Sun Tzu Kimdir? Savaş Sanatı’nın Yazarının Hayatı ve Savaş Taktikleri

0
Advertisement

Savaş Sanatı’nın yazarı ünlü savaş uzmanı Sun Tzu’nun hayatı, savaş ve kazanmak ile ilgili düşünceleri hakkında bilgi.

Sun Tzu

Sun Tzu

Sun Wu olarak da adlandırılan Sun Tzu (MÖ 544 – MÖ 496), eski bir Çinli general, askeri uzman ve filozoftu. Askeri strateji ve teorinin en önemli çalışması olan Savaş Sanatı’nın yazarı olarak bilinir. Adı ‘Usta Güneş’ anlamına geliyor. Soyadı Sun, Tzu ‘usta’ anlamına gelen bir onur (saygı unvanı) unvanıdır.

Sun Tzu hakkında bildiklerimizin çoğu, Büyük Tarihçinin Kayıtları olarak da adlandırılan Ssu-ma Ch’ien’in Shih chi’sinden geliyor. Büyük Tarihçiye göre Sun Tzu, ‘Çin’in İlkbahar ve Sonbahar Dönemi’ olarak adlandırılan dönemde yaşamıştır. Bu dönem MÖ 770’den MÖ 476’ya kadar uzanır.

Sun Tzu

Kaynak: wikipedia.org

Hayatı

Sun Tzu, Qi Eyaletinde (modern Shandong eyaleti) doğdu. Ancak Wu ve Yueh’in İlkbahar ve Sonbahar Yıllıkları, Wu’da doğduğunu iddia ediyor. Sun Tzu, geç Chou hanedanlığının çalkantılı döneminde yaşadı. Askeri bir ailede büyüdü ve askeri bilimler okudu. Çocukluğu veya erken yaşamı hakkında pek bir şey bilinmiyor. Hayatının bir noktasında büyük bir general ve askeri stratejist olarak tanındığı biliniyor. Wu Kralı Helü için general oldu.

Sun Tzu, gerekli olmadığında aslında düşmanıyla savaşmayarak savaşları kazandı. Savaştığı zaman, savaşı rakiplerinin çoğundan daha iyi anladı. Sun Tzu, kendi adamlarının en az kaybıyla kazanmayı öğrendi.

Advertisement

“Biçimsizlik noktasında bile son derece incelikli olun. Sessizlik noktasında bile son derece gizemli olun. Böylece rakibin kaderinin yöneticisi olabilirsiniz. “

Birçok tarihçi, MÖ 506’daki Boju Savaşı’nı kazanan kişi olduğuna inanıyor. Shiji’nin (Tarihsel Kayıt) yazarı büyük tarihçi Sima Qian (MÖ 145 / 135-86), Sun Tzu’yu istisnai bir stratejik savaş alanı komutanı olarak adlandırdı. Ayrıca Sun Tzu’nun hem esnek olduğunu hem de düşmanları için sınırsız sürprizleri olduğunu söyledi. Sima Qian, yaklaşık 40 yıllık bir general olarak Sun Tzu’nun hiçbir zaman bir muharebe, bir sefer ya da bir savaş kaybetmediğini yazdı.

Sun Tzu Savaş Sanatı

Bambu üzerine yazılmış Savaş Sanatı’nın bir kopyası
Kaynak: wikipedia.org

Savaş sanatı

Savaş Sanatı, Çin savaşıyla ilgili en eski kitaplardan biriydi. Şimdiye kadar yazılmış en iyi bilinen ve en etkili kitaplardan biri olmaya devam ediyor. Kitap antik dünyada yaygın olarak kopyalanmıştır. 1972’de erken bir kopya bulundu. Birbirine dikilmiş bambu çubukların üzerine yazılmıştı. 18. yüzyılın sonlarında batı dünyasında tanındı. 20. yüzyıla kadar İngilizceye çevrilmedi.

O zamanlar savaş kuralları şövalyeliğe dayanıyordu. Savaş zengin soyluların sporuydu. Sun Tzu, savaşı bir spor olarak görmeyi reddetti. Taocu ilkeleri kullandı ve onları savaşa uyguladı. Bunu yaparken savaşın kurallarını değiştirdi. Uzun seferlerden zevk alan generallerin aksine, savaşın ciddi olduğunu anladı. Sun Tzu, bir savaş başladığında amacın düşmanı yenmek olduğuna inanıyordu. Sun Tzu, zamanının hakim bilgeliğini takip etmediği için alışılmadıktı. Diğer generaller Sun Tzu’nun taktiklerine hazırlıksızdı.

” Tüm savaşlar aldatmaca üzerine kuruludur. Bu nedenle, saldırabildiğimizde, aciz görünmeliyiz; güçlerimizi kullanırken, hareketsiz görünmeliyiz; yakın olduğumuzda, düşmanı uzakta olduğumuza inandırmalıyız; uzaktayken, onu yakın olduğumuza inandırmalıyız. Düşmanı ikna etmek için yemleri uzatın. Düzensizmiş gibi davran ve onu ez. “

Mirası

Sun Tzu, en azından son iki bin yıldır askeri düşünce üzerinde muazzam bir etkiye sahip. Savaş Sanatı, Mao Zedong tarafından Çin İç Savaşı’nda Çan Kay-Şek’i yenmesine yardım ettiği için kredilendirildi. Ho Chi Minh, Sun Tzu’nun hayranıydı. Amerikan destekli Güney Vietnam’a karşı mücadelelerinde Komünist Vietnamlıları yönetti. Amerikalı generaller Norman Schwarzkopf, Jr. ve Colin Powell, Körfez Savaşı’ndaki Savaş Sanatı’nda ilkeleri takip ettiler.

Advertisement

“Düşmanı tanıyorsanız ve kendinizi tanıyorsanız, savaşın sonucundan korkmanıza gerek yok. Kendinizi tanıyor ama düşmanı bilmiyorsanız, kazandığınız her zafer için bir de yenilgiye uğrayacaksınız. Ne düşmanı ne de kendinizi tanımıyorsanız, her savaşta yenilirsiniz (kaybedersiniz). Daha fazla Sun Tzu Sözleri


Leave A Reply