Son Tüketim Tarihi Nedir?

0

Son Tüketim (Kullanma) Tarihi Nedir? Neden önemlidir? Son tüketim tarihi neye göre belirlenir ve nerede bulunur? Son Tüketim Tarihi hakkında bilgi.

Son Tüketim Tarihi Nedir?

Hazır gıdaların üzerinde son kullanma tarihi SKT veya STT şeklinde ifade edilir. Bu ifade besin maddesinin bozulacağı tarihi değil en verimli tüketilebileceği son tarihi ifade eder.

Advertisement

Gıda maddesinin uygun şartlarda depolandığı süre içinde kendine has özelliklerini koruyabildiği süreyi belirten son tüketim tarihi (STT, SKT) aşağıdaki kurallara göre belirlenir:

***Gıda maddesinin son tüketim tarihi gün, ay ve yıl olarak etiket üzerinde aşağıdaki şekilde kodlanmadan belirtilir.

Raf ömrüSon tüketim tarihi
3 aydan kısa isegün ve ay
3 – 18 ay arasında iseay ve yıl
18 aydan uzun iseyıl

 

Advertisement

***Birinci madde de verilen raf ömürlerine bağlı kalarak son tüketim tarihleri gün, ay ve yıl olarak veya ay ve yıl olarak”…..tarihine kadar tüketilmelidir.” ifadesi ile belirtilebilir.

***Normal koşullarda ya da ambalajı açıldıktan sonra mikrobiyolojik yönden çabuk bozulabilecek gıda maddeleri için “……….tarihinden önce tüketilmelidir.” ifadesine yer verilir.

Bu ifade ile birlikte etikette yer alacak gün ve ay olarak belirtilen tarih, ürünün tüketilmesi için son gündür. Bu ifade sadece süt ürünleri, ısıtılmadan tüketilen pişirilmiş ürünler, tütsülenmiş ve körlenmiş balık veya yemeye hazır et ürünleri, yemeye hazır gıdalar, pişirilmemiş ve yarı pişmiş pasta veya hamur ürünleri, kanatlı veya balık ürünleri ile vakum altında ya da modifiye atmosferde paketlenmiş soğukta saklanan ürünler gibi çabuk bozulabilen gıda maddelerinde bulunmak zorundadır.

***Gıda maddesinin belirtilen son tüketim tarihi özel muhafaza şartlarına bağlı ise bu koşullar son tüketim tarihinin yanında belirtilir.


Leave A Reply