R Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi R olan, R harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? R Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

r ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Romanya Bükreş
 Ruanda Kigali
 Rusya Moskova

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.


Bükreş

Bükreş; Romence Bucureşti. Romanya’nın başkenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir.

Eflak Ovası’nda, Tuna’nın kollarından Dimbovita Irmağı’nın kıyısında deniz düzeyinden 70-90 m yükseltide kuruludur. Ülkenin en büyük kenti, yönetim, kültür, endüstri ve ulaşım merkezidir. Ülkedeki endüstri etkinliklerinin % 17’si kentte toplanmıştır (makine, elektronik, elektroteknik, metalürji, petrol arıtımı, kimya, otomobil, dokuma, giyim ve besin). Bükreş Üniversitesi’nin yanı sıra birçok yüksekokul, akademi, müze, tiyatro ve tarihsel eser kenti süsler. Az sayıda olsa da Osmanlı mimarlık örneklerine de rastlanır. Kentin ilk havaalanı Baneasa dışında, 1970’te tamamlanan Otopeni Uluslararası Havaalanı Bükreş’in kuzeyindedir. Geniş caddeleri ve yaygın bir metro ağıyla kent içi ulaşım sorunu çözümlenmiş olup çoğu kanallarla birbirine bağlanan gölleri, plajları, geniş yeşil alanlarıyla önemli bir tatil merkezidir.

Tarih: 14. yüzyıl sonunda kurulduğu sanılan kent, İstanbul’a giden yolların üzerinde kaleyle korunan önemli bir ticaret merkeziydi. 15. yüzyıl sonlarında Eflak prenslerinin oturma yeri oldu. 16. ve 17. yüzyıllarda Osmanlı, 1789-1791’de Avusturya, 19. yüzyılda Rusların egemenliği altına girdi. 1859’da Eflak ve Boğdan’ın birleşmesi üzerine 1861’de Romanya’nın başkenti oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanların eline geçti (1961-1918). İkinci Dünya Savaşı’nda da uzun süre (1940-1944) Alman işgalinde kaldı. 31 Ağustos 1944’te Sovyet kuvvetlerinin eline geçen kent, 1948-1956 arasında Kominforni’a merkezlik yaptı. Tarihe Bükreş Antlaşmaları adıyla geçen üç önemli antlaşma kentte imzalandı (1812, 1866, 1913). 4 Mart 1977’deki depremde önemli ölçüde zarar gören kent, planlı ve hızlı bir onarımla yenilendi. Çavuşesku yönetiminin devrilmesi (23 Aralık 1989) sırasında kentte meydana gelen olaylarda binlerce kişinin öldüğü, yaralandığı yolundaki söylentiler asılsız çıktı. Yeni yönetimin, tüm ülkede ölenlerin 700 dolayında olduğunu açıkladı.

Moskova

 1. Moskova, dünyadaki en fazla milyarder sayısına sahip olduğunu iddia ediyor. Forbes’a göre şehirde 84 milyarder var
 2. İlk McDonald’s 31 Ocak 1990’da Puşkin Meydanı’nda açıldı. Restorana giden hat birkaç kilometre boyunca koştu.
 3. 3 numaralı tramvay, Moskova’daki en eski güzergahtır ve 6 Nisan 1899’da başlamıştır.
 4. Moskova Kremlin, dünyanın en büyük ortaçağ kalesidir.
 5. Moskova adını bir nehirden almıştır
 6. İngiltere ve Moskova bayrağı, mızrağıyla bir ejderhayı öldürürken, zırhlı ve ata binen Aziz George’un aynı figürüne sahiptir.
 7. Arbat caddesi 520 yıldır, onu Moskova’nın en eski caddelerinden biri yapıyor.
 8. Moskova’nın milyonuncu vatandaşı 1897’de doğdu
 9. Her gün 6 milyondan fazla yolcu Moskova metrosunu kullanıyor ve onu dünyanın en yoğun üçüncü metrosu yapıyor
 10. Moskova Devlet Üniversitesi dünyanın en büyük üniversite binasıdır
 11. Moskova düzenli olarak dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olarak adlandırılıyor
 12. Moskova metrosundaki trenler, dünyadaki diğer metrolardan daha düzenli çalışır. Yoğun zamanlarda trenler arasındaki aralık sadece 1,5 dakikadır.
 13. Moskova’nın Rus Devlet Kütüphanesi 1862’de kuruldu, Avrupa’nın en büyüğü ve ABD’deki Kongre Kütüphanesinden sonra dünyanın en büyük ikinci kütüphanesi.

Advertisement

Leave A Reply