Radyatör Nedir?

0
Advertisement

Radyatör nedir nasıl tanımlanır? Radyatör ne işe yarar? radyatörler ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

RadyatörÇevresini ısıtmaya, ya da soğutmaya yarayan bir aygıttır. Suyun ısınıp soğuması esasına göre yapılmıştır. İçindeki ısıyı kolaylıkla dışarı verebilmesi için, yayma yüzeyinin tutarı çok olan borulardan meydana gelmiştir. Bu borular yan yana konulmuş, birbiriyle birleştirilmiştir. Su, bu boruların içinden dolaşır.

Radyatörlerin en çok kullanılan türlerini kaloriferde, otomobillerde görürüz. Kaloriferli yapılarda sıcak su, buhar, ya ela hava, odaların çeşitli yerlerinde, duvar diplerine konulmuş radyatörlere gelir, buradan, boruları ısıtarak, çevrenin sıcaklığını yükseltir.

Otomobil radyatöründe ise ısıyı otomobilden dışarı atmak isteriz. Motoru soğutmak için, motorun çevresinde su dolaştırılır. Su motordan ısı alarak otomobilin radyatöründe bu ısıyı havaya verir. Böylece otomobilin motorunun çevresinde dönen suyun sıcaklığı sürekli olarak artmaz. Otomobilde radyatör olmasa, suyun ısısının bir bölümünü dışarı atamayız, bunun sonucunda da motorun çevresinde dönen suyun sıcaklığı boyuna artar, su kaynar, motoru soğutamaz.

Bu iki örnek dışında radyatör teknik araçların kullanıldığı çok geniş bir alanda işe yaramaktadır.

Advertisement

Leave A Reply