Stres İçin Hangi Vitamin Kullanılmalıdır? Strese İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

0
Advertisement

Herkesin hayatında var olan bir gerçeğin adı olan stres ile başa çıkmaya çalışırken hangi vitaminleri kullanabiliriz? Stres İçin Hangi Vitaminler

stres

Kaynak: pixabay.com

Stres için hangi vitamin kullanılmalıdır?

Özellikle son yıllarda metropolde yaşayan kişilerin en büyük şikayeti olan, ülkemizde neredeyse kimsenin onsuz bir hayat süremediği “stres”, yaşandığı sıklığa ve düzeyine göre ciddi anlamda yaşam kalitemizi etkileyebilen bir duygu durumudur. Üstelik stres sorunu bizi duygusal olarak etkilemesinin yanında bir de fiziksel olarak da etkileyebilmektedir.

Stres sorununun en sık verdiği fiziksel sıkıntılar baş ağrısı ve boyun ağrısıdır. Boyun bölgenizde ve omuzlarınızdan sırtınıza kayan bölgelerde geçici gerginliklerin oluşması, yaşadığınız stresten kaynaklıdır. Stres durumu, gerginlikler daha ağır sonuçlara da yol açarak yaşadığınız stresin boyutuyla da alakalı bir şekilde uzun süre stresli olmanız halinde sizi hasta edebilecek seviyeye getirebilmektedir. Çünkü uzun süreli streslerde insan metabolizmasında bağışıklık sistemi giderek zayıflamaya başlar ve vücut artık zararlı mikroorganizmalara ve virüslere açık hale gelebilmektedir.

Vücut stresli geçirdiği dönemlerde bu dışarıdan gelen tehlikelere karşı verdiği mücadelede hep yenik düşmekte ve sonuç olarak iyice hasta olmaktadır. Stres, kim tarafından yaşanırsa yaşansın insanı her açıdan etkileyebilecek bir durumdur. Örnek vermek gerekirse iş hayatınızda yaşadığınız bir olayın sizi strese sokması ya da okul hayatınızda yaşadığınız bir olayın sizi strese sokması; ister istemez ev ortamınızda, arkadaş ortamınızda ve girdiğiniz diğer sosyal ortamlarda da sinirli ve gergin bir yapıda davranmanıza neden olabilmektedir. Bu durumla başa çıkmak için, en başta sağlık açısından bir takım önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bu önlemler stres atıcı aktivitelerde bulunmak, zihni dinlendirici eylemlerde bulunmak ve stresin önüne geçebilecek ürünler kullanmak olabilmektedir. Aralarından hem zihin sağlığı hem de vücut sağlığı için tercih edilebilecek en iyi yöntem stresle savaşabilecek vitaminler kullanmaktır. Stresli dönemlerinizde vücudunuzun hem ihtiyaç duyup hem de ihtiyacı olanı alamadığı vitaminleri bünyeye aldığımız taktirde her şey daha kolay eski normal seviyesine dönecektir.

Strese iyi gelen vitaminler nelerdir?

vitamin b

Kaynak: pixabay.com

B1 vitamini: Vücutta gerginlik, streslilik, sinirlilik, depresyon durumu ve konsantrasyon problemleri gibi durumlarda düzenli olarak tüketilmesi gereken vitamin takviyelerinden en önemlileri B vitaminleridir. Eğer ki vücutta B vitaminleri eksik tutulursa, hem sinir sistemi bozuklukları hem de sindirim sistemi bozuklukları meydana gelebilmektedir. B vitaminini doğal yollardan elde edebileceğimiz en önemli kaynaklar; bulgur, nohut, fasulye, mercimek ve tam tahıl ürünleridir.

Advertisement

B6 vitamini : Bu vitamin, bünyenin merkezi sinir sisteminin gerçekleştirmesi gereken görevleri gerçekleştirme sürecinde etkin rol oynar. Stresten kaynaklı bağışıklık sisteminin güçleşmesi durumuna hemen müdahale ederek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. B6 vitamininin alınabileceği en önemli kaynaklar; et ürünleri, tam tahıl ürünleri, balık ürünleri, kuru meyveler, bamya, lahana, pancar ve ıspanaktır.

vitamin kapsul

Kaynak: pixabay.com

Omega-3 yağ : Vücutta üretilme durumu olmayan beyin hücrelerinin oluşması ve aralarında bir iletişim sağlanması için en gerekli vitaminlerden biri Omega-3 yağ asididir. Vücudumuzda stres yaşanmaması ve kendimizi iyi hissetmemiz için ihtiyacımız olan serotonin hormonunun üretilmesinde aktif rol oynayan Omega-3, vücutta eksik tutulursa stresin de ötesinde depresyon belirtilerine neden olabilmektedir. Doğal olarak Omega-3 vitamini alabileceğimiz ürünler çoğu yağlı balık (tuna balığı, uskumru, somon vb.), ceviz ve keten tohumudur.

magnezyum

Kaynak: commons.wikimedia.org

Magnezyum : Sinir sistemi üzerinde son derece etkili olan magnezyum, eksikliği yaşandığında kendisi yüzünden streslilik ve huzursuzluk yaşatabilen bir vitamindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu seviyelerden az proteinle beslenildiğinde ya da alkol bağımlılığı olan kişilerde sıklıkla görülen magnezyum eksikliği, bu tip kişilerde sürekli bir streslilik durumunun hakim olmasına sebep olur. Magnezyum eksikliği yaşamamak ve streslilik halinden kurtulmak için tüketilebilecek yiyecekler ıspanak, tam tahıllı ürünler, badem, kuru baklagiller ve fıstıktır.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply