Robert Capa Kimdir? Ünlü savaş Fotoğrafçısının Hayatı ve Fotoğrafları

0
Advertisement

Robert Capa kimdir ve ne yapmıştır? Tarihin en büyük savaş fotoğrafçısının hayatı, biyografisi, çalışmaları ve fotoğrafları hakkında bilgi.

 Robert Capa

Robert Capa

Robert Capa, doğduğunda adı André Friedmann’dı, 1913 yılında Macaristan’ın Budepeşte şehrinde dünyaya geldi. 1930 yılında politik nedenlerden dolayı Macaristan’dan kaçarak Almanya, Berlin’e taşındı. Burada Deutsche Hochschule für Politik’te uluslararası ilişkiler ve gazetecilik üzerine eğitim almaya başladı. Üniversite hayatına devam ederken bir yandan da bir fotoğraf ajansında çalıştı; yarı zamanlı olarak karanlık oda asistanlığı yaptı.

1933 yılında Naziler’in iktidara yükselmesiyle, Almanya’dan da ayrılmak zorunda kaldı. O dönemde Gerda Taro ile romantik bir ilişkisi bulunan Capa kendisi gibi hem fotoğrafçı hem de Yahudi olan Taro’yu da yanına alarak Paris’e yerleşti. Burada, daha sonra Magnum Photos’u birlikte kuracağı, Henri Cartier-Bresson ve David Seymour ile aynı stüdyoyu paylaştı. 1936-1939 yılları arasında İspanya İç Savaşı’nda foto-muhabir olarak görev yapmak için sık sık İspanya’ya gitti. Bu görevlerde kendisine Taro da eşlik ediyordu. Capa 1936’da kendisine büyük ün getirecek “Düşen Asker” adlı fotoğrafı çekti. Bu fotoğrafı yayımlayan foto-muhabirlik dergisi Picture Post, Capa’dan “Tarihin gördüğü en iyi savaş fotoğrafçısı” olarak bahsedecekti. İspanya İç Savaşı’ndaki çalışmaları Capa’ya büyük bir başarı getirdi ama Gerda Taro’yu ondan kopardı. Taro, 1937’nin temmuz ayında sıcak bir çarpışmayı fotoğraflarken hayatını kaybetti.

 Robert Capa

Normandiya Çıkarması, 1944 Robert Capa

2. Dünya Savaşı

2. Dünya Savaşı başladığında Capa, ABD’ye giderek LIFE ve Time gibi önemli yayınlarda görev aldı. 1941’den 1946’ya kadar ise LIFE’ın savaş muhabirliğini üstlendi. Bu yıllarda İttifak Kuvvetleri’nin Kuzey Afrika’daki zaferlerini belgeledi. Normandiya Çıkarması‘nın ve Leipzig, Nuremberg ile Berlin’in İttifak Kuvvetleri’nce ele geçirilmesinin fotoğraflarını çekti. Bu önemli olaylar Capa’nın fotoğraflarıyla dünyaya duyuruldu.

Savaşın ardından, 1947’de, Henri Cartier-Bresson ve David Seymour ile Magnum Photos’un temellerini attı. Serbest fotoğrafçılar için kurulan bu ajansta fotoğrafçılar yetiştirmek için oldukça çaba sarf etti. Aynı yıl Capa ve ünlü Amerikan yazar John Steinbeck birlikte Sovyetler Birliği’ne gittiler. Capa burada Steinbeck’in yazdığı kitap için fotoğraflar çekti.

Advertisement
 Robert Capa

Düşen asker, 1936

1954 yılında Capa’yı yine görev çağırıyordu! Hindiçin’deki savaşa katılan Fransa birliklerini fotoğraflamak için bölgeye gitti. Yürüyen askerleri fotoğraflamak için yanlarına giderken mayına bastı ve hayatını kaybetti. Fransız hükümeti Robert Capa’yı, ölümünün ardından, Savaş Haçı madalyasıyla onurlandırdı.

Hayatı boyunca beş savaşa katılan, sıcak çatışmalarının yaşandığı bölgelerde insanların hayatlarını ve çektikleri acıları belgeleyen Capa bir anlamda savaşın yıkıcı gücünü de tüm dünyanın gözlerinin önüne sermiş oldu.


Leave A Reply