Retro Nedir?

0

Retro nedir? Retro sözlük anlamı, Retro kelime anlamı nedir? Retro akımı hakkında bilgi ve Retro modası nedir in cevabı

Retro’nun kelime anlamı tam olarak “geriye, geriye doğru, geri, geçmişe, tersine, ters” dir. Yani geçmişe dönüş akımı ve modası olarak da adlandırılabilir.

Advertisement

Retro teriminin /kelimesinin kökeni İngilizce’de geçmişe bakış anlamına gelen “retrospective” kelimesidir. Kısaca kültürel olarak eskimiş ya da modası geçmiş bir akımın yeniden benimsenerek yaygın bir stil haline gelmesi onu “retro” yapar. Retro bu bağlamda postmodern sanatta da benimsenen bir eğilimdir.

Modada retro tarzı ise geçmişin izlerini taşıyan, eskiye dönük dönemlere ait moda çizgilerinin şimdiye yani günümüze uygun bir şekilde uyarlanması anlamına gelmektedir. Bu tarz zamanının en iyi örnekleri; Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn ilk akla gelenlerdir. Retro tarzı bir yaşam stili haline de bir anda kolayca gelebilir. Ama sadece modayla ilgili olarak yapacağımız bu sınırlamada, modaya ait retro detayları; gösterişli dalgalı topuzlar, kırmızı rujlar, kürkler, ağır ve taşlı takılar, işlemeler, fırfırlar, güpürler kısaca hemen herşey de abartıya kaçabilmektir.

1950’li ve 1960’lı yıllarda revaçta olan deri çanta modelleri, askılı pantolonlar, kısa kravatlar, kumaş yelekler ve şapkalar günümüzde şehirli erkek modasının temel çizgilerini oluşturmaktadırlar. Bir çok kişi retro tarzını benimsemeine rağmen retro kelimesi / terimine uzak ve yabancıdır. Retro ilk anda da belirttiğimiz gibi geçmişe dönüş geçmişin izlerinden günümüzde yeniden yararlanmak olarak algılandığından aşağıdaki resimler sizlere retro ile ilgili olarak fikir verecektir.

retro

Advertisement

retro-1

retro-2

retro-3

retro-4

retro-5

Advertisement


Leave A Reply