Salvador Dali Eserleri, Tablolarının İsimleri ve Analizleri, İncelemeleri

0

Son yüzyılın en önemli ressamlarından birisi olan Salvador Dali’nin en meşhur ve en bilinen eserleri, bu eserlerin incelemeleri, tabloların analizleri

Salvador Dali Eserleri

Sahildeki Yüz ve Meyve Tabağı

Apparition of Face and Fruit Dish on a Beach

Bu eser, 1938’de Salvador Dali tarafından yapıldı ve burada bu çift görüntülü sanat eserini yapmak için paranoyak-eleştirel yöntemi kullandı. Eser, birinin içeriğini anlaması zaman alabilecek kafa karıştırıcı görüntüler ortaya çıkarır. Daha çok bir bulmaca görüntüsüdür. Dali, bu sanatı 1.15 m ve 1.44 m boyutlarında bir tuval üzerine boyamak için yağlı boya ile birlikte farklı renkler kullanmıştır. Bu resmin görünümü, meyvelerle dolu bir yemeğin görüntüsünü, bir yüz yanılsamasını ve bir kumsaldaki bir köpeğin görüntüsünü içerir. Yüz görüntüsü, bir yüz ile bir kasenin birleşimidir, çünkü alın ve burun kasenin sapından yapılırken, yüzün bir deniz kabuğu gibi görünen bir gözü vardır ve bu da plaj portresini görünür kılar.

Görüntü bir kumsalda olmasına rağmen, portrenin en ucundaki bir dağdaki bulutlar gibi arka planda başka özellikler varken, köpeğin boynunun hemen altında geleneksel bir ev bileşiminin sunumu ve çıplak bir yetişkinin bazı görüntüleri var. Bir binanın girişinde duran ve küçük bir çocuk daha yüksekten bir şeye uzanıyor. Köpeğin tasmasından denize giren bir demiryolu veya köprü görüntüsü de var. Bu görüntü, tüm bu görüntülerin birleşiminde gizli bir anlamı ortaya çıkarmaya çalışır. Sanat portresi, görüntüye parlak ve çekici bir görünüm kazandıran renk kombinasyonunun bir sunumudur.

Millet’in Angelus’unun Arkeolojik Anısı

Archeological Reminiscence Millet’s Angelus – Salvador Dali

Millet’in Angelus’unun Arkeolojik Anısı tablosu, 19. ve 20. yüzyıllarda sayısız kez yeniden üretildi. Salvador, Millet Angelus’un Trajik Efsanesi adlı bir çalışmada bu baskıyı yeniden üreten önde gelen sanatçılardan biriydi.
Ancak Dali, bu eseri önceki sanatçılardan biraz farklı yorumladı; Manevi öneme sahip bir eser olarak görmek yerine, konuları Ampurdan ovasındaki antik kuleler olarak tasvir etti. Mehtaplı ovada dik duran figürlerin etrafında oldukça ürkütücü bir atmosfer yarattı. Dişi, onun sanat anlayışına uyması için erkekten biraz daha uzundur. Dali’nin analizine göre, denekler peygamberdevesi olarak sembolize edilen bastırılmış cinsel saldırganlık mesajlarını temsil ediyordu. Millet’in resminin, daha uzun kadın figürü tarafından tasvir edilen kadın cinsel gücünün bir sembolü olduğunu gösterir.

Dali, bu eseri analiz ettiği sırada sağlam bir Sürrealistti. Sürrealizm, gündelik nesnelerden sinir bozucu fotoğrafik görüntüler yaratmak için lanse edilen bir hareketti ve bilinçaltının kendilerini ifade etmesini sağlayan boyama tekniklerini kullandı. Dali, bu resmine ilişkin analizinde, insan cinselliğinin eski ilkelerini temsil etmek için figürleri anıtlara dönüştürüyor. Sürrealizm döneminde baskın bir tema olan peygamber devesine benzeyen figürlere de atıfta bulunur. Bu durumda, arzu alanı içinde çatışan umutsuzluk ve çekicilik duygularını ifade eder. Dali, kadın figürünün baskın partner olduğunu ve erkek partneri için cinsel bir tehdit oluşturduğunu hissetti. Erkek karakter ise cinsel baskıyı, iktidarsızlığı ve korkuyu temsil eder.

Aziz John Haçlı İsa’sı

Christ of Saint John of the Cros

Dali’nin tüm dini eserlerinin açık ara en popüleri, şüphesiz, Lligat Limanı Körfezi’ne hakim olan ‘Haçlı Aziz John’un İsa’sıdır. Resim, İspanya’nın Avila kentindeki Enkarnasyon Manastırı’nda korunan ve bir vecd sırasında Mesih’in bu vizyonunu gördükten sonra Haçlı Aziz John tarafından yapılan bir çizimden esinlenmiştir. Teknenin yanındaki insanlar, Le Nain’in bir resminden ve Diego Velazquez’in The Surrender of Breda için yaptığı bir çizimden alınmıştır.

