Siegfried Operası Konusu Özeti ve Karakterleri, Richard Wagner

0
Advertisement

Siegfried Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Siegfried Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

SIEGFRIED

Üç perdedir.

Metin Yazarı: Richard Wagner
Bestecisi: Richard Wagner
İlk oynanış: 1876 Bayreuth.

Başlıca kişiler:

Mime (Tenor), Siegfried (Tenor), Yolcu – Woltan (Basbariton), Alberich (Bas). Fafner (Bas), Kuş (Soprano), Erda (Kontralto), Brünnhilde (Soprano).

Konusu:

Cüce Mime ormandaki mağarasında «Tarn» başlığı sayesinde korkunç bir sürüngen kılığına giren dev Fafneri öldürecek kılıcı eklemek için uğraşmakta bu işi ormanda bulup büyüttüğü Siegfried’in başaracağına inanmaktadır. Siegfried görünür, cüceye artık geçmişini anlatması zamanının geldiğini söyler. Mime, Sieglinde’den başlayarak öyküyü anlatır; kadın onu doğurduktan sonra ölmüş, iki parçaya bölünmüş «Nothung» adlı bir kılıç bırakmıştır. Siegfried ona kılıcı onarmasını söyleyerek gider.

Advertisement

Mağaraya ihtiyar bir «yolcu» gelmiştir. Mime ürkmüştür, yolcu kendisinden korkmamasını, akıl dağıtmakla görevli olduğunu söyler. Cüce ne sorarsa cevap vermeye hazırdır. Mime’nin üç sorusunu cevaplar, sonra kendisi sorar; kılıcı kim onarabilecektir? Mime cevap vermeyince Baştanrı Wotan’dan başkası olmayan yolcu: «Korku bilmeyen biri» diyerek gider. Siegfried gelir, kılıcın onarılmadığını görünce örse kendisi geçer, şarkısını söyleyerek kılıcı ekler. Güneş doğmakta, orman uyanmaktadır. Alberich dev Fafner’in uyuduğu mağaranın kapısındadır. Mime yanında Siegfried’ le yaklaşır, delikanlı ejderha’ya seslenir, ejderha Fafner su içmek için mağaradan çıkınca saplar kalbine kılıcını. Fafner can verirken Alberich’in lânetini hatırlar ve Siegfried’e o lanetin kendisini de felakete götüreceğini söyler.

Fafner’in kanına bulanan elini dudağına süren delikanlı kuş dilini anlamaya başlar. Bir kuş ona mağaraya girip atını ve Tarn başlığını almasını, Mime’den sakınmasını söyler. Delikanlı söylenenleri alır, kendisine zehir içirmeye kalkan Mime’yi bir kılıç vuruşuyla öldürür. Alberich gülerek uzaklaşırken kuşun anlattıklarını dinler; alevle çevrili kaya üzerinde uyuyan bir kız onun nişanlısıdır, gidip uyandırmalıdır. Woltan eski eşi Tanrıça Erda’yı çağırır, akıl danışır. Erda’ya göre artık sonları yaklaşmaktadır. Baştanrı da bu sonu özlemektedir. Uzaktan Siegfried’in borusu yansır, Wotan onu tehlikeden korumak için kayalara gitmesini önlemek ister, Siegfried «yolcu»nun mızrağını parçalar, kayalara yönelir, alevleri aşar, Brünnhilde’yi öperek uyandırır, iki genç coşkun bir aşk ikilisinde birleşirken perde iner.

Tanınmış bölümler:

«Yolcu – Mime ikilisi», «Nothung! Neid-liches Schwert!» (Siegfried), «Waldweben – Orman sesleri», «Leuchtende Liebe! Lachender Tod» «Siegfried – Brünnhide ikilisi).


Leave A Reply