Şehzade Camii Mimari Özellikleri

0

İstanbul’da yer alan Mimar Sinan’ın Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadesi Mehmet adına yaptırmış olduğu Şehzade Camii hakkında bilgiler.

Şehzade Camii

Advertisement

İstanbul’da Beyazıt’la Fatih arasında Şehzadebaşı denilen semtte büyük bir camidir. Bu camiyi Kanuni Sultan Süleyman, genç yaşta ölen Şehzade Mehmet adına Mimar Sinan’a yaptırmıştır.

Şehzade Mehmet Saruhan (Manisa)da sancakbeyiyken yakalandığı hastalıktan kurtulamamış, 22 yaşında ölmüştü. Kanunî Süleyman onu çok severdi, bu olaydan hayatının en büyük acısını duydu. Genç şehzadenin cenazesini İstanbul’a getirterek onu şimdi caminin bulunduğu yere gömdürdü. Günlerce, gecelerce mezarının başından ayrılmadı. Sonra ona muhteşem bir türbe yaptırdı, oğlunun hatırasını yaşatmak için de Mimar Sinan’a, türbenin yanıbaşında bir cami yapmasını emretti.

Sinan camiye 1544’te başladı; dört yıl sonra 1548’de, cami tamamlandı, ibadete açıldı. Padişah, çevresine yaptırdığı medrese, daha başka türbeler, imaret, mutfak, misafirhane ile burayı bir «külliye» (bütün) haline getirtti.

Şehzade Camisi, kenarları 38’er metre olan bir kare biçimindedir. Büyük kubbe, «filayağı» denilen dört yüksek ayağın desteklediği dört kemer üzerine oturtulmuştur. Kubbenin yerden yüksekliği 37 metre, çapı 19 metredir. Caminin mihrabı, mimberi mermerdendir, iki minaresi, her minarenin de ikişer şerefesi vardır.

Advertisement

Caminin biri dış, biri iç olmak üzere, iki avlusu bulunur. Dış avluya beş, iç avluya üç kapıdan girilir. Kıble yönündeki kapı bir mimarlık şaheseri kabul edilmiştir. Son cemaat yerinde yanlara açılan pencerelerle şadırvan avlusu pencereleri mozaiklerle bezelidir. Ortada sekiz küçük sütunlu bir şadırvan bulunur.


Leave A Reply