Sandimmune İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Sandimmune ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Sandimmune yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Sandimmune neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Sandimmune

Sandimmune

Kullanımları

Siklosporin, karaciğer, böbrek veya kalp nakli almış kişilerde organ reddini önlemek için kullanılır. Yeni organınızın normal çalışmasına izin vermek için genellikle diğer ilaçlarla birlikte alınır. Siklosporin, immünosüpresanlar olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Vücudunuzun yeni organı kendinizinmiş gibi kabul etmesine yardımcı olmak için bağışıklık sistemini zayıflatarak çalışır.

Sandimmune nasıl kullanılır?

Bu ilacı genellikle günde bir kez doktorunuz tarafından belirtildiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alabilirsiniz, ancak bir yol seçmek ve bu ilacı her dozda aynı şekilde almak önemlidir.

Dozaj kilonuza, tıbbi durumunuza, laboratuvar testlerinize ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Verilen ilaç şırıngasını kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın. Tadı iyileştirmek için ölçülen dozu oda sıcaklığında olan bir bardak süt, çikolatalı süt veya portakal suyu ile karıştırmalısınız. Sık kullandığınız sıvıyı değiştirmeyin. Plastik bir kap değil, bir cam bardak kullandığınızdan emin olun. Karışımı hemen için. Önceden hazırlamayın. Tüm ilaçları aldığınızdan emin olmak için bardağı daha fazla sıvı ile durulayın, sonra karıştırın ve için. Herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza danışın.

Advertisement

Kullandıktan sonra şırınganın dışını kurutun. Su ile durulamayın. Şırınganın temizlenmesi gerekiyorsa, tekrar kullanmadan önce tamamen kuru olduğundan emin olun.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki şansını artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Yan etkiler

Sallama, baş ağrısı, baş dönmesi, vücut kıllarının olağandışı büyümesi, bulantı / kusma, ishal, mide rahatsızlığı veya kızarıklık oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Diş etlerinde olağandışı büyüme ve şişme görülebilir. Bu sorunu azaltmak için dişlerinizi her gün fırçalayın ve diş ipi kullanın. Diş hekiminize düzenli olarak başvurun.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir. Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin. Doktorunuz kan basıncınızı ilaçla kontrol edebilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi), karaciğer hastalığı belirtileri (durmayan bulantı / kusma, koyu idrar, sararma gözleri / cilt, mide / karın ağrısı), kolay morarma / kanama, olağandışı yorgunluk, kas güçsüzlüğü / spazmları, yavaş / düzensiz kalp atışı, uyuşma / karıncalanma, şiddetli bacak ağrısı.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık, konsantrasyon zorluğu), görme değişiklikleri, konuşma sorunları, beceriksizlik, koordinasyon kaybı, vücudun bir tarafında zayıflık, göğüs ağrısı, nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Siklosporin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kanser, nedeni bilinmeyen cilt lezyonları, radyasyon tedavisi (PUVA veya UVB ile hafif tedavi dahil), mineral dengesizliği (düşük magnezyum seviyesi veya yüksek potasyum seviyesi), yeni / güncel enfeksiyonlar, yüksek kolesterol / trigliserit seviyeleri.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaç alkol içerebilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız veya karaciğer hastalığınız, alkol bağımlılığınız veya diyetinizdeki alkolü sınırlandırmanızı / önlemenizi gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir.

Siklosporin enfeksiyon kapma olasılığınızı artırabilir veya mevcut enfeksiyonları kötüleştirebilir. Başkalarına yayılabilecek enfeksiyonlara sahip kişilerle (su çiçeği, kızamık, grip) temastan kaçının. Bir enfeksiyona maruz kaldıysanız veya daha fazla ayrıntı için doktorunuza danışın.

Doktorunuzun onayı olmadan aşılar / aşılar yapmayın. Yakın zamanda canlı aşılar (burundan solunan grip aşısı gibi) almış kişilerle temastan kaçının.

Advertisement

Bu ilaç cilt kanseri gelişme riskinizi artırabilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş koruyucu kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Bu ürünü kullanırken doktorunuz sizi fototerapiden kaçınmaya yönlendirebilir. Ayrıntılar için doktorunuza danışın.

Bu ürün potasyum seviyenizi artırabilir. Potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler, bu ilacı kullanırken böbrek problemleri veya yüksek tansiyon için daha büyük risk altında olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya bebekle çok erken doğması veya düşük doğum ağırlığına sahip olması gibi diğer sorunlara neden olabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kömür katranı, orlistat, bağışıklık sistemini zayıflatan / enfeksiyon riskini artıran diğer ilaçlar (natalizumab, rituksimab, tofasitinib), potasyum seviyelerini artırabilecek ilaçlar (potasyum takviyeleri, bazı diüretikler / “su hapları”, amilorid, spironolakton dahil), takrolimus.

Diğer ilaçlar siklosporinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da siklosporinin nasıl çalıştığını etkileyebilir. Örnekler arasında boceprevir, bosentan, mifepriston, St.John’s wort, telaprevir ve diğerleri bulunur.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçlara örnek olarak aliskiren, dabigatran, dronedaron, elagolix, flibanserin, simeprevir, bazı statinler (atorvastatin, pitavastatin, simvastatin), voxilaprevir ve diğerleri dahildir.

Advertisement


Leave A Reply