Siringoma Nedir? Siringoma Neden Olur? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

0
Advertisement

Siringoma nedir, neden ve nasıl olur? Siringoma tehlikeli midir, nasıl tedavi edilir? Siringoma belirtileri ve kurtulma yolları.

Siringoma

Siringomalar küçük benign tümörlerdir. Genellikle üst yanaklarınızda ve alt göz kapaklarınızda bulunurlar. Nadir olsa da, göğsünüzde, karnınızda veya cinsel organlarınızda da görülebilirler. Bu zararsız büyüme, ter bezlerinizdeki hücreler aşırı aktif olduğunda ortaya çıkar. Genellikle genç yetişkinlikte gelişmeye başlarlar, ancak her yaşta ortaya çıkabilirler.

sirigoma

Siringomaların nedenleri

Siringomalar, ter bezinin üretkenliğini artıran ve tümör büyümesine yol açabilecek herhangi bir aktiviteden kaynaklanabilir. Ek olarak, bazı koşullar ter bezlerini etkiler ve siringoma geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir. Bunlar:

Siringoma belirtileri ve semptomları

Siringomalar genellikle 1 ila 3 milimetre arasında büyüyen küçük yumrular olarak görülür. Sarımsı veya ten rengindedirler. Genellikle yüzünüzün veya vücudunuzun her iki yanındaki simetrik kümelerde ortaya çıkarlar.

Erüptif siringomalar genellikle göğsünüzde veya karnınızda bulunur ve aynı anda birden fazla lezyon olarak ortaya çıkar.

Advertisement

Siringomalar kaşıntılı veya ağrılı değildir ve genellikle asemptomatiktir.

Siringoma tedavisi

Siringomalar hiçbir şekilde zararlı değildir, bu nedenle onları tedavi etmek için tıbbi bir ihtiyaç yoktur. Bununla birlikte, bazı insanlar kozmetik nedenlerle siringomaların tedavi edilmesini veya çıkarılmasını tercih eder.

Siringomayı tedavi etmenin iki yolu vardır: ilaç veya cerrahi.

İlaç tedavisi

Siringomalara uygulanan küçük damla trikloroasetik asit, onları birkaç gün sonra büzülüp düşer. Bazı durumlarda, bir doktor ağızdan almak için izotretinoin (Sotret, Claravis) reçete edebilir. Ayrıca tezgahın üzerinde satın alınabilen ve görünüme yardımcı olabilecek syringomaların çevresindeki cildi iyileştirmek için kullanılabilecek kremler ve merhemler de vardır. Bununla birlikte, bu yöntemlerin cerrahi kadar etkili olduğu düşünülmemektedir.

Ameliyat

Siringomaların tedavisinde birkaç farklı cerrahi yaklaşım vardır.

 • Lazer çıkarma
  Bu tedavi birçok doktor tarafından tercih edilir, mümkün olan tüm prosedürler nedeniyle, bu en düşük yara izi riskine sahiptir. Doktorunuz syringomayı lazerlemek için karbondioksit veya erbium kullanacaktır.
 • Elektrikli koterizasyon
  Bu tedavide, tümörleri yakarak çıkarmak için iğneye benzer bir aletten bir elektrik yükü geçirilir.
 • Elektroaldırma
  Bu prosedür elektrikli koterizasyona benzer, ancak doktor büyümeleri yaktıktan sonra kazıyacaktır.
 • Kriyoterapi
  Bu daha yaygın olarak tümörlerin dondurulması olarak adlandırılır. Sıvı azot, bu prosedür için en sık kullanılan kimyasaldır.
 • Dermabrazyon
  Bu, tümörler dahil olmak üzere cildinizin üst katmanını ovmak için aşındırıcı maddelerin kullanılmasını içerir.
 • Manuel eksizyon
  Siringomlar ayrıca bıçak, makas veya neşter gibi cerrahi aletler kullanılarak kesilerek de tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bu prosedür en büyük yara izi riskini taşır.

sirigoma

Advertisement

Siringoma çıkarıldıktan sonra

Herhangi bir siringoma çıkarma ameliyatından oldukça hızlı bir şekilde iyileşmelisiniz. İşinizde yorucu faaliyetler yoksa hemen işe dönebilirsiniz. Aksi takdirde, işe yalnızca alan tamamen iyileştikten sonra dönmeniz önerilir. Bu, iyileşme döneminde enfeksiyon riskini en aza indirir ve bu da daha fazla skarlaşmaya neden olabilir.

Tamamen iyileşmesi genellikle bir hafta sürer. Siringoma kendiliğinden düştüğünde kendinizi toparlanmış olarak düşünebilirsiniz. Herhangi bir enfeksiyon geliştirmemeniz koşuluyla bu bir hafta sürecektir. İyileşme döneminde, tezgah üstü ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilebilen hafif bir rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Doktorunuzla ne zaman konuşmalı?

Yeni bir cilt büyümesi geliştirdiğinizde teşhis edilebilmesi için doktorunuzu her zaman bir önlem olarak görmelisiniz. Görünüşe göre siringomalarınız varsa, durumun kozmetik etkilerinin sizi rahatsız ettiğini hissetmedikçe başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Siringoma’nın kendisi genellikle tıbbi komplikasyonlara yol açmaz, ancak siringoma’nın cerrahi olarak çıkarılması skar veya enfeksiyona neden olabilir.

Siringoma çıkarılmışsa ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi geliştirdiyseniz, derhal doktorunuza başvurun.

Bu koşul için görünüm

Siringomalı bireylerin görünümü iyidir, çünkü durum tıbbi olarak zararsızdır. Siringomalarınızın çıkarılmasını seçerseniz, tamamen çıkarıldıklarında tekrarlanma olasılıkları düşüktür. Çıkarıldıktan sonra skar veya enfeksiyon riski vardır, ancak bu risk minimaldir ve sadece doktorunuz tarafından sağlanan bakım sonrası talimatlara uymazsanız artar.


Leave A Reply