Servi Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Servi nedir? Servi nasıl bir ağaçtır, özellikleri nelerdir? Servi ağacı yetiştirilmesi, kullanıldığı yerler hakkında bilgi.

SERVİ

Sık, koyu yeşil yapraklı uzun bir ağaçtır. Dalları kısadır, gövdenin çevresine dizilmiştir. En güzeli Akdeniz ülkelerinde yetişen cinsidir. Kuzey Yarımkürede sıcak, ılık bölgelerinde yetişen 15 kadar çeşidi vardır.

Servi, kozalaklıların servigiller familyasındandır. Küçük, yuvarlak kozalakları vardır. Yaz, kış yapraklarını dökmez. Yalnız, Amerika’da Meksika körfezi dolaylarında yetişen «bataklık servisi» (kel servi) denilen bir çeşidi kışın yapraklarını döker.

Servi gerek yapraklarını dökmediği, gerek hoş bir kokusu olduğu için daha çok mezarlıklara dikil irse de büyük Avrupa şehirlerinde rüzgârı kesmesi bakımından caddelerin iki yanında da yetiştirilir. Kozalakları eskiden, sürgüne (ishale) karşı ilâç yapmakta kullanılırdı.

Servinin tahtası, sağlamlığı bakımından, çok değerlidir. Demiryolu tabanlıkları (traversleri), otlakları sınırlayan kazıklar gibi uzun zaman dayanması istenen tahtalar çoğunlukla serviden yapılır. Roma’da San Pietro kilisesinin servi ağacından yapılmış kapıları tunçtan yapılmış kapılarla değiştirîlinceye kadar 11 yüzyıl dayanmıştır. Mısırlıların mumyalarını koydukları sandukalar da binlerce yıl bozulmadan sağlam kalmıştır.

Advertisement

Servigiller, — Bitkiler âleminde kozalaklıların bir familyasıdır. Servi, ardıç, mazı bu familyadandır.


Leave A Reply