Tartışmalı İlişkilerden Manhattan Projesine Katherine ‘Kitty’ Oppenheimer’ın Hayatı

0

Politik aktivizme olan ilgisi ve fizikçi J. Robert Oppenheimer gibi etkili figürlerle olan ilişkileriyle tanınan Alman-Amerikalı biyolog ve botanikçi Katherine “Kitty” Oppenheimer’ın ilgi çekici hayatını keşfedin.

Katherine 'Kitty' Oppenheimer

Katherine “Kitty” Oppenheimer (evlilik öncesi soyadı Puening; 8 Ağustos 1910 – 27 Ekim 1972), Alman asıllı Amerikalı bir biyolog ve botanisttir. Politik aktivizm geçmişi olan Oppenheimer, önceden Amerika Komünist Partisi ile ilişkilendirilmiştir. En çok kişisel ilişkileriyle ünlüdür: önceleri aktivist Joe Dallet’in evlilik dışı eşi olarak ve daha sonra II. Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi’ni yöneten, Los Alamos Laboratuvarı’nın direktörlüğünü yapmış olan önemli bir fizikçi olan J. Robert Oppenheimer’ın eşi olarak tanınır.

Erken dönem yaşamı

Katherine “Kitty” Vissering Puening, 8 Ağustos 1910’da Almanya’nın Westfalia, Prusya, Recklinghausen şehrinde Franz Puening ve Käthe Vissering’in çocuğu olarak doğdu. Babasının bir prens olduğunu ve annesinin de Kraliçe Victoria ile akraba olduğunu iddia etse de, annesi aslında II. Dünya Savaşı sırasında Alman Ordusu’nda mareşal olan Wilhelm Keitel’in kuzeniydi.

1913 yılında Puening ailesiyle birlikte Amerika’ya göç etti ve Pennsylvania’daki Aspinwall şehrine yerleşti. 1928 yılında Aspinwall High School’dan mezun olduktan sonra Pittsburgh Üniversitesi’ne devam etti. Daha sonra 1930 yılında Avrupa’ya seyahat etti, muhtemelen derslere katılmadan ve Aralık 1932’de Frank Ramseyer ile evlendi. Harvard Üniversitesi’ne yakın bir apartmana taşındılar, ancak evlilikleri Aralık 1933’te iptal edildi.

Evliliğinin sona ermesinin ardından, Puening Wisconsin Üniversitesi’ne kaydoldu ancak hiçbir ders tamamlamadı. Eski kocasının iddia edilen eşcinselliğini ve uyuşturucu bağımlılığını keşfettiğini iddia etti. Bu deneyimler, hayatında çalkantılı bir dönemini başlatmıştır.

Komünizm

Katherine Puening, Joseph Dallet, Jr. ile bir Yılbaşı partisinde tanıştıktan sonra onunla ilişki yaşamaya başladı. Dallet, Amerika Komünist Partisi’nin radikalleşmiş bir üyesiydi ve Ohio’da sendika organizatörlüğü yapıyordu. Birlikte yaşamaya başladılar ve mütevazı gelirleriyle bir pansiyonda geçimlerini sürdürdüler. Puening, Daily Worker gazetesinin kopyalarını dağıttıktan sonra kendisi de Komünist Parti’ye katıldı.

Ancak, sonunda Haziran 1936’da ayrıldılar ve Puening, Claygate’deki ebeveynleriyle birlikte yaşamaya geri döndü ve Almanca-İngilizce çevirmen olarak çalışmaya başladı. Annesi, Dallet ile ilişkisinden hoşlanmadığı için onun mektuplarını ondan saklıyordu. Dallet, İspanya İç Savaşı’nda savaşan Uluslararası Tugaylara katılmaya karar verdi ve RMS Queen Mary ile İspanya’ya gitti.

Puening, bir operasyon ve iyileşmenin ardından Dallet ile İspanya’ya katılmayı başardı. Ne yazık ki, 17 Ekim 1937’de Dallet’nin savaşta öldüğü haberini aldı. Onun mektupları daha sonra “Joe Dallet’den, Amerikalı Gönüllüsü, Karısına İspanya’dan Mektuplar” adıyla yayımlandı.

Sonrasında Puening, Amerika’ya geri döndü ve University of Pennsylvania’da okumaya başlamadan önce arkadaşlarıyla kaldı. Orada tıp doktoru Richard Stewart Harrison ile tanıştı ve 23 Kasım 1938’de onunla evlendi. Daha sonra Komünist Parti’yle ilişkisini minimum seviyeye indirdi ve ilerleyen dönemlerde tamamen sıfırladı.

Oppenheimer ile Evlilik

Katherine “Kitty” Harrison, Richard Stewart Harrison ile evlendikten sonra, Richard Stewart Harrison Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’ndeki (Caltech) ihtisası için Kaliforniya’ya gitmiş, Kitty ise Pennsylvania Üniversitesi’nde botanik alanında lisans eğitimini tamamlamak üzere Philadelphia’da kalmıştır. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles’ta (UCLA) fizikçi Charles Lauritsen ile birlikte çalışacağı bir lisansüstü araştırma bursu teklif edildi.

Ağustos 1939’da Lauritsen ve eşi Sigrid’in verdiği bir bahçe partisinde Kitty, yılın bir bölümünde Caltech’te ders veren fizikçi J. Robert Oppenheimer ile tanıştı. Bir ilişkiye başladılar ve daha önce evli olanlar da dahil olmak üzere birçok kadınla çıkmış olan Oppenheimer, Kitty ile şehirde vakit geçirdi. Hatta Noel’de Oppenheimer ile birlikte olmak için kocası olmadan Berkeley’i ziyaret etti.

