Seán Ó Faoláin Kimdir?

0
Advertisement

Seán Ó Faoláin kimdir ve ne yapmıştır? Seán Ó Faoláin hayatı, biyografisi, eserleri ve kitapları hakkında bilgiler. İrlanda’lı yazar.

Seán Ó Faoláin

Seán Ó Faoláin Kimdir?

Seán Ó Faoláin; (d. 22 Şubat 1900, Cork – ö. 20 Nisan 1991, Dublin, İrlanda), İrlandalı romancı, öykü ve yaşamöyküsü yazarıdır. İrlanda’nın orta ve alt sınıfları üzerine, genellikle milliyetçi mücadelenin gerilemesini ve İrlanda Katoliklerinin başarısızlıklarını konu alan yapıtlar yazmıştır. Bu yapıtlar, 20. yüzyılın başındaki İrlanda rönesansının etkisiyle İrlanda kültürüne duyulan ilginin artışını yansıtır.

O’Faolain 1918-21 arasında İrlanda ayaklanmasına katıldı. Dublin’deki İrlanda Ulusal Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nde lisansüstü çalışmasını tamamladıktan sonra İngiltere ve ABD’deki çeşitli lise ve üniversitelerde Gaelce, İngiliz-İrlanda edebiyatı ve İngilizce dersleri verdi.

İrlanda’ya döndükten sonra bir süre daha öğretmenliği sürdürdü. İlk öykü kitabı Midsummer Night Madness and Other Stories (1932; Bir Yaz Gecesi Çılgınlığı ve Başka Öyküler) ve Paskalya Ayaklanması (1916) ile Serbest İrlanda Devleti’nin kuruluşu (1921) arasındaki dönemde geçen A Nest of Simple Folk (1933; Basit Halkın Yuvası) romanının başarı kazanmasından sonra bütün zamanını yazmaya verdi. Yalnızca dört romanı vardır. Bird Alone (1936; Yalnız Kuş) ve Come Back to Erin’de (1940; İrlanda’ya Geri Dön) olduğu gibi, öteki iki romanında da aşağı orta sınıfa karşı ayaklanan ve sınıf atlamaya çalışan kahramanları konu alır.

Sonraki yıllarda yazdığı öykü, deneme, yaşam öyküsü ve gezi yazıları, çağdaş İrlanda’daki yaşamı yüceltmeden ama sıcak ve gerçekçi bir yaklaşımla betimler. Dinsel sansüre, İrlandalı din adamlarının darkafalılığına ve katı aile geleneklerine yönelttiği eleştirilerle tartışmalara yol açan O’Faolain’in tanınmış yapıtları arasında A Life of Daniel O’Connell (1938; Daniel O’Connell’ın Yaşamı) ve otobiyografisi Vive Moi! (1964; Yaşasın Ben!) sayılabilir. The Irish, a Character Study (1949; İrlandalılar, Bir Karakter İncelemesi) ve An Irish Journey (1940, Bir İrlanda Yolculuğu) adlı yapıtlarında İrlandalılan tarihsel bir bakışla ele alır. Selected Stories”i (Seçme Öyküler) 1978’de, And Again? (Gene mi?) adlı romanı 1979’da, The Collected Stories of Sean O’Faolain I (Sean O’Faolain’in Toplu Öyküleri, I) 1980’de yayımlanmıştır.

Advertisement

O’Faolain 1940-46 arasında, Dublin’de yayımlanan The Bell adlı edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini, 1957-59 arasında da İrlanda Sanat Konseyi başkanlığını yapmıştır.


Leave A Reply