Santa Clara Nerededir? Kentin Tarihi ve Yetiştirdiği Ünlü Şahsiyetler

0
Advertisement

Küba’da bulunan Santa Clara hakkında kısa bilgi. Santa Clara kentinin tarihçesi ile birlikte şehirde yetişmiş olan ünlü şahsiyetler.

Santa Clara - Küba

Santa Clara – Küba

Santa Clara, Küba’nın ortabatısında kent, Las Villas Yönetim Birimi’ nin merkezi. Demiryolu kavşak noktasında, başkent Havana’nın 265 km doğu-güneydoğusunda yer alır. Endüstri (şeker işleme, mobilya, puro, rom, deri sergileme, meşrubat) ticaret merkezidir. Ülkenin dört yükseköğretim kurumundan biri (Santa Clara Halk Üniversitesi, 1949) kenttedir.

Tarihi

Santa Clara, 15 Temmuz 1689’da 175 kişi tarafından kuruldu. Bunların 138’i, yeni şehrin yanında araziye sahip olan bölgede zaten yaşayan iki büyük aileyi temsil ediyordu. Diğer 37’si başka yedi aileden geliyordu ve hepsi kıyı kenti San Juan de los Remedios’tan gelen bir rahip ve bir validen oluşuyordu.

Remedios’un nüfusu, şehirlerini terk etme, korsan saldırılarıyla sürekli kuşatma ya da yerinde kalma seçeneği arasında bölündü. Çoğu nihayet kalmaya karar verirken, 37 kişi güneye iç kesimlere gitti. 1 Haziran 1689’da, sitede zaten bulunan diğer iki aileye katıldıkları bir tepeye vardılar. Geleneğe göre, demirhindi ağacının altında bir kitle kutlandı ve Santa Clara şehri kuruldu. O zamandan beri, ağacın altındaki yer Loma del Carmen (çev. Carmen’in tepesi) olarak biliniyor. Meydan boyunca bir parkta ikinci nesil bir kilise inşa edildi. Olayı anan bir anıt, dördüncü nesil bir demirhindi ağacı ile çevrilidir.

Santa Clara şehrinde Che Heykeli

Santa Clara şehrinde Che Heykeli

Yerleşime başlangıçta Cayo Nuevo, ardından Dos Cayos, Villa Nueva de Santa Clara, Pueblo Nuevo de Antón Díaz, Villa Clara ve son olarak Santa Clara adı verildi.

Şehrin inşaatı Loma del Carmen’den çok uzak olmayan bir yerde başladı. İspanyol standartlarını takiben, merkezi bir plaza (bugünkü Parque Vidal olarak bilinen Plaza Mayor) ile mükemmel bir kare düzeni geliştirildi. İlk inşa edilen binalar cabildo (belediye meclisi) ve mütevazı bir palmiye ağacı kilisesiydi. Bu ikinci bina 1725 yılında bir tuğla bina ile değiştirildi. 22 Ağustos 1923’e kadar Parque Vidal’ın merkezinde Catedral de Santa Clara de Asís olarak kaldı. Meydanın genişletilebilmesi için yıkıldı ve yakınına yeni bir kilise inşa edildi. Belediye başkanının bu kararı, yaklaşık bir asır sonra hala eleştiriliyor. Kilise en iyi mimari olmamasına rağmen, kentin en eski sömürge yapılarından biriydi ve dokusunun bir parçasıydı. Belediye başkanı ve belediye meclisinin kamulaştırılmasından sonra, dini yetkililer şikayet etti ve mahkeme Kilise’ye bir çözüm olarak 77.850 pesoya para cezası verdi. Bugün milyonlarca pesoyu temsil edecek önemli bir miktardı.

Advertisement

Şehir kurulduktan kısa bir süre sonra tiyatro, ticaret odası, toplantı kulüpleri, halk kütüphaneleri ve dans salonları da inşa edildi. Neredeyse ülkenin merkezinde konumlanan şehir, hem doğudan batıya hem de kuzeyden güneye popüler bir gezgin durağı ve önemli bir ulaşım merkezi haline geldi. Bu koşullar istikrarlı büyümesini destekledi. 19. yüzyılda Santa Clara, bir zamanlar Remedios olan şehirler de dahil olmak üzere yakınlardaki diğer kasabalardan daha büyük ve daha kalabalıktı. Havana ile ülkenin doğusu arasında gerekli bir durak olarak şehir, Las Villas eyaletinin başkenti unvanını kazandı.

Parque Vidal'daki Marta Abreu Heykeli

Parque Vidal’daki Marta Abreu Heykeli

Santa Clara’da Doğmuş Ünlü Şahsiyetler

 • Marta Abreu (1845-1909), Ünlü bir hayırsever
 • José Bernal, sanatçı
 • Yuniesky Betancourt, MLB Beyzbol Oyuncusu
 • Mike Cuellar, MLB Beyzbol Oyuncusu
 • Aledmys Díaz, MLB Beyzbol Oyuncusu
 • Newton Estape Vila, Fotoğrafçı ve gazeteci
 • José Fernández (1992-2016), MLB Beyzbol Oyuncusu
 • Mirka Francia, Küba-İtalyan asıllı Voleybolcu
 • Rubén González, Piyanist
 • Benny ‘Kid’ Paret (1937-1962), Boksör
 • Moraima Secada, Şarkıcı
 • Miguel Díaz-Canel, Küba’nın mevcut Başkanı
 • Gerardo Machado y Morales, General, Cumhurbaşkanı (1925-1933)


Leave A Reply