Reaktif Artrit Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavi Yolları

0

Reaktif Artrit nedir, kimler risk altındadır? Reaktif Artrit nedenleri ve belirtileri nelerdir? Reaktif Artrit tedavi yöntemleri hakkında bilgi.

Reaktif Artrit

Reaktif artrit nedir?

Reaktif artrit, vücuttaki bir enfeksiyonun tetikleyebileceği bir artrit türüdür. En yaygın olarak, bağırsaklardaki cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon veya bakteriyel enfeksiyon, reaktif artrit gelişimini tetikler. Spondiloartrit grubunun otoimmün bir hastalığı olduğu düşünülmektedir. Artrit genellikle enfeksiyon ortaya çıkana kadar gelişmez.

reaktif artrit

Reaktif artritli insanlar genellikle alt ekstremitenin daha büyük eklemlerinde semptomlar yaşarlar. Reaktif artrit daha önce Reiter sendromu, göz iltihabı (konjonktivit) ve idrar yolu iltihabı (üretrit) olarak biliniyordu.

Durumun daha önce nadir olduğu düşünülüyordu. Erkekler reaktif artriti kadınlardan daha sık geliştirir, ancak kadınlarda tanı daha zordur. Ortalama başlangıç ​​yaşı 30’dur. Erkekler ayrıca kadınlardan daha şiddetli eklem ağrısı yaşama eğilimindedir.

Reaktif artritin nedenleri nelerdir?

İdrar yollarının veya bağırsakların bakteriyel enfeksiyonu, reaktif artritin en yaygın nedenidir. Reaktif artrit ile ilişkili en yaygın bakteri Chlamydia trachomatis’tir (klamidya enfeksiyonlarından sorumludur). Bu bakteri genellikle cinsel temas yoluyla yayılır.

Gıda zehirlenmesine neden olan bakteriler de reaktif artrit semptomları üretebilir. Bu bakterilerin örnekleri arasında Shigella ve Salmonella bulunur.

Genetik, reaktif artrit geliştirip geliştirmemeniz için bir faktör olabilir. HLA B27 genine sahip kişilerin reaktif artrit geliştirme olasılığı daha yüksektir. Bununla birlikte, HLA B27 genine sahip herkes bir enfeksiyona yakalanırsa reaktif artrit geliştirmez.

Reaktif artrit belirtileri nelerdir?

Reaktif artrit ile ilişkili üç farklı semptom kümesi vardır.

Kas-iskelet sistemi

Kas-iskelet sistemi semptomları eklem ağrısı ve şişmeyi içerir. Reaktif artrit çoğunlukla dizlerinizdeki, ayak bileklerinizdeki ve pelvisinizin sakroiliak eklemlerindeki eklemleri etkiler. Parmaklarınızda, sırtınızda, kalçalarınızda (sakroiliak eklemler) veya topuklarınızda (Aşil tendon bölgesi) eklem ağrısı, gerginlik ve şişlik de yaşayabilirsiniz.

Boşaltım sistemi

Üretrit adı verilen bir durum idrar semptomlarına neden olur. Üretra, idrarı mesanenizden vücudunuzun dışına taşıyan tüptür. Üretrit, bu tüpün iltihaplanmasıdır. Semptomlar ağrı veya idrara çıkma ile yanma ve sık idrara çıkma isteğini içerebilir.

Erkekler reaktif artritin bir parçası olarak prostatit gelişebilir. Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır. Servisit kadınlarda serviksin iltihaplanmasıdır. Aynı zamanda reaktif artritin bir işareti olabilir.

Gözler ve cilt

Göz iltihabı, reaktif artritin ana semptomlarından biridir. Reaktif artrit ayrıca cildinizi ve ağzınızı da içerebilir. Konjonktivit, göz zarlarının iltihaplanmasıdır. Semptomlar ağrı, kaşıntı ve akıntıyı içerir.

Keratom blennorrhagica (ayak tabanlarındaki küçük püstüller) dahil deri döküntüleri de ortaya çıkabilir. Ağız yaraları daha az görülür. Bununla birlikte, diğer reaktif artrit semptomlarına eşlik edebilirler.

Reaktif artrit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi değerlendirecek, belirtilerinizi fiziksel olarak inceleyecek ve enfeksiyon veya iltihabı kontrol etmek için kan testleri yapacaktır. Kan testi, reaktif artrit gelişme olasılığınızı artıran HLA B27 genini taşıyıp taşımadığınızı da belirleyebilir.

Semptomlarınız bir klamidya enfeksiyonu gösteriyorsa, doktorunuz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları ekarte etmek için ek testler yapabilir. Doktorunuz erkeklerde üretrayı temizleyecek ve kadınlarda pelvik muayene ve servikal sürüntü yapacak. Doktorunuz ayrıca ekleminizdeki sıvıyı bir iğne ile çıkarmayı içeren bir artroentez yapabilir. Daha sonra bu sıvı üzerinde testler yapılır.

Reaktif artrit için tedaviler nelerdir?

Reaktif artrit tedavisi, durumun nedenine bağlıdır. Doktorunuz altta yatan bir enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik ilaçlar reçete edecektir. Gerekirse konjonktivit, ağız ülseri veya deri döküntüleri için ek ilaçlar reçete edebilirler.

İlaç

Altta yatan enfeksiyon kontrol altına alındığında tedavinin amacı ağrı kesici ve tedaviye dönüşür. İbuprofen (Advil) ve naproksen (Aleve) gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Reçetesiz satılan ilaçlar ağrınızı azaltmazsa, doktorunuz daha güçlü anti-enflamatuarlar reçete edebilir. Kortikosteroidler, vücudunuzun doğal olarak ürettiği bir hormon olan kortizolü taklit eden insan yapımı ilaçlardır. Bu ilaçlar vücuttaki iltihabı geniş ölçüde bastırarak çalışır.

Kortikosteroidsoral olarak alabilir veya doğrudan etkilenen eklemlere enjekte edebilirsiniz. Bunların yardımcı olmadığı durumlarda sülfasalazin (Azulfidin) gibi immünomodülatör ajanlar gerekli olabilir. Anti-enflamatuar özellikleri göz önüne alındığında doksisiklin (Acticlate, Doryx) de tedavi için kullanılmıştır. Standart tedavilere yanıt vermeyen ciddi vakalarda, TNF inhibitörleri (biyolojik) etkili olabilir.

Egzersiz yapmak

Eklem sağlığını geliştirmek için egzersizi günlük rutininize dahil edin. Egzersiz eklemlerinizi esnek tutar ve hareket aralığınızı korumanıza yardımcı olur. Hareket aralığı, eklemlerinizi ne ölçüde esnetebileceğiniz ve uzatabileceğinizdir.

Sertlik ve ağrı hareket aralığınızı kısıtlıyorsa doktorunuzla konuşun. Sizi bir fizyoterapiste yönlendirebilirler. Fizik tedavi kademeli bir tedavi sürecidir. Amaç, ağrı olmadan sağlıklı hareket aralığınıza geri dönmektir.

Uzun vadeli görünüm nedir?

Reaktif artritli insanlar için görünüm olumludur. Çoğu tamamen iyileşir. Bununla birlikte, iyileşme süresi bazı durumlarda birkaç aydan neredeyse bir yıla kadar değişebilir. Reaktif artritli kişilerin yüzde 15 ila 50’si ilk tedaviden sonra semptomların nüksetmesini yaşamaktadır.


Leave A Reply