Dali, İsa için yaptığı çalışmaların sonunda şunları yazdı: “İlk olarak, 19150’de, bu görüntüyü renkli olarak gördüğüm ve rüyamda ‘atomun çekirdeğini’ temsil eden bir ‘kozmik rüya’ gördüm. Bu çekirdek daha sonra metafizik bir anlam kazandı, ‘evrenin tam birliğinde’, İsa’yı düşündüm! John of the Cross, önceki tüm deneylerimi estetik olarak özetleyen geometrik olarak bir üçgen ve bir daire çizdim ve Mesih’imi bu üçgene yazdım.”

Bu eser, Londra’da ilk sergilendiğinde önemli bir sanat eleştirmeni tarafından banal olarak değerlendirildi. Bununla birlikte, birkaç yıl sonra, Glasgow Müzesi’nde asılıyken bir fanatik tarafından kesildi.

Kürelerin Galateası

Galatea of the Spheres

Kürelerin Galateası, Dali’nin karısı Gala’nın muhteşem bir portresidir. 1934’te Dali ve Gala, Paris’te bir sivil törenle evlendiler ve 1958’de kilise, bir Katolik törenine izin verdi (Gala’nın eski kocası 1952’de öldü). Gala, tüm evlilikleri boyunca Dali’nin iş ilişkilerini, sanatçının uygun olmadığı bir görevle yönetti. Dali, Gala’yı dünyası ve kurtarıcısı olarak görmüş ve birçok eserine onun adıyla imza atmıştır.

Nükleer mistisizm döneminden en temsili eserlerden biri. Bilim ve atomun parçalanma teorileri için tutkulu bir Dali’nin sonucudur. Gala’nın yüzü, tuval ekseninde olağanüstü bir üç boyutlu vizyon ve perspektif alan küreler tarafından yoğun bir şekilde doldurulan süreksiz, parçalanmış bir ortamdan oluşur.

Aşağıdaki alıntı, Dali’nin bu özel tarzını özetliyor: “Sürrealistler Dali’de sürrealist ikilemde bir atılım vaadini gördüler. Sürrealistlerin çoğu, herhangi bir zihinsel devrimden önce doğrudan siyasi eylemin gelmesi gerektiğini hissederek hareketten kopmuştu. Dali, dünyayı politik olarak fethetmek zorunda kalmaya bir alternatif olarak “Paranoik-Eleştirel yöntemini” ortaya koydu. Kendi vizyonunun empoze edilebileceğini ve dünyayı beğenisine göre renklendirebileceğini hissetti, böylece nesnel olarak değiştirmenin gereksiz hale gelmesine neden oldu.” New York Times ölüm ilanı, 24 Ocak 1989 sayısından.

Belleğin Azmi

Belleğin Azmi (La Persistance de la mémoire) – Salvador Dali

Dali’nin Sürrealist resimleri genellikle onlara rüya gibi bir his veriyordu ve bunun çoğu, sanatçının onlar üzerinde çalışmadan önce kararını nasıl verdiğine bağlıydı. Arzuladığı meditatif durum, Freud gibi önemli psikologların çalışmalarını kapsayan erken yaşamdaki çalışmalarından gelmişti.

Eriyen saatler bu resimdeki en akılda kalan parçadır ve sanatçının onları “…uzay ve zamanın yumuşak, abartılı, yalnız, paranoyak-eleştirel Camembert peyniri’nden başka bir şey değil… Sert veya yumuşak, Ne fark eder ki! Madem zamanı doğru söylüyorlar…” Saatlerini güneşte peynirin erimesine indirgemek, sanatçıyla ilgili birçok uzmanı bu alıntının gerçekten söylenip söylenmediğinden emin olamamasına neden oldu.

Bu resimde bulunan manzara, Dali’nin Katalonya manzarasında geçirdiği zamandan doğrudan esinlenmiştir. Bu bölge, bir sanatçıya canlı kırmızılar ve portakallar ile bazı ilham verici renkler sunar. Bu sıcaklık ve parlaklık, Sürrealizm gibi modern sanat akımlarına çok uygundur. Henri Matisse, Claude Monet ve Vincent Van Gogh, Fransa’da kendi tarzlarıyla ünlü benzerlerini buldular. Elephants ve Rose Meditative’in arka plan sahnelerinde de benzer renk cesurluğunu tekrar bulacaksınız. Sanatçı Dali, bu meditasyon dönemlerinde her zaman aklına gelen her şeyi kullanırdı ve ancak daha sonra ilk tuvaller çizildikten sonra analiz eder ve aralarından seçim yapardı.

