Sarıhumma Hastalığı İle İlgili Bilgi

0
Advertisement

Sarıhumma ile ilgili temel ve basit bilgiler. Sarıhumma nasıl bir hastalıktır, belirtlielri ve tedavisi ile ilgili bilgiler

SarıhummaSarıhumma, flavirus adlı virüs tarafından oluşturulan ve sivrisinekler aracılığıyla insanlara bulaştınlan bulaşıcı hastalık. Tropikal bölgelerde görülür. Hastalığı geçiren kişi ömür boyu bağışıklık kazanır. 3-6 gün arasında süren kuluçka döneminden sonra klinik belirtiler ortaya çrkar.

Sarıhumma Belirtileri. Ateş, titreme, baş ve sırt ağnlan, yüzde kızarıklık ve şişler, kusma, bulantı, midede kanama görülür. Ağır vakalarda karaciğer, böbrek ve dolaşım bozukluklarına bağlı olarak sarılık ve albuminüri gibi bozukluklar da ortaya çıkar.

Sarıhumma Tedavisi. Hastalık % 20 oranında ölümle sonuçlanır. İlk on günü atlatan hastanın iyileşme olasılığı çok yüksektir. Hastalığın belirli bir tedavisi yoktur, iyileşme kısa sürede ve kendiliğinden olur. Günümüzde korunma amacıyla canlı virüsle hazırlanan aşıdan yararlanılır. Asıl korunma ise sivrisineklerin denetim altına alınması ve yok edilmesidir.


Leave A Reply