Sputnik 1 Nedir? Kısa Bilgi

0

Sputnik 1 nedir, ne zaman gönderilmiştir? Sputnik 1 uydusunun amacı, özellikleri hakkında kısaca bilgi.

Sputnik 1 Nedir? Kısa Bilgi

1950’lerin başında hem ABD hem de SSCB uzaya ilk uyduyu fırlatmak için birbirleriyle yarış içine girdiler. ABD’nin başarısız denemelerinin ardından hiç beklenmedik bir zamanda SSCB, bir basketbol topu büyüklüğünde ve 85 kg ağırlığındaki Sputnik I uydusunun yörüngeye oturtulduğunu açıkladı. Bu gelişme ABD için tam bir şoktu. Bu olay hem teknoloji yarışında geride kalmak hem de bu denemeyi başaran Sovyetlerin nükleer bir silahı, ABD üzerine gönderebilmesi demekti. ABD bir dizi fırlatma daha denedi ise de hiçbirinde başarıya ulaşamadı.

Sovyetler Birliği Sputnik yapay uydusunun ardından 3 Kasım 1957’de bu kez uzaya giden ilk canlı olan Layka adlı köpeği taşıyan Sputnik II uydusunu başarıyla fırlattı. Bu, Uzay Çağını açma yarışını Sovyetlerin kazanması demekti.

ABD ilk uydusu olan Explorer 1 ‘i dört ay sonra gönderebilirdi. Uzaya ilk insanı ise yine SSCB gönderdi. Vostok 1 adlı uzay aracıyla Yuri Gagarin dünya yörüngesine başarıyla ulaşan ilk insan oldu. Sovyet astronot Aleksei Leonov Mart 1965’te ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi.


Leave A Reply