1940 yazında Oppenheimer Kitty’yi New Mexico’daki çiftliği Perro Caliente’ye davet etti. Kocası araştırma taahhütleri nedeniyle daveti reddetti ama Kitty kabul etti. Sangre de Cristo Dağları’nda ata binerek ve kamp yaparak vakit geçirdiler. Kitty binicilik becerileri ve cazibesiyle olumlu bir izlenim bıraktı.

Kitty daha sonra bir arkadaşına Oppenheimer’la evlenmek için “eski usul” hamile kaldığını açıkladı. Eylül 1940’ta Oppenheimer, Kitty’nin kocasını hamilelik ve nişanlılık konusunda bilgilendirdi. İkisi de Robert’la evlenmek için boşanması gerektiği konusunda hemfikirdi. Kitty ikamet şartını yerine getirmek için Reno, Nevada’ya giderek boşandı ve 1 Kasım 1940’ta Virginia City, Nevada’da sivil bir törenle Oppenheimer ile evlendi.

Bu, Kitty’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında Manhattan Projesi’ni yönetecek olan ünlü fizikçi Robert Oppenheimer ile evliliğinin başlangıcı oldu.

Manhattan Projesi

J. Robert Oppenheimer ile evlendikten sonra Katherine “Kitty” Oppenheimer, 12 Mayıs 1941’de Pasadena, Kaliforniya’da oğulları Peter’ı dünyaya getirdi. Robert’ın One Eagle Hill’de bir ev satın aldığı Berkeley’e taşındılar. Robert Caltech’teki çalışmalarına devam ederken Kitty Kaliforniya Üniversitesi’nde laboratuvar asistanı olarak çalıştı.

Yaz aylarında çiftlikleri Perro Caliente’ye gittiler, ancak tatil Robert’ın bir at tarafından ezilmesi ve Kitty’nin bir araba kazasında yaralanması nedeniyle gölgelendi. Amerika Birleşik Devletleri’nin İkinci Dünya Savaşı’na girmesiyle Robert Manhattan Projesi için personel toplamaya başladı ve Robert’ın projenin yöneticisi olduğu Los Alamos, New Mexico’ya taşındılar.

Kitty biyolog eğitimini kullanarak Los Alamos’taki Sağlık Grubu’nda çalıştı ve radyasyon tehlikesini değerlendirmek için kan testleri yaptı. 1944 yılında tekrar hamile kaldı ve ikinci çocukları, Katherine (lakabı Toni) adında bir kız çocuğu, 7 Aralık 1944’te Los Alamos’ta dünyaya geldi. Savaş koşulları nedeniyle Toni’nin doğum belgesinde doğum yeri olarak P.O. Box 1663 yazıyordu.

Kendini yalnız ve depresif hisseden Kitty, Nisan 1945’te Toni’yi Los Alamos’ta başka bir ailenin yanında bırakarak geçici olarak Los Alamos’tan ayrıldı. Peter’la birlikte ailesinin yanında kalmak üzere Bethlehem, Pennsylvania’ya döndü. Daha sonra Temmuz 1945’te Los Alamos’a geri döndüler.

Daha sonraki yaşam

Dünya Savaşı sona erdikten sonra, J. Robert Oppenheimer ün kazanırken, Katherine “Kitty” Oppenheimer alkolizmle mücadele etti, sarhoşken düşme ve araba kazaları nedeniyle kemik kırıkları yaşadı. Kasım 1945’te Robert Los Alamos’tan ayrıldı ve Caltech’e döndü, ancak öğretmenliği tatmin edici bulmadı. 1947’de Princeton, New Jersey’deki İleri Araştırmalar Enstitüsü’nün direktörlüğünü kabul etti ve burada 17. yüzyıldan kalma lüks bir malikanede yaşadılar.

Kitty orkide yetiştirmeyi çok seviyordu ve alkol ve sigaraya düşkünlüğüyle tanınıyordu. Alışkanlıkları bazen kazalara ve pankreatit de dahil olmak üzere sağlık sorunlarına yol açtı. 1952’de kızları Toni çocuk felcine yakalandı ve aile daha sıcak bir iklim için Karayipler’e gitti ve ortak tutkuları olan yelkenciliği keşfetti.

Robert Oppenheimer’a 1967’de ameliyat edilemez kanser teşhisi kondu ve 18 Şubat 1967’de vefat etti. Kitty onun küllerini St John’a götürdü ve sahil evlerinin yakınında denize serpti. Daha sonra, karısı Mayıs 1967’de intihar ederek ölen Robert Serber ile bir ilişkiye başladı. Birlikte yelken yapmaktan hoşlanıyorlardı ve Panama Kanalı üzerinden Japonya’ya gitme planları vardı. Ancak Kitty hastalandı ve 27 Ekim 1972’de Panama City’de bir emboli nedeniyle vefat etti. Külleri Robert’ınkilerin yakınına serpildi ve kızı Toni ve partneri Robert Serber tarafından hayatta bırakıldı.

Popüler kültürde

Katherine “Kitty” Oppenheimer çeşitli film ve TV yapımlarında farklı aktrisler tarafından canlandırıldı. Jana Shelden 1980 yapımı TV mini dizisi “Oppenheimer “da onu canlandırırken, Bonnie Bedelia 1989 yapımı “Fat Man and Little Boy” filminde onun karakterini canlandırdı. Christopher Nolan’ın 2023 yapımı “Oppenheimer” filminde Kitty Oppenheimer rolü Emily Blunt tarafından canlandırılmıştır.


Leave A Reply