Sosyal İlişkiler İle İlgili Hadisler

0

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen Sosyal İlişkiler ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? Sosyal İlişkiler hakkında hadisler.

“Sizin en hayırlınız, aile fertlerine karşı en iyi olanınızdır. Aile fertlerine karşı en iyi olanınız da benim.”
“Yavrucuğum! Aile fertlerinin yanına girdiğinde selam ver ki, sana ve ev halkına bereket olsun.” buyurdu.
“Mümin erkek, mümin kadına (eşine) kin beslemesin! Şayet onun bir huyunu beğenmezse bir başka huyundan hoşlanabilir.”
“Doğru sözlü, dürüst ve güvenilir tacir, peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir.”
“Bir şeyin içilmesini haram kılan Allah, onun satışını da haram kılmıştır.”
“Elbisen yeni midir, yoksa yıkanmış mıdır?” diye sordu. Ravi diyor ki:
“Ömer’in buna ne cevap verdiğini bilmiyorum.”
Bunun üzerine Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Yeni elbise giyesin, hamd ederek yaşayasın ve şehit olarak ölesin!” Ravi diyor ki: Sanırım şöyle devam etti: “Ve Allah seni dünyada ve ahirette göz aydınlığı ile rızıklandırsın!”
“Beyaz renk elbise giyiniz. Çünkü beyaz, görünüm itibariyle daha hoş ve daha temizdir. Ölülerinizi de beyaz kefene sarınız.”
“İsraf etmeyerek, kibir ve gurura kapılmayarak yiyiniz, içiniz, giyininiz ve tasadduk ediniz.”
“İki kişinin yiyeceği üç kişiye, üç kişinin yiyeceği de dört kişiye yeter.”
“Hiçbir insan, midesinden daha kötü bir kap doldurmamıştır. Oysa ademoğluna kendini ayakta tutacak birkaç lokma yeter. Şayet mutlaka çok yiyecekse, midesinin üçte birini yemeğine, üçte birini içeceğine, üçte birini de nefesine ayırmalıdır.”
“Sılayırahim yapan, karşılık veren değildir. Asıl sılayırahim, karşı taraf alakasını kestiği halde onu ziyaret edendir.” buyurdu.
“Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. Onu özel ağırlamak (câize) bir gün ve bir gecedir. Misafirlik üç gündür. Üç günden sonrası ise sadakadır. Ev sahibini sıkıntıya sokacak kadar yanında kalması helal değildir.”
“Esiri kurtarın, aç olanı doyurun ve hastayı ziyaret edin.”
“Kişi, dost ve arkadaşının yaşayış ve gidişatı üzerinedir. O halde her biriniz kiminle dost ve arkadaşlık yaptığına dikkat etsin!”
“Müminden başkasını dost ve arkadaş edinme, yemeğini ancak iyi kimse (müttakî, görev ve sorumluluğun bilincinde olan kimse) yesin.”
“Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse komşusunu rahatsız etmesin. Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse misafirine ikram etsin. Allah’a ve ahiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun.”
“Cenaze namazı kıldığınız zaman ölen kimse için içtenlikle dua ediniz”
“Allahım, dirilerimizi ve ölülerimizi, küçüklerimizi ve nüyüklerimizi, erkeklerimizi ve kadınlarımızı, burada bulunanlarımızı ve bulunmayanlarımızı bağışla! Allahım, bizden hayatta bırakacaklarını İslâm üzere yaşat. Vefat ettireceklerini İslâm üzere vefat ettir. Bizi bu cenazede bulunmanın ecir ve sevabından mahrum etme ve ondan sonra bizi fitne ve dalalete düşürme!”
“Ben sizi kabirleri ziyaret etmekten nehyetmiştim, artık ziyaret ediniz. Zira bu, dünyaya gönül bağlatmaz ve âhireti hatırlatır.”
Advertisement

Leave A Reply