R Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0

Dünyadaki baş harfi R olan, R harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? R Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

r ülkeler

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADIBAŞKENTİ
 RomanyaBükreş
 RuandaKigali
 RusyaMoskova

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Advertisement

Bükreş

Bükreş; Romence Bucureşti. Romanya’nın başkenti, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir.

Eflak Ovası’nda, Tuna’nın kollarından Dimbovita Irmağı’nın kıyısında deniz düzeyinden 70-90 m yükseltide kuruludur. Ülkenin en büyük kenti, yönetim, kültür, endüstri ve ulaşım merkezidir. Ülkedeki endüstri etkinliklerinin % 17’si kentte toplanmıştır (makine, elektronik, elektroteknik, metalürji, petrol arıtımı, kimya, otomobil, dokuma, giyim ve besin). Bükreş Üniversitesi’nin yanı sıra birçok yüksekokul, akademi, müze, tiyatro ve tarihsel eser kenti süsler. Az sayıda olsa da Osmanlı mimarlık örneklerine de rastlanır. Kentin ilk havaalanı Baneasa dışında, 1970’te tamamlanan Otopeni Uluslararası Havaalanı Bükreş’in kuzeyindedir. Geniş caddeleri ve yaygın bir metro ağıyla kent içi ulaşım sorunu çözümlenmiş olup çoğu kanallarla birbirine bağlanan gölleri, plajları, geniş yeşil alanlarıyla önemli bir tatil merkezidir.

Tarih: 14. yüzyıl sonunda kurulduğu sanılan kent, İstanbul’a giden yolların üzerinde kaleyle korunan önemli bir ticaret merkeziydi. 15. yüzyıl sonlarında Eflak prenslerinin oturma yeri oldu. 16. ve 17. yüzyıllarda Osmanlı, 1789-1791’de Avusturya, 19. yüzyılda Rusların egemenliği altına girdi. 1859’da Eflak ve Boğdan’ın birleşmesi üzerine 1861’de Romanya’nın başkenti oldu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Almanların eline geçti (1961-1918). İkinci Dünya Savaşı’nda da uzun süre (1940-1944) Alman işgalinde kaldı. 31 Ağustos 1944’te Sovyet kuvvetlerinin eline geçen kent, 1948-1956 arasında Kominform’a merkezlik yaptı. Tarihe Bükreş Antlaşmaları adıyla geçen üç önemli antlaşma kentte imzalandı (1812, 1866, 1913). 4 Mart 1977’deki depremde önemli ölçüde zarar gören kent, planlı ve hızlı bir onarımla yenilendi. Çavuşesku yönetiminin devrilmesi (23 Aralık 1989) sırasında kentte meydana gelen olaylarda binlerce kişinin öldüğü, yaralandığı yolundaki söylentiler asılsız çıktı. Yeni yönetimin, tüm ülkede ölenlerin 700 dolayında olduğunu açıkladı.

Advertisement


Leave A Reply