Yeşil Çayda Bulunan EGCG Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Epigallocatechin gallat (EGCG) Nedir? Yeşil Çayda Bulunan epigallocatechin gallat (EGCG)’nin faydaları vücuttaki etkileri nelerdir, hakkında bilgi.

Yeşil Çayda Bulunan EGCG Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, aromasını ve ağız temizleyici etkisini içinde bulunan bir dizi organik bileşiğe borçludur. Bunlardan biri de potansiyel sağlık yararlarından dolayı dikkat çeken epigallocatechin gallat (EGCG) dir. Yapılan araştırmalar, yeşil çayın hoş tadının yanı sıra, sağlık için faydalarını da ortaya koymuştur.

EGCG

Epigallocatechin gallat, tanen olarak bilinen bir grup bitki fenolünden biridir. Çaydaki bu madde, bir fincan içtikten sonra ağzınızda temizlik ve ferahlık hissi verir. EGCG de dahil olmak üzere bazı bitki fenolleri, özellikle “biyoaktif” dir, yani diğer organik moleküller ve hücresel süreçlerle etkileşime girme olasılıkları yüksektir. Bu etkinlik, EGCG’yi araştırmacılar için bu kadar ilginç kılan şeydir.

Güçlü bir antioksidan

EGCG hakkında bilinmesi gereken şeylerden ilki, oksidasyona müdahale etmesi ve böylece hücrelerdeki oksidatif hasarı en aza indirgemesidir. Oksidatif hasarın, kanser başta olmak üzere bir çok hastalıkta katkıda bulunan bir faktör olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, antioksidan tüketmenin birçok kansere karşı koruma sağlaması gerektiği savunuluyor. Ancak gerçek biraz daha komplike.

Amerikan Kanser Derneği, antioksidan bakımından zengin gıdaların bazı koruyucu etki gösterdiği halde, bu etkinin antioksidanların kendilerinden geldiği henüz kesin değil. Ayrıca, antioksidan takviyeleri aslında bazı kanserlerin riskini artırabiliyor.

Advertisement

Kansere Karşı Koruyucu

Yeşil çaydaki EGCG’nin kansere karşı koruyucu etki sağladığına inanmak için birçok sebep vardır. Yapılan çalışmalar, EGCG’nin, mekanizmasının henüz tam olarak anlaşılmamasına rağmen, çeşitli kanser türlerinin oluşumuna müdahale ettiğini göstermiştir. Bu sonuçlar hayvanlar üzerindeki araştırmaların sonuçlarıdır ve ne yazık ki insanlardaki çalışmaların sonuçları yetersizdir.

Beyne Etkileri

Yeşil çayın zihinsel uyanıklığa yardımcı olduğu iyi bilinmektedir, ki bu da kafein içeriği ve L-teanin adı verilen ikinci bir iyi kurulmuş uyarıcının varlığı düşünüldüğünde şaşırtıcı değildir. Örneğin, Neuroscience’da yapılan bir 2016 çalışması EGCG’nin yeni geliştirilen nöronları koruduğunu gösterirken, EGCG’nin Down Sendromu üzerindeki etkisini gözden geçiren bir 2017 tarihli makalede EGCG’nin beyin üzerinde bazı yararlı etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Belki de en heyecan verici gelişme, Journal of Azheimer Disease’deki 2015 tarihli bir bildiri, EGCG’nin, özellikle egzersizle bağlantılı olarak, Alzheimer’ın etkisini en aza indirmeye yardımcı olabileceğini gösterdi.

EGCG’nin Kardiyovasküler Fonksiyonu ve Kilo Vermeye Etkisi

EGCG’nin en dikkat çekici potansiyel faydalarından biri kilo kaybı ve kardiyovasküler fonksiyondaki rolüdür. Journal Nutrients dergisinde yayınlanan 2015 tarihli bir derleme, EGCG’nin, obezite ve kardiyovasküler sorunlara katkıda bulunan bir grup metabolik hastalık riskini azaltmada bir rol oynayabileceğinden bahsedilmiştir. 2014 yılında PLOS One’da yayınlanan bir çalışmaya göre, EGCG karaciğerde yağların işlenmesini sağlıyor gibi görünüyor. Yeşil çay içmek sihirli bir şekilde kilo verdirmeyecek, ancak düzenli olarak dengeli bir sağlıklı beslenme ve egzersiz programına yeşil çay eklenirse, kilo vermede yardımcı olacaktır. Genel sağlık için de faydalıdır.


Leave A Reply