Signifor İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Signifor ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Signifor yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Signifor neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Signifor

Signifor

Kullanımları

Pasireotid, cerrahi tamamen başarılı olmadığında veya durumu düzeltmek için kullanılamadığında belirli bir durumu (Cushing hastalığı) tedavi etmek için kullanılır. Cushing hastalığı, vücut kortizol adı verilen belirli bir hormondan çok fazla olduğunda ortaya çıkar. Vücutta çok fazla kortizol bulunması, yüksek tansiyona, yüksek kan şekerine ve diğer sorunlara yol açabilir. Pasireotid vücutta yapılan kortizol miktarını azaltarak çalışır.

Signifor Ampul nasıl kullanılır?

Pasireotid kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı evde kullanıyorsanız, sağlık uzmanınızdan ve Hasta Kullanım Talimatlarından tüm hazırlık ve kullanım talimatlarını öğrenin.

Kullanmadan önce bu ürünü partikül veya renk değişikliği açısından görsel olarak kontrol edin. İkisinden biri varsa, sıvıyı kullanmayın.

Bu ilacı genellikle günde iki kez doktorunuz tarafından belirtildiği gibi deri altına enjekte edin. Pasireotid, uyluğun üstüne veya karın / mide bölgesine enjekte edilebilir.

Her dozu enjekte etmeden önce, enjeksiyon bölgesini ovalama alkolüyle temizleyin. Cildin kırmızı veya tahriş olmuş bölgelerinden kaçının. Deri altındaki yaralanmayı azaltmak için enjeksiyon bölgesini her seferinde değiştirin. Enjeksiyondan sonra enjeksiyon bölgesine ovalamayın veya masaj yapmayın.

Tıbbi malzemelerin nasıl güvenli bir şekilde saklanacağını ve atılacağını öğrenin. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Bu ilacın tüm avantajlarından yararlanmanız 2 ay kadar sürebilir. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde kullanın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Baş ağrısı, saç dökülmesi, baş dönmesi, ishal, kabızlık, bulantı, kusma, kas ağrısı, kolların / bacakların şişmesi ve enjeksiyon bölgesinde kızarıklık / ağrı / şişme / kaşıntı / kanama meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Zayıflık, olağandışı yorgunluk, aşırı uyuşukluk, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, nöbetler, yavaş kalp atışı, ateş, karaciğer / safra kesesi hastalığı belirtileri (olmayan mide bulantısı / kusma gibi) durma, iştah kaybı, mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar) olursa doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, özellikle şeker hastalığınız varsa, kan şekerinde nadiren değişikliklere neden olabilir. Yüksek kan şekeri belirtileri artan susuzluk ve idrara çıkmayı içerir. Düşük kan şekeri belirtileri arasında ani terleme, titreme, hızlı kalp atışı, açlık, bulanık görme, baş dönmesi veya el / ayak karıncalanması bulunur. Düşük kan şekerini tedavi etmek için doktorunuzun talimatlarını izleyin (örneğin, glikoz jeli / tabletleri, sofra şekeri, bal veya hızlı meyve suyu veya diyet dışı soda gibi hızlı bir şeker kaynağı yiyerek). Bu ilacı kullanırken yüksek veya düşük kan şekeri belirtileri yaşarsanız hemen doktorunuza bildirin. Kan şekeri seviyenizi doktorunuzun yönlendirdiği şekilde izleyin. Doktorunuzun diyabet ilaçlarınızı ayarlaması gerekebilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın: hızlı / düzensiz kalp atışı, şiddetli baş dönmesi, bayılma.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, solunum zorluğu.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Pasireotid kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza, özellikle karaciğer hastalığı, kalp problemleri (düzensiz kalp atışı, kalp bloğu gibi), diyabet, safra kesesi problemleri (safra taşı gibi) tıbbi geçmişinizi söyleyin.

Pasireotid, kalp ritmini etkileyen bir duruma neden olabilir (QT uzaması). QT uzaması nadiren ciddi (nadiren ölümcül) hızlı / düzensiz kalp atışına ve hemen tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan diğer semptomlara (şiddetli baş dönmesi, bayılma gibi) neden olabilir.

Belirli tıbbi durumlarınız varsa veya QT uzamasına neden olabilecek başka ilaçlar alıyorsanız QT uzaması riski artabilir. Pasireotid kullanmadan önce, aldığınız tüm ilaçları ve aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli kalp problemleri (kalp yetmezliği, yavaş kalp atışı, EKG’de QT uzaması), bazı kalp problemlerinin aile öyküsü (QT) EKG’de uzama, ani kardiyak ölüm).

Kandaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri de QT uzaması riskinizi artırabilir. Belirli ilaçlar (diüretikler / “su hapları” gibi) kullanıyorsanız veya ciddi terleme, ishal veya kusma gibi durumlarınız varsa bu risk artabilir. Pasireotidi güvenli bir şekilde kullanma konusunda doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle QT uzamasına daha duyarlı olabilir.

Bu ilaçla tedavi kadınlarda doğurganlığı artırabilir ve istenmeyen gebeliğe yol açabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.


Leave A Reply