Saint Helena Adası Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi, Tarihi

0

Saint Helena Adası ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, tarihi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Saint Helena Adası bayrağı

Kaynak : wikipedia.org

Saint Helena Adası

Saint Helena Adası, Güney Atlantik’te, Büyük Britanya Toprağı, yüzölçümü 121.7 km2, uzunluğu 17 km, genişliği 10.5 km, merkezi Jamestown (1516), Batı Afrika kıyısının 1.930 km açığında, Ascension Adası’nın 1.125 km güneydoğusunda yer alır.

Ada, volkanik kökenli, dağlık yapıdadır. Güneybatıdan ortaya doğru yarım daire biçiminde bir yay çizen dağ sırası üzerindeki Diana Tepesi (824 metre), adanın en yüksek noktasıdır. Kısa ve hızlı akışlı ırmaklar, kuzey ve güneyde derin vadiler içinde akar. Kuzeydoğuda Longwood, Deatwood ovaları, başlıca düzlükleridir. Tropikal kuşakta yer almasına karşın, Atlas Okyanusu’nun güneyindeki soğuk su akıntılarının ve alize rüzgarlarının etkileri nedeniyle, adanın iklimi ılımandır. Tarım (mısır, keten, patates, sebze), hayvancılık, balıkçılık temel geçim kaynaklarıdır. Keten, halat, başlıca dışsatım ürünleridir. Nüfusun % 90’ını melezlerin oluşturduğu adada, en büyük yerleşim merkezi ve başlıca liman, kuzeybatı kıyısında, St. James Koyu’ndaki Jamestown’dır.

Saint Helena Adası

Tarih.

21 Mayıs 1502’de, Portekizliler tarafından keşfedilen St. Helena’ya İngilizler, 1588’de ulaştılar. 1633’te Hollanda egemenliğine girdiyse de yerleşilmedi. 1661’de, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından satın alındı. 1815’te St. Helena’ya sürülen Napolyon Bonoparte, 1821’de burada öldü. Güney Afrika’da, Boer Savaşı’nda (1899-1902), İngilizlere tutsak düşen Hollandalılar, savaş bitimine kadar adada alıkondu.

Ekonomisi

Ada, 1966 yılına kadar Yeni Zelanda keteninin halat ve ip için yetiştirilmesine ve işlenmesine dayalı olarak sadece bir mahsulün ekonomisine sahipti. St Helena’nın ekonomisi şu anda zayıf ve neredeyse tamamen İngiliz hükümetinin yardımıyla ayakta duruyor. Turizm endüstrisi ağırlıklı olarak Napolyon’un adadaki varlığına dayanmaktadır.

Saint Helena, dünyanın en pahalı kahvesi olduğu söylenen şeyi üretiyor. Aynı zamanda, dikenli veya kaktüs armutlarının meyvelerinden Opuntia ficus-indica’dan (“Tungi” bitkinin St Helen dilindeki yerel adıdır) yapılan “Tungi Ruhu”nu üretir ve ihraç eder. Ascension Adası, Tristan da Cunha ve Saint Helena, önemli bir gelir sağlayan kendi posta pullarını basarlar.

Saint Helena’nın kendi para birimi, sterlin ile paritede olan Saint Helena sterlini vardır. Saint Helena hükümeti madeni para ve banknot üretiyor. Saint Helena Bankası, 2004 yılında Saint Helena ve Ascension Adası’nda kurulmuştur. Saint Helena’daki Jamestown’da ve Georgetown, Ascension Adası’nda şubeleri vardır.


Leave A Reply