T3 & T4 Hormonları Nedir? T3 & T4 Hormonlarının Görevleri ve Salgılanması

0
Advertisement

T3 & T4 Hormonları nedir ve ne işe yararlar? T3 & T4 Hormonları nerede salgılanır, görevleri nelerdir, seviyeleri neyi etkiler?

T3 ve T4, vücudun metabolizmasını düzenlemek için tiroid bezi tarafından üretilen çok önemli iki hormona kısaltılmış referanslardır. Tiroid bozukluğunuz varsa, doktorunuzun notlarında veya kanınızı alırken sunduğunuz laboratuar kağıdında T3 ve T4’ün çizildiğini görmüş olabilirsiniz. Bu hormonların ne olduğuna ve neden önemli olduğuna daha yakından bakmak isteyebilirsiniz.

t3 t4 hormonları

Tiroid Hormonu

Tiroid, boynunuzun ön tarafında bulunan küçük bir bezdir. Düzenli beslenmenizin bir parçası olan iyotu alarak bez, tiroid hormonu olarak bilinen şeyi üretir. Bu genellikle tekil zamanda kullanılırken, tiroid hormonu aslında iki ayrı hormondan oluşur: T3 ve T4.

T4

Tiroksin, dört iyot atomu içerdiği için T4 olarak adlandırılır. Kan dolaşımında iki şekilde bulunur – kendini, vücudun tiroid hormonu gerektirmeyen bölümlerine girmesini engelleyen proteinlere bağlayan; ve metabolik fonksiyonlara yardımcı olmak için doğrudan hedeflenen dokulara giren “serbest T4” (FT4).

Advertisement

T3

T3, triiyodotironinin kısaltılmış bir adıdır. T3 aslında karaciğerde ve beyin gibi diğer dokularda daha faydalı bir forma dönüştürülen T4’tür. Bu işlem sırasında iyot atomlarından birini kaybeder, bu yüzden T3 olarak adlandırılır.

TSH ve T4

Vücutta bulunan T4 miktarı, beyindeki hipofiz bezi tarafından salınan tiroid uyarıcı bir hormona (TSH) bağlıdır. Hipofiz bezi kan dolaşımında yeterli T4 olmadığını görürse, TSH’yi tiroit bezine gönderir ve onu daha sıkı çalışmaya teşvik eder.

T3 ve T4 Seviyeleri

Normal aralıkta T3 ve T4 seviyeleri olan sağlıklı bir metabolizmaya sahip biridir. Bununla birlikte, normal T4 seviyelerinin altında ve yüksek TSH seviyeleri, bir hastanın düşük işleyen bir tiroidden muzdarip olduğunu gösterebilir. Benzer şekilde, düşük TSH seviyeleri ve yüksek T3 seviyeleri, bir hastada aşırı aktif bir tiroid olabileceğini gösterebilir.

Tiroid bezi Hakkında

tiroit

Advertisement

Tiroid bezi soluk boruyu üç taraftan kaplar. Tiroid bezinin iki hormonu olan T4 (tiroksin) ve T3 (triiodotironin), vücudun adrenalin (epinefrin olarak da adlandırılır) ve dopamin hormonlarını üretmesine ve düzenlemesine yardımcı olur. Hormonlar, belirli hücre ve organları kontrol etmeye yardımcı olan kimyasal maddelerdir. Adrenalin ve dopamin, korku, heyecan ve zevk dahil olmak üzere birçok fiziksel ve duygusal tepkide aktiftir. Bu bezdeki diğer hormonlar da kalori ve oksijenin enerjiye dönüştürüldüğü süreç olan metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olur.

İşleyen bir tiroid olmadan vücut proteinleri parçalayamaz ve karbonhidrat ve vitaminleri işleyemezdi. Bu nedenle bu bezle ilgili sorunlar kontrol edilemeyen kilo alımına neden olabilir. Birçok insan için bu düzensizlikler ilaçlarla ve diyetlerinde yapılan değişikliklerle kontrol edilebilir.

Ancak, başka bir kontrol faktörü vardır. Bez, kendi başına hormon üretemez. Tiroid uyarıcı hormon (TSH) oluşturan hipofiz bezinin yardımına ihtiyacı vardır. Sonuç olarak, çalışmayan bir hipofiz bezi sonunda tiroid bezi ile ilgili sorunlara yol açacaktır. TSH, tiroksin veya triiyodotironin üretimini tetikleyecektir. TSH doğru seviyelerde mevcut değilse, her iki hormondan da çok fazla veya çok azı yapılacaktır.

Advertisement

Leave A Reply