Simsar Nedir? Ne İş Yapar? Simsarlık Mesleğinin Özellikleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Simsar – borsa simsarı nedir? Simsar ne iş yapar, Simsarlık mesleğinin özellikleri, görev ve sorumlulukları hakkında bilgi.

simsarSimsar

Simsar Nedir?
  • simsar
    Komisyoncu:
    “Bu adam kıyafet itibarıyla öbür sandaldaki simsar, tercüman, satıcı, gezdirici vesaireden farklı değildi.” – Yakup Kadri Karaosmanoğlu
  • borsa simsarı
    Müşteri ile borsa acenteleri arasında menkul değerlerin alım satımına aracılık eden gerçek veya tüzel kişi.

Simsar çeşitli kuruluşların, toptancı ya da perakendeci tüccarların, tecrübeli olmadıkları ticarî işlemlerde başvurdukları bir aracıdır.

Simsar ne bir tüccardır, ne de ücretli bir görevli. O, bankalara, sigorta şirketlerine, reklam ajanslarına, toptancı ya da perakendeci tüccarlara aracılık eden bir kimsedir. Simsar, ihtiyaçlarını ve imkânlarını bildiği iki tarafı karşı karşıya getirir. Ancak, daha önce iki taraf arasında geçmiş meselelere hiç bir zaman karışmaz. Ücretini, önceden tespit edilmiş yüzdeye göre alır. Bu yüzde, simsarın cinsine göre değişir. Sigorta simsarları olduğu gibi elmas ya da şarap simsarları da vardır. Ticaret borsalarında ya da deniz nakliyatında yapılan ticarî muameleler, resmi makamlarca tâyin edilmiş, yeminli simsarların tekelindedir. Simsarlar, tahvil, hisse senedi gibi menkul kıymetleri değerlendirmede borsa temsilcileri kadar bilgi ve hüner sahibidir. Bu meslek, genellikle babadan oğula geçen bir meslektir.

borsa-simsariBorsa Simsarı Yardımcısı

Borsa simsarı yardımcısı, menkul kıymetler borsasında, alım-satım işlerinde aracılık yapan ve borsa simsarları ya da kulisyerlerle müşteriler arasında haberleri ileten kimsedir.

Borsa simsarı yardımcısının başlıca görevi, borsa simsarları ya da kulisyerlerle müşteriler arasında nihaî alım-satım emirlerini iletmektir. Genellikle gençler arasından seçilen borsa simsarı yardımcıları, borsa alım-satım salonlarını dolduran kalabalığın arasında yıldırım hızıyla gidip gelirler. Zira onların bir saniye kaybetmeleri bile, borsa simsarları ya da kulisyerlerle müşteriler arasında alım-satım anlaşmalarının suya düşmesine yol açabilir. Borsa simsarı, borsacılığa yeni başlayan bir kimse olarak şüphesiz, mesleğinin alt kademelerinde bulunur. Ama o da, çalışkanlığı ve zekâsı sayesinde, çok geçmeden, pekâlâ bir borsa simsarı veya kulisyer olabilir. Ne var ki onun için ilk planda önemli olan, zekâsını ispat etmeden çok daha önce, ayağına çabuk bir yardımcı olduğunu göstermesidir.

Advertisement

Leave A Reply