Tafinlar İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Tafinlar ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Tafinlar yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Tafinlar neyi tedavi eder?

tafinlar

Tafinlar

Kullanımları

Dabrafenib, bir tür cilt kanserini (melanom) tedavi etmek için tek başına veya başka bir ilaçla (trametinib) birlikte kullanılabilir. Ayrıca tiroid kanseri ve bir tür akciğer kanseri (küçük hücreli dışı akciğer kanseri-KHDAK) tedavisinde trametinib ile birlikte kullanılır. Dabrafenib, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak çalışır.

Tafinlar nasıl kullanılır?

Dabrafenib almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle yaklaşık iki saat yaklaşık 12 saat arayla, doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı aç karnına, yemeklerden en az 1 saat önce veya 2 saat sonra alın. Kapsülleri bütün olarak yutun. Kapsülleri açmayın, ezmeyin, çiğneyin veya kırmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve ciddi yan etki riskiniz artacaktır. Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya kapsüllerdeki tozu solumamalıdır.

Yan etkiler

Saç dökülmesi, cildin dış katmanlarında kalınlaşma, baş ağrısı, ayaklarda / ellerde şişme / soyulma ve eklem / kas / sırt ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Dabrafenib nadiren diğer kanserlere neden olabilir (yeni cilt kanseri dahil). Aşağıdakiler gibi semptomlarınız varsa hemen doktorunuza söyleyin: yeni siğil, cilt ağrısı, cilt renginde değişiklik, kanayan veya iyileşmeyen cilt yumruları, yeni topaklar / büyüme, gece terlemeleri, açıklanamayan / ani kilo kaybı.

Bu ilaç nadiren kan şekerinizi yükseltebilir, bu da diyabete neden olabilir veya kötüleşebilir. Artan susuzluk / idrara çıkma gibi yüksek kan şekeri belirtileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin. Zaten diyabetiniz varsa, kan şekerinizi yönlendirildiği gibi düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Erkeklerde, bu ilaç erkek üreme yeteneğini azaltabilecek bir etki olan sperm üretimini azaltabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyin: kolay morarma / kanama, kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, şişme ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı), enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, sürekli boğaz ağrısı, öksürük), baş dönmesi / bayılma, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi).

Göz ağrısı / şişme / kızarıklık, görme değişiklikleri (bulanık görme, ışığa duyarlılık gibi), hızlı / düzensiz kalp atışı, beyinde kanama belirtileri örneğin şiddetli baş ağrısı, vücudun bir tarafında güçsüzlük, görme sorunları, konuşma bozukluğu, nöbetler veya karışıklık), mide / bağırsak kanaması belirtileri (siyah / kanlı dışkı, kan içeren kusma veya kahve telvesi gibi görünen baş dönmesi veya baş dönmesi gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Dabrafenib genellikle ciddi olmayan döküntülere neden olabilir.

Bununla birlikte, ciddi bir reaksiyonun belirtisi olabilecek bir döküntüden ayrı olarak söyleyemeyebilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir döküntü gelişirse derhal tıbbi yardım alın.

Trametinib ile kombinasyon halinde Dabrafenib nadiren başka ciddi yan etkilere neden olabilir. Ani ağrı / şişme / kızarıklık (genellikle bacakta), göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Dabrafenib almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli bir enzim eksikliği (G6PD eksikliği), karaciğer hastalığı, diyabet.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Dabrafenib kullanırken hamile kalmamalısınız. Dabrafenib doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilaca başlamadan önce doktorunuz hamilelik testi sipariş etmelidir. Bu ilacı kullanırken ve tedaviyi bıraktıktan sonra (veya bu ilacı trametinib ile kullanıyorsanız tedaviyi bıraktıktan sonra 4 ay boyunca) güvenilir hormonal olmayan doğum kontrolü formları (prezervatifler gibi) hakkında bilgi alın. Çocuk doğurma çağındaki kadın partnerleri olan erkek hastalar, tedavi sırasında ve tedaviyi bıraktıktan sonra en az 2 hafta boyunca (veya bu ilacı trametinib ile kullanıyorsanız tedaviyi bıraktıktan sonra en az 4 ay) prezervatif kullanmalıdır. Siz veya eşiniz hamile kalırsa, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya kapsüllerdeki tozu solumamalıdır.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken ve tedaviden sonra 2 hafta boyunca (veya bu ilacı trametinib ile kullanıyorsanız tedaviyi bıraktıktan sonra 4 ay) emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaç hap, yama veya halka gibi hormonal doğum kontrolünün etkinliğini azaltabilir. Bu hamileliğe neden olabilir. Bu ilacı kullanırken ek güvenilir doğum kontrol yöntemleri kullanmanız gerekiyorsa doktorunuzla veya eczacınızla görüşün. Ayrıca, yeni bir lekelenme veya atılım kanamanız varsa doktorunuza söyleyin, çünkü bunlar doğum kontrolünüzün iyi çalışmadığını gösteren işaretler olabilir.

Diğer ilaçlar dabrafenib’in vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu dabrafenib’in çalışmasını etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungalleri (itrakonazol, ketokonazol gibi), gemfibrozil, makrolid antibiyotikleri (klaritromisin, eritromisin gibi), nefazodon, St.John’s wort, nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar (fenobarbital, fenitoin gibi) bulunur.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını hızlandırabilir, bu da nasıl çalıştıklarını etkileyebilir. Örnekler arasında midazolam, warfarin ve diğerleri bulunur.


Leave A Reply