Rocaltrol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Rocaltrol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Rocaltrol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Rocaltrol neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Rocaltrol

Rocaltrol

Kullanımları

Kalsitriol, insan yapımı aktif bir D vitamini formudur. Çoğu insan güneşe ve takviye edilmiş gıda ürünlerinden (örneğin süt ürünleri, vitaminler) yeterli D vitamini alır. D vitamini, paratiroid hormonunun ve güçlü kemiklerin inşası ve saklanması için gerekli olan belirli minerallerin (örn. Kalsiyum, fosfor) seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Düzenli D vitamini vücut tarafından kullanılmadan önce, karaciğer ve böbrekler tarafından aktif forma değiştirilmelidir. Kalsitriol, aktif D vitamini formundan yeterince yararlanamayan böbrek hastalığı olan hastalarda kullanılır. Bu ilaç aynı zamanda uzun süreli böbrek diyalizi ile ortaya çıkabilecek belirli kalsiyum / fosfor / paratiroid hipoparatiroidizmi problemlerini önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Kalsitriol genellikle belirli diyet önerileri ve bazen de diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Rocaltrol nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde, yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Sıvı formu kullanıyorsanız, dozunuzu özel bir ölçü kaşığı veya cihazla ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için normal bir ev kaşığı kullanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Doktorunuz düşük bir dozda başlayabilir ve sizin için en iyi dozu bulmak için dozu yavaşça ayarlayabilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Bu ilaçtan en iyi şekilde yararlanmak ve ciddi yan etkileri önlemek için doktorunuz tarafından önerilen diyetleri takip etmek çok önemlidir. Doktorunuz tarafından istenmedikçe başka takviyeler / vitaminler (örn. Kalsiyum, D vitamini) almayın.

Bazı ilaçlar (kolestiramin / kolestipol, mineral yağ veya orlistat gibi safra asidi sekestranları) D vitamini emilimini azaltabilir. Bu nedenle, bu ilaçların dozlarını kalsitriol dozlarınızdan mümkün olduğunca ayırın (en az 2 saat arayla, daha uzun Eğer mümkünse). Bu diğer ilaçları da kullanıyorsanız, yatmadan önce kalsitriol almak en kolay yol olabilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan, tüm ilaçlarınızla birlikte çalışacak iyi bir dozlama programı bulmasını isteyin.

Yan etkiler

Kalsitriolün genellikle yan etkileri yoktur. Doktorunuz kalsiyum ve fosfat kan seviyenizi kontrol edebilir ve yan etkileriniz varsa dozunuzu ayarlayabilir.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: iştah kaybı, sırt / kemik / eklem / kas ağrısı, kabızlık, ağız kuruluğu, göz ağrısı / kızarıklık / ışığa duyarlılık, baş ağrısı, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, bulantı / kusma / ishal, uyuklama, mide / karın ağrısı, susuzluk artışı, böbrek problemi belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), halsizlik.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon olası değildir, ancak ortaya çıkarsa derhal tıbbi yardım isteyin. Ciddi alerjik reaksiyon belirtileri şunları içerebilir: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Kalsitriol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer D vitamini ürünlerine; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Bu ilacı kullanmadan önce, yüksek kalsiyum seviyelerine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kalp hastalığı (örn. Düzensiz kalp atışı, koroner arter hastalığı), böbrek hastalığı, böbrek taşları.

Ameliyat geçirecekseniz veya uzun süre bir sandalyeye / yatağa (hareketsiz) kalacaksanız önceden doktorunuzu bilgilendirin. Uzun süre hareketsiz kalmak, yan etki riskinizi artırır.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kardiyak glikozitler (örn. Digoksin, digitalis), magnezyum içeren ilaçlar (örn., Antasitler, magnezya sütü), fosfat bağlayıcılar, vitaminler / besin takviyeleri (özellikle kalsiyum ve D vitamini), ilaçlar vücudunuzdan kalsitriolün çıkarılmasını hızlandırabilir (örn. ketokonazol, fenobarbital, fenitoin).

Tüm reçeteli ve reçetesiz / bitkisel ürünlerinizdeki etiketleri (örn. Antasitler, müshil, vitaminler) kontrol edin, çünkü bunlar kalsiyum, magnezyum, fosfat ve D vitamini içerebilir. Eczacınıza bu ürünleri güvenli bir şekilde kullanma konusunda danışın.

Advertisement

Kalsitriol, diğer D vitamini formlarına çok benzer. Kalsitriol kullanırken diğer D vitamini formlarını içeren ilaçları kullanmayın.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (örn., Kolesterol testi) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply