Serrapeptase Enzimi Nedir? Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları

0
Advertisement

Serrapeptase Enzimi nedir? Serrapeptase Enziminin özellikleri, kullanım alanları ve sağlığa faydaları nelerdir? Serrapeptase Enzimi hakkında bilgi.

Serrapeptase Enzimi Nedir? Sağlığa Faydaları ve Kullanım Alanları

Serrapeptas, ipekböceğinin bağırsaklarında doğal olarak oluşan bir bakteri türünden elde edilen bir enzimdir. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Kullanım Alanları:

Serrapeptazın aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sağlık sorunlarına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Astım
ateroskleroz
Sırt ağrısı
Karpal tünel Sendromu
Crohn hastalığı
Fibromiyalji
Migren
osteoartrit
osteoporoz
Romatoid artrit
Sinüzit
Boğaz ağrısı
Baş ağrısı
Ülseratif kolit

Yararları

Bugüne kadar, birkaç klinik çalışma serrapeptazın sağlık etkilerini test etmiştir. İşte mevcut araştırmalardan bazı önemli bulgular:

Advertisement

1) Karpal Tünel Sendromu

Serrapeptase 1999 yılında Hindistan Hekimler Birliği Dergisi’nde yayınlanan küçük bir çalışmaya göre karpal tünel sendromunda etkilidir. Çalışma için 20 karpal tünel sendromlu hastaya günde iki kez 10 mg serrapeptaz verildi. Altı haftalık tedaviden sonra, vakaların yüzde 65’i önemli iyileşme gösterdi.

2) Ameliyat Sonrası Ağrı

Uluslararası Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Dergisi’nde 2008 yılında yayınlanan küçük bir çalışma, serrapeptazın diş cerrahisinden kaynaklanan ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmada, her biri azı dişlerinin cerrahi olarak çıkarıldığı 24 sağlıklı kişi vardı. Ağrı kesici ilaçlarla birlikte serrapeptaz alan katılımcılar, ameliyatı takip eden yedi gün içinde daha az ağrı ve yanak şişmesi yaşadılar.

Nattokinase

Bazı üreticiler, Nattokinase ile birlikte serrapeptaz almanın artriti tedavi etmesine, kalp sağlığını geliştirmesine, bağışıklık sistemini uyarmasına ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Ancak, şu anda bu iddiayı destekleyecek bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır.

Enterik Kaplı Kapsüller

Serrapeptaz gastrik asitler tarafından kolaylıkla parçalandığından, bazı tıp uzmanları serrapeptase takviyesi alırken enterik kaplı kapsüllerin seçilmesini önermektedir.

Uyarılar

Serrapeptazın uzun süreli kullanımının güvenliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bununla birlikte, serrapeptazın akciğer sağlığına zarar verebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Örneğin, çeşitli raporlar serrapeptaz tüketimini pnömoni riskini arttırmıştır (akciğer dokusunun iltihaplanması). Bu güvenlik endişeleri nedeniyle, eğer serrapeptaz kullanımını düşünüyorsanız doktorunuza danışmanız önemlidir.

Takviyeler güvenlik açısından test edilmemiştir ve besin takviyelerinin büyük ölçüde düzensiz olduğu gerçeği nedeniyle, bazı ürünlerin içeriği ürün etiketinde belirtilenlerden farklı olabilir. Ayrıca, gebe kadınların, emziren annelerin, çocukların ve ilaç kullananların takviyelerinin güvenliğini sağlamadığını unutmayın.

Advertisement

Destekleyici araştırma eksikliği nedeniyle, herhangi bir durumun tedavisinde serropeptase önermek için çok erkendir.


Leave A Reply