Spiral Nedir? Nasıl Korur? Spiral Kaymasının Nedenleri, Kullanımı

0

Spiral Nedir? Hamile kalmayı nasıl önler? Spiral nasıl takılır, çıkarılır, spiral kayması neden olur? Spiral hakkında bilgi.

Spiral Nedir?

Spiral; doğum kontrolü amacıyla rahim içine yerleştirilen 2-3 cm boyutlarında T şeklinde olan bir alettir. Eski spirallerin şekilleri daha farklı olsa da son zamanlarda T şeklindeki bakırlı ve hormonlu spiraller kullanılmaktadır.

Spiral Nasıl Korur?

Spiral takılı olan rahimde iltihabi bir durum oluşturarak Embriyonun rahim içerisine yapışmasını önler. Böylece yumurta döllenmiş olsa bile rahim içinde tutunamaz. Kısaca;

Spiral bulunduğu yeri gebeliğin yerleşmesine uygunsuz hale getirir,
rahim ağzı geçirgenliğini azaltır ve rahime gelen spermleri öldürür. Bu öldürme işlemini spiralin içinde bulunan bakır teller (bakır elementi)
gerçekleştirir.

Spiralin Koruma Oranı Nedir?

Hiçbir doğum kontrol yönteminin %100 koruyuculuğu mümkün değildir. Bu durum spiral için de geçerlidir. Tutulan istatistikler spiral kullanan 100 kadından 1 ile 3 ünün 1 yıl içinde gebe kaldığını ortaya koymuştur. Bununla beraber spiral en etkili korunma yöntemlerinden biridir.

Spiral Dış Gebelikten Korur Mu?

Bakırlı spirallerin dış gebelikten koruma özelliği bulunmamaktadır. Ancak hormonlu spiraller dış gebelikten koruma özelliğine sahiptir.

Spiral Ne Zaman Çıkarılır?

Spiral kullananlar doktorunun isteğine göre yılda bir yada iki kez kontrole gitmesi gerekmektedir. Bu muayenelerde spiralin ipi, rahim içindeki konumu, yerinden oynayıp oynamadığı kontrol edilir. Spiralin çıkarılması ağrısız ve anestezi gerektirmeyen çok kolay bir işlemdir. Kalma süresi ideal olarak bakırlı spiraller için 5 yıldır. Hormonlu spirallerdeki süre ise 2 yıldır.

Spiralin Kayma yada Düşme Riski:

Spiralin doğru takılıp rahim içerisine düzgün yerleştirildiği taktirde kayma riski çok azdır. Aynı zamanda spiralin takıldığı zaman da çok önemlidir. Hamilelik sonrasında, düşük sonrasında, kürtaj sonrasında veya doğum sonrasında takılan spirallerin kayma riski, kanamayla birlikte dışarıya çıkma riski daha yüksek olur. Bu sebepten bu gibi durumlardan sonra en az 6 hafta beklendikten sonra spiral takılmalıdır. İyi takılmış ve doğru zamanda takılmış spiralin düşme yada kayma riski düşüktür.

Kimler spiral kullanamaz?

Normal spiraller adet kanaması miktarını bir miktar arttırabilir. Daha önce yumurtalık ve genital enfeksiyon geçirmiş kişilerde enfeksiyonun tekrar alevlenmesine sebep olabileceği için kullanılmaz.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply