Resmi Kurumların Ve Sosyal Yardım Kuruluşlarının Engelliler İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir?

0
Advertisement

Resmi Kurumların Ve Sosyal Yardım Kuruluşlarının Engelliler İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir? Engelliler için kurum ve kuruluşların çalışmaları

Engelliler İçin Yapılan Çalışmalar

Ülkemizde ve bütün dünyada bir çok engelli yaşamaktadır. Engellilerin yaşamı normal insanlardan biraz daha farklıdır. Engelli kişinin engeline göre toplum içerisinde yaşamış olduğu bir çok zorluk bulunmaktadır. Bu zorluklara genellikle gözlerimiz kapalıdır ancak toplumun gözlerini bu duruma açmak için bir çok resmi kurum ve sosyal yardım kuruluşları bir çok çalışma yapmaktadırlar.

Resmi Kurumların Ve Sosyal Yardım Kuruluşlarının Engelliler İçin Yaptığı Çalışmalar Nelerdir
Örneğin yollarda yürürken kaldırımlarda sarı renkli özel olarak döşenmiş taşlar görürsünüz. İşte bu farklı renkli olan taşlar engelliler içindir. Kaldırımda daha rahat yürümeleri ve yollarını daha iyi bulmaları için belediyeler tarafından bu çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca belediyeler kaldırımların giriş ve çıkış noktalarına belirli eğimlerde engelli araçlarının kaldırımlara çıkıp inmesini sağlayan yerler yaparlar.

Ayrıca belediyeler ve diğer devlet kurumlarında belirli sayıda engelli çalıştırmak gibi bir zorunlulukta bulunmaktadır. Ayrıca devletimiz bakıma muhtaç olan engellilere bakan yakınlarına da maaş bağlanmaktadır.

Bir çok sivil toplum örgütü ve sosyal yardım kuruluşu ayrıca engelliler için ve engelli farkındalığı için çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler. Örneğin engelliler için bir çok koşu düzenlenmekte ve basın yolu ile engelli hakları için gerekli olan mesajlar da kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Ayrıca koşuya katılanların yapmış olduğu bağışlarda engelliler için kullanılmaktadır.

Ayrıca son dönemde ülkemizde yapılan tüm binalarda engelli asansörü yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply