak kırmızımsı turuncudur. Üreme sonrasında kuşlar, gagalarının dış kısmını dökerek daha küçük ve daha az renkli gagalar bırakırlar.

Advertisement

Atlantik Puffin yaklaşık 32 cm (13 inç) uzunluğundayken, boynuzlu Puffin ve püsküllü Puffin ortalama 38 cm (15 inç) uzunluğundadır. Erkek ve dişi kuşlar, bir çiftteki erkeğin, eşinden biraz daha büyük olma eğiliminde olması dışında, görsel olarak ayırt edilemez.

Habitat ve Dağıtım

Kuzey Atlantik ve Kuzey Pasifik’in açık denizi Puffinlere ev sahipliği yapar. Kuşlar çoğu zaman herhangi bir kıyıdan uzakta denizde yaşarlar. Üreme mevsimi boyunca, üreme kolonileri oluşturmak için adalar ve kıyı şeridi ararlar.

Puffin Kuşu

Atlantik Puffin İzlanda, Grönland ve Norveç’ten New York ve Fas’a kadar güneyde değişir. Boynuzlu Puffin Alaska, Britanya Kolombiyası ve Sibirya kıyılarında, Kaliforniya ve Baja California kıyılarında kışı geçirerek bulunabilir. Püsküllü Puffin ve gergedan auklet aralığı, büyük ölçüde boynuzlu Puffin ile örtüşür, ancak bu kuşlar aynı zamanda Japonya kıyılarında da kışlar.

Diyet

Puffin, balıklar ve zooplanktonla beslenen, öncelikle ringa balığı, sandeel ve capelin ile beslenen etobur hayvanlardır. Puffin gagaları, bir seferde birkaç küçük balığı tutmalarına izin veren bir menteşe mekanizmasına sahiptir ve bu da civcivleri beslemek için küçük avları taşımayı kolaylaştırır.

Davranış

Penguenlerin aksine, Puffinler uçabilir. Kısa kanatlarını hızla çırparak (dakikada 400 vuruş), bir Puffin 77 ila 88 km / saat (48 ila 55 mil / saat) arasında uçabilir. Diğer auklar gibi, martılar da su altında “uçarlar”. Havadaki ve denizdeki hareketliliğine rağmen, Puffin karada yürürken beceriksiz görünür. Puffin kuşları üreme kolonilerinde yüksek sesle konuşurlar, ancak denizdeyken sessizdirler.

Advertisement

Üreme ve Yavrular

Esaret altında, Puffinler üç yaşında cinsel olgunluğa ulaşır. Vahşi doğada, üreme genellikle kuşlar yaklaşık beş yaşında olduğunda gerçekleşir. Diğer auklar gibi, Puffinler de tek eşlidir ve ömür boyu çiftler oluşturma eğilimindedir. Her yıl kuşlar aynı kolonilere geri döner. Koloni coğrafyasına ve Puffin türlerine göre kayalar arasına yuvalar kurarlar.

Puffin Kuşu

Dişi tek bir beyaz veya leylak renkli yumurta bırakır. Her iki ebeveyn de yumurtayı kuluçkaya yatırır ve civcivleri besler. Yavrular, ebeveynlerinin iyi tanımlanmış tüy işaretlerinden ve renkli gagalarından yoksundur. Civcivler geceleyin kaçar ve üremeye hazır olana kadar orada kalacakları denize doğru yola çıkarlar. Bir Puffinin ortalama ömrü yaklaşık 20 yıldır.

Koruma Durumu

Boynuzlu Puffin ve püsküllü Puffin, IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesinde “en az endişe verici” olarak sınıflandırılmıştır. IUCN, Atlantik Puffinler “savunmasız” olarak listeliyor çünkü popülasyonlar türlerin Avrupa menzilinde hızla azalıyor. Araştırmacılar, düşüşün, aşırı avlanma, kirlilik ve balık ağlarındaki ölümlerin neden olduğu yiyecek kıtlığı gibi birçok faktöre bağlı olduğuna inanıyor. Puffinler, kartallar, şahinler, tilkiler ve (giderek artan şekilde) evcil kediler tarafından da avlanmalarına rağmen, asıl avcıları martılardır. Atlantik Puffinler, Faroe Adaları ve İzlanda’da yumurta, yiyecek ve tüyleri için avlanılır.


Leave A Reply