Tacettinoğulları Beyliği Hakkında Kısa Bilgi

0

Tacettinoğulları Beyliği kim tarafından, nerede, ne zaman kurulmuştur. Tacettinoğullarının önemli tarihi olayları hakkında kısa bilgi.

Tacettinoğulları; Anadolu Türk beyliğidir (1348-1428). Kurucusu Emir Tacettin Bey’dir. Karadeniz kıyılarında, bugünkü Ordu ile Bafra arasında, güney sınırı Niksar’a kadar uzanan alanda egemenlik kurdu. Tacettin Bey 1381’de Trabzon Rum İmparatoru II. Aleksios’un kızı Eudoksia ile evlenerek durumunu sağlama aldı. 1387’de Ordu ve çevresinde egemen olan Türkmen Emiri Hacı Emirzade Süleyman Bey üzerine yaptığı bir seferde yenilgiye uğradı ve öldürüldü. Yerine oğlu Mahmut Bey geçti. Kadı Burhanettin’ in saldırıları sırasında kardeşi Alparslan, Niksar’ın bir bölümünü alıp, Kadı Burhanettin’e Alparslan’ın oğulları Hüsamettin Hasan ile Mehmet Yavuz, Samsun ve Çarşamba yöresini yönetmeyi sürdürdüler. Mahmut Bey ise, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezit‘in Amasya, Tokat ve Sivas’ı ele geçirmesi üzerine 1398’de Osmanlı hizmetine girdi.

Advertisement

Ankara Savaşı‘nda Yıldırım Bayezit‘in yenilgiye uğramasının ardından Çarşamba yöresine egemen olan öteki Tacettinoğlu Hüsamettin Hasan Bey, Timur’un korumasına girdi. Hasan Bey ve kardeşi Mehmet Yavuz Bey, Osmanlı Padişahı Çelebi Sultan Mehmet ile iyi ilişkiler kurdular. II. Murat kendisine Rumeli’de sancak beyliği verilince Tacettinoğulları Beyliği de tarihe karıştı.

]]>


Leave A Reply