Guanfacine İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Guanfacine İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Guanfacine İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Guanfacine İlaç neyi tedavi eder?

Guanfasin

Guanfacine

Kullanımlar

Bu ilaç, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek için tek başına veya diğer ilaçlarla birlikte kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Guanfacine beyinde etki eder. Beyinden kan damarlarına ve kalbe giden belirli sinir sinyallerini azaltır. Bu, kan damarlarının gevşemesine neden olur, böylece kan daha kolay akabilir ve ayrıca kalp atış hızını yavaşlatır. Bu etkiler kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Guanfacine HCL nasıl kullanılır?

Bu ilacı yemekle birlikte veya yemeksiz ağızdan, genellikle yatmadan önce günde bir kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde alın.

Dozaj, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara bağlıdır. Kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza anlattığınızdan emin olun.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Bu ilaçtan tam olarak yararlanmanız birkaç hafta sürebilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam edin. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan kendini hasta hissetmez.

Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayınız. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı koşullar daha da kötüleşebilir. Ayrıca baş ağrısı, sinirlilik, ajitasyon, titreme, hızlı kalp atışı ve yüksek tansiyon gibi semptomlar yaşayabilirsiniz. Bu ilaçla tedaviyi bırakırken bu semptomları önlemek için doktorunuz dozunuzu kademeli olarak azaltabilir. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Doktorunuza durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin (örneğin, rutin kan basıncı ölçümleriniz yüksek kalır veya artar).

Yan etkiler

Ağız kuruluğu, uyuşukluk, baş dönmesi, kabızlık, yorgunluk ve halsizlik meydana gelebilir. Azalan cinsel yetenek nadiren bildirilmiştir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Ağız kuruluğunu gidermek için, (şekersiz) sert şeker veya buz parçaları emin, sakız çiğneyin (şekersiz), su için veya tükürük ikamesi kullanın.

Baş dönmesi riskinizi azaltmak için, oturma veya yatma pozisyonundan kalkarken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Şiddetli baş dönmesi, hızlı / yavaş kalp atışı, bayılma, zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, halüsinasyonlar, kafa karışıklığı, intihar düşünceleri gibi) dahil ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım isteyin: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada güçlük.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Guanfacine almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce, doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kişisel / ailevi zihinsel / duygudurum bozuklukları öyküsü (bipolar bozukluk, depresyon, intihar düşünceleri gibi) söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın. Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı aldığınızı söyleyin.

Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle halüsinasyonlara ve zihinsel / ruh hali değişikliklerine karşı daha duyarlı olabilir.

Daha yaşlı yetişkinler, bu ilacın yan etkilerine, özellikle baş dönmesine (daha çok ayağa kalkarken), uyuşukluğa, yavaş kalp atışına veya depresyona karşı daha duyarlı olabilir. Baş dönmesi ve uyuşukluk düşme riskini artırabilir.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşetici maddeler (örn. karizoprodol, siklobenzaprin olarak) ve opioid ağrı kesiciler (kodein, hidrokodon gibi), uyuşukluğa neden olan veya kan basıncınızı veya kalp atış hızı artırabilecek maddeler içerebileceğinden, tüm ilaçlarınızdaki etiketleri kontrol edin (öksürük ve soğuk ürünler, diyet yardımcıları, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar-ağrı / ateşi azaltmak için ibuprofen gibi NSAID’ler). Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.


Leave A Reply