Morfolojik Yankı

Morphological Echo

Morfolojik Yankı, Salvador Dali tarafından boyanmış iki ayrı görüntünün paylaştığı bir başlıktır. İlk resim 1934 ve 1936 yılları arasında yapıldı. Yaklaşık 25 x 21 inç ölçülerindeki halefinden daha büyüktü. Bu başlığa sahip ikinci görüntü 1936 yılında tamamlandı ve 12’ye 13 inç boyutundaydı. Her iki resim de aynı isme sahipti ancak konuları, kullanılan teknikler ve üslup tamamen farklıydı. İki görüntü şu anda ünlü Dali Müzesi’nde. Morfolojik Yankı resimleri, minimum mimari ortam ve tasarımlar içeren çeşitli sürrealist görüntüleri betimler. Uzakta, topuklu etek giymiş bir kadın figürüne benzeyen canlı bir duvar görebilirsiniz.

Resmin merkezine doğru aşınmış garip bir kaya bulunuyor ve kadın benzeri figürün sağ alt tarafında Salvador Dali, birçok kişi tarafından sanatın en önemli unsuru olarak adlandırılan bir resim çizdi. Kadının altındaki figür kendi gölgesini oluşturuyor ve görünüşe göre kollar figürün başının üzerindeki daire içinde birleşiyor.

Morfolojik Yankı, iki aşamada gerçekleştirilen bir yağlıboya tablodur. İlk versiyon 1934’te, ikincisi ise 1936’da boyandı. Esas olarak şekiller ve uzay ile ilgileniyor. Salvador’un ilk resminde, önemli bir çemberle koşan kadın benzeri figürün sağ alt tarafında küçük bir figür yer alıyor. İkinci baskı, masanın arkasındaki boşlukta görünüşte asılı duran altı ek yatay yerleştirilmiş figürle birlikte bir masaya sıra şeklinde yerleştirilmiş üç resmi tasvir ediyor. Altı görüntünün tümü, her biri üç öğeden oluşan iki sıra halinde düzenlenmiştir.

Ayrıca tasvir edilen dokuz figür arasında da bir benzerlik vardır. Resim, Salvador Dali’nin hassas ızgaranın tüm koordinatlarını haritalayan üç sıra halinde dokuz nesneyi hizaladığı illüzyonist bir sahne sergiliyor. Morfolojik Yankı, Salvador’un Jacques Lacan felsefesine ve paranoya teorisine olan ilgisini yansıtır. Tüm tablolar Florida’daki St. Petersburg’daki Salvador Dali Müzesi’nde bulunabilir. Tablo yağlı boya bir tuval üzerine yapılmıştır. Mevcut boyutları 64 cm x 54 cm veya 52 x 21 inçtir.

Filleri Yansıtan Kuğular

Swans Reflecting Elephants

Filleri Yansıtan Kuğular (1937), Dali’nin Paranoyak-kritik dönemindendir. Tuval üzerine yağlı boya ile boyanmış, Dali’nin ünlü ikili resimlerinden birini içeriyor. İkili görüntüler, Dali’nin 1935 tarihli “Irrasyonel’in Fethi” adlı makalesinde öne sürdüğü “paranoya-eleştirel yönteminin” önemli bir parçasıydı. Sürecini “çılgınca fenomenlerin yorumlayıcı eleştirel birliğine dayanan spontane bir mantıksız anlayış yöntemi” olarak açıkladı. Dali, Otuzlu yıllarda resimlerini dolduran halüsinasyon formlarını, ikili görüntüleri ve görsel illüzyonları ortaya çıkarmak için bu yöntemi kullandı.

Daha önceki Nergis Metamorfozunda olduğu gibi, Filleri Yansıtan Kuğular, resimde görülen ikili görüntüyü oluşturmak için bir göldeki yansımayı kullanır. Metamorfozda, Narcissus’un yansıması, resmin sağındaki elin şeklini yansıtmak için kullanılır. Burada kasvetli, yapraksız ağaçların önündeki üç kuğu göle yansır, böylece kuğuların başları fillerin başı, ağaçlar da fillerin gövdeleri olur. Resmin arka planında, ateşli sonbahar renkleriyle tasvir edilen bir Katalonya manzarası var; fırça işi, gölü çevreleyen kayalıklarda girdaplar oluşturarak suyun durgunluğuyla tezat oluşturuyor.

Nature Morte Vivante

Pierrot Playing the Guitar

Poetry of America

Portrait of Gala

Slave Market with the Disappearing Bust of Voltaire

Soft Construction With Boiled Beans

The Apotheosis of Homer

The Architectonic Angelus-of Millet

The Burning Giraffe

The First Days of Spring

The Sacrament of the Last Supper

The Swallow’s Tail

Tuna Fishing – Salvador Dali

Vilabertrin – Salvador Dali


Leave A